polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

środa, 1 stycznia 2014

Skok w Nowy Rok

Nowy Rok 2014 rozpoczynamy słowami Jana Pietrzaka, które w noworocznych życzeniach przesłał nam  Maciej Lisowski, prezes Fundacji Lex Nostra. Wszystkim naszym Czytelnikom, Korespondentom, Sponsorom i Przyjaciołom życzymy wszystkiego najlepszgo w rozpoczynającym się 2014 roku. Dziękujemy też wszystkim za przesłane do redakcji życzenia świąteczno-noworoczne. Do Siego Roku!
"...Wszystkie kolory ujrzeć
Poznać wszystkie kwiaty
Smak każdej wody znać
Każdej ziemi zapach
Widzieć, wiedzieć , słyszeć, czuć
Najgłębiej, najdalej
Innym cząstkę siebie móc
Ofiarować w daniu
Mądrych otoczyć sław
ą
A szlachetnych troską

Słabych, ubogich strzec
Na pohybel łotrom
Marzyć , tęsknić, wierzyć, śnić
Najszczerzej, najpełniej
Przeżyć wszystkie swoje dni
Do końca, do głębi


Przywrócić wartość słowom
Godność, miłość, dobroć
Niech nasz znudzony świat
O nich nie zapomni
Śpiewać, tańczyć, kochać, żyć
Najmocniej, najładniej
Naszych złudzeń niechaj nikt
Bezkarnie nie kradnie
Nasze miejsce po stronie
Odwagi bezbronnej
Naszej wiary znicze płoną
Niegasnącym ogniem
Naszych sumień nie pogrąży
Wszechobecne błoto”"


U progu Nowego Roku spójrzmy na  wydarzenia  w Polonii australijskiej w minionych dwunastu miesiącach przy których Bumerang Polski był obecny, a niektórym miał zaszczyt  patronować.

Styczeń
Do Sydney przybyla reprezentacja piłkarska dziennikarzy polskich m.in.m.in. Robert Błoński z Gazety Wyborczej, Michał Kocieba i Piotr Wierzbicki z Przeglądu Sportowego, Paweł Sikora z Polsat Sport, Tomasz Zubilewicz z TVN oraz Dariusz Tuzimek z nSport. Dziennikarze rozegrali mecz z Polonia Soccer Club Old Boys w Plumpton.  Największe zainteresowanie wzbudzal Tomasz Zubilewicz znany widzom  TVN24 z prognoz pogody.Luty
 U podnóża Góry Kościuszki odbyło się szereg imprez w ramach Kościuszko Festivities z okazji srebrnego jubileuszu odsłonięcia pomnika Pawła Strzeleckiego w Jindabnne.

Marzec
Wielka wyprawa rowerowa - 10 tys. km przez Australię po zdrowie zakończona. 22-letni Joachim z Poznania, któremu groził wózek inwalidzki do końca życia, przejechał tysiące kilometrów na rowerze od Darwin przez Cairns, Brisbane, Sydney, Canberrę i Melbourne do Perth. Bumerang Polski patronował wyprawie. Kwiecień
W wieku 93 lat zmarł  w Melbourne LECH PASZKOWSKI - pisarz, publicysta, autor prac historycznych i biograficznych. Pozostawił po sobie monumetalne dzieła o Polonii australijskiej .

Maj
Do Australii przybył minister  spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, który  uczestniczył 6 maja w otwarciu Polsko-Australijskiego Forum Biznesowego i Seminarium Górniczego w sydnejskim Hotel InterContinental.  Było to największe forum gospodarcze polsko-australijskie od wielu lat.


Czerwiec
Wykład roku: - Sytuacja jest dynamiczna i ciekawa - mówił na początku miesiąca  w Sydney znany polski socjolog  prof. Paweł Śpiewak, opisując na wykładzie w konsulacie RP blaski i cienie polskiej sceny politycznej. Prof. Śpiewak - socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego  zaproszony został do Sydney przez Australijski Instytut Spraw Polskich.Lipiec
Konsul Generalny RP w Sydney Daniel Gromann skończył swą czteroletnią misję w Australii.
- Ostatnie cztery lata były bardzo integrujące naszą polską społeczność. Dyplomacja, dyskrecja, delikatność niewątpliwie są cechami charakteryzującymi dobrego dyplomatę. Z tym bywało w przeszłości różnie. Jak w każdym społeczeństwie mamy obozy, frakcje. Kochamy się albo nie lubimy się . Ale w interesie konsulatu, w naszym własnym interesie powinniśmy unikać ekstremów i wielkich słów. Myślę, że dzięki konsulowi Gromannowi i jego współpracownikom m.in. w sali konsulatu  spotykali się ludzie rożnych poglądów i że konsulat nie był stroną ale domem dla nas wszystkich. -  powiedział podczas spotkania pożegnalnego z konsulami w Sydney Marek Burdajewicz z AIPA.

Sierpień
Sprawa decyzji zamknięcia restauracji „Kameralna” przez zarząd Klubu Polskiego w Ashfield zbulwersowała sydnejską Polonię. Ludzie, którzy stworzyli lokal będący jedynym przyciągającym gości punktem tego klubu, dostali wymówienie. Restauracja zostala zamknięta. Sprawa trafiła do sądu, który w końcu przyznał racje wlaścicielowi lokalu. Od listopada restauracja działa ponowne i będzie mogła być otwarta przez kolejne 5 lat. Członkowie klubu  chcą teraz radykalnych zmian w zarządzie.Wrzesień
Koncertami w Nowej Zelandii zakończył się wielki projekt muzyczny realizowany od początku lipca w Kanadzie, USA i Australii pn. Polish Music Days.  Utwory Chopina, Paderewskiego, Lutosławskiego, Pendereckiego zabrzmialy w  wielku wypadkach po raz pierwszy pod dachem Sydnejskiej Opery. Koncerty dane przez młodych polskich instrumentalistów długo pozostaną w pamięci Polonii na obu kontynentach. Bumerang Polski był patronem medialnym projektu.Październik
W Sydney w hotelu Rydges World Square odbyła się trzydniowa konferencja mlodych Polaków pn. Quo Vadis Sydney 2013, zorganizowana po raz pierwszy w Australii . W wydarzeniu tym wzięło udzial 55 uczestników z różnych miast australijskich oraz goście z USA i Kanady.
Seria konferencji Quo Vadis, które wcześniej organizowane były w Kanadzie  i USA gromadzi studentów, absolwentów oraz młodych specjalistów w celu stworzenia trwałej, ogólnoświatowej sieci młodzieży polonijnej. Dążeniem tego projektu jest zjednoczenie i wzmocnienie lokalnych społeczności oraz tworzenie okazji do ich współpracy poprzez dyskusje, wykłady i panele na temat przywództwa, dziedzictwa i przyszłości Polonii.
Listopad
Znani Polonii sydnejskiej Marysia i Andrzej Rosiakowie stracili dom w szalejącym pożarze lasu w Blue Mountains. Schronieni pod rosnącą na  posesji płaczącą wierzbą, cudem uszli z życiem. Polonia sydnejska spontanicznie zorganizowała koncert, z którego dochód przeznaczony został na pomoc poszkodowanym w pożarze rodakom.Grudzień
Inauguracja australijskiej wyprawy piątki studentów z Wrocławia, Poznania i Kielc w ramach projektu "Busem przez Świat" była okazją do zorganizowania trzeciego pikniku redakcji Bumeranga Polskiego, który nazwaliśmy Piknikiem Podróżniczym. W ramach wyprawy „Mennica Wrocławska Australia Trip 2013-2014”. 24-letni  bus VW-T3 na świdnickich tablicach przejedzie ponad 25.000 km. Bumerang Polski jest patronem medialnym wyprawy.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy