polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

środa, 1 stycznia 2014

Skok w Nowy Rok

Nowy Rok 2014 rozpoczynamy słowami Jana Pietrzaka, które w noworocznych życzeniach przesłał nam  Maciej Lisowski, prezes Fundacji Lex Nostra. Wszystkim naszym Czytelnikom, Korespondentom, Sponsorom i Przyjaciołom życzymy wszystkiego najlepszgo w rozpoczynającym się 2014 roku. Dziękujemy też wszystkim za przesłane do redakcji życzenia świąteczno-noworoczne. Do Siego Roku!




"...Wszystkie kolory ujrzeć
Poznać wszystkie kwiaty
Smak każdej wody znać
Każdej ziemi zapach
Widzieć, wiedzieć , słyszeć, czuć
Najgłębiej, najdalej
Innym cząstkę siebie móc
Ofiarować w daniu
Mądrych otoczyć sław
ą
A szlachetnych troską

Słabych, ubogich strzec
Na pohybel łotrom
Marzyć , tęsknić, wierzyć, śnić
Najszczerzej, najpełniej
Przeżyć wszystkie swoje dni
Do końca, do głębi


Przywrócić wartość słowom
Godność, miłość, dobroć
Niech nasz znudzony świat
O nich nie zapomni
Śpiewać, tańczyć, kochać, żyć
Najmocniej, najładniej
Naszych złudzeń niechaj nikt
Bezkarnie nie kradnie
Nasze miejsce po stronie
Odwagi bezbronnej
Naszej wiary znicze płoną
Niegasnącym ogniem
Naszych sumień nie pogrąży
Wszechobecne błoto”"


U progu Nowego Roku spójrzmy na  wydarzenia  w Polonii australijskiej w minionych dwunastu miesiącach przy których Bumerang Polski był obecny, a niektórym miał zaszczyt  patronować.

Styczeń
Do Sydney przybyla reprezentacja piłkarska dziennikarzy polskich m.in.m.in. Robert Błoński z Gazety Wyborczej, Michał Kocieba i Piotr Wierzbicki z Przeglądu Sportowego, Paweł Sikora z Polsat Sport, Tomasz Zubilewicz z TVN oraz Dariusz Tuzimek z nSport. Dziennikarze rozegrali mecz z Polonia Soccer Club Old Boys w Plumpton.  Największe zainteresowanie wzbudzal Tomasz Zubilewicz znany widzom  TVN24 z prognoz pogody.



Luty
 U podnóża Góry Kościuszki odbyło się szereg imprez w ramach Kościuszko Festivities z okazji srebrnego jubileuszu odsłonięcia pomnika Pawła Strzeleckiego w Jindabnne.

Marzec
Wielka wyprawa rowerowa - 10 tys. km przez Australię po zdrowie zakończona. 22-letni Joachim z Poznania, któremu groził wózek inwalidzki do końca życia, przejechał tysiące kilometrów na rowerze od Darwin przez Cairns, Brisbane, Sydney, Canberrę i Melbourne do Perth. Bumerang Polski patronował wyprawie. 



Kwiecień
W wieku 93 lat zmarł  w Melbourne LECH PASZKOWSKI - pisarz, publicysta, autor prac historycznych i biograficznych. Pozostawił po sobie monumetalne dzieła o Polonii australijskiej .

Maj
Do Australii przybył minister  spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, który  uczestniczył 6 maja w otwarciu Polsko-Australijskiego Forum Biznesowego i Seminarium Górniczego w sydnejskim Hotel InterContinental.  Było to największe forum gospodarcze polsko-australijskie od wielu lat.


Czerwiec
Wykład roku: - Sytuacja jest dynamiczna i ciekawa - mówił na początku miesiąca  w Sydney znany polski socjolog  prof. Paweł Śpiewak, opisując na wykładzie w konsulacie RP blaski i cienie polskiej sceny politycznej. Prof. Śpiewak - socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego  zaproszony został do Sydney przez Australijski Instytut Spraw Polskich.



Lipiec
Konsul Generalny RP w Sydney Daniel Gromann skończył swą czteroletnią misję w Australii.
- Ostatnie cztery lata były bardzo integrujące naszą polską społeczność. Dyplomacja, dyskrecja, delikatność niewątpliwie są cechami charakteryzującymi dobrego dyplomatę. Z tym bywało w przeszłości różnie. Jak w każdym społeczeństwie mamy obozy, frakcje. Kochamy się albo nie lubimy się . Ale w interesie konsulatu, w naszym własnym interesie powinniśmy unikać ekstremów i wielkich słów. Myślę, że dzięki konsulowi Gromannowi i jego współpracownikom m.in. w sali konsulatu  spotykali się ludzie rożnych poglądów i że konsulat nie był stroną ale domem dla nas wszystkich. -  powiedział podczas spotkania pożegnalnego z konsulami w Sydney Marek Burdajewicz z AIPA.





Sierpień
Sprawa decyzji zamknięcia restauracji „Kameralna” przez zarząd Klubu Polskiego w Ashfield zbulwersowała sydnejską Polonię. Ludzie, którzy stworzyli lokal będący jedynym przyciągającym gości punktem tego klubu, dostali wymówienie. Restauracja zostala zamknięta. Sprawa trafiła do sądu, który w końcu przyznał racje wlaścicielowi lokalu. Od listopada restauracja działa ponowne i będzie mogła być otwarta przez kolejne 5 lat. Członkowie klubu  chcą teraz radykalnych zmian w zarządzie.



Wrzesień
Koncertami w Nowej Zelandii zakończył się wielki projekt muzyczny realizowany od początku lipca w Kanadzie, USA i Australii pn. Polish Music Days.  Utwory Chopina, Paderewskiego, Lutosławskiego, Pendereckiego zabrzmialy w  wielku wypadkach po raz pierwszy pod dachem Sydnejskiej Opery. Koncerty dane przez młodych polskich instrumentalistów długo pozostaną w pamięci Polonii na obu kontynentach. Bumerang Polski był patronem medialnym projektu.



Październik
W Sydney w hotelu Rydges World Square odbyła się trzydniowa konferencja mlodych Polaków pn. Quo Vadis Sydney 2013, zorganizowana po raz pierwszy w Australii . W wydarzeniu tym wzięło udzial 55 uczestników z różnych miast australijskich oraz goście z USA i Kanady.
Seria konferencji Quo Vadis, które wcześniej organizowane były w Kanadzie  i USA gromadzi studentów, absolwentów oraz młodych specjalistów w celu stworzenia trwałej, ogólnoświatowej sieci młodzieży polonijnej. Dążeniem tego projektu jest zjednoczenie i wzmocnienie lokalnych społeczności oraz tworzenie okazji do ich współpracy poprzez dyskusje, wykłady i panele na temat przywództwa, dziedzictwa i przyszłości Polonii.




Listopad
Znani Polonii sydnejskiej Marysia i Andrzej Rosiakowie stracili dom w szalejącym pożarze lasu w Blue Mountains. Schronieni pod rosnącą na  posesji płaczącą wierzbą, cudem uszli z życiem. Polonia sydnejska spontanicznie zorganizowała koncert, z którego dochód przeznaczony został na pomoc poszkodowanym w pożarze rodakom.



Grudzień
Inauguracja australijskiej wyprawy piątki studentów z Wrocławia, Poznania i Kielc w ramach projektu "Busem przez Świat" była okazją do zorganizowania trzeciego pikniku redakcji Bumeranga Polskiego, który nazwaliśmy Piknikiem Podróżniczym. W ramach wyprawy „Mennica Wrocławska Australia Trip 2013-2014”. 24-letni  bus VW-T3 na świdnickich tablicach przejedzie ponad 25.000 km. Bumerang Polski jest patronem medialnym wyprawy.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy