polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: We wtorek doszło wreszcie do oficjalnego spotkania Prezydenta RP Karola Nawrockiego z premierem Węgier Viktorem Orbánem w Budapeszcie. Wcześniej Nawrocki - zadeklarowany rusofob odmówił spotkania z Orbanem, bo ten spotyka się z prezydentem Rosji. Teraz prezydent Nawrocki udał się na Węgry, aby wesprzeć premiera Orbána przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi (zaplanowanymi na 12 kwietnia 2026 r.) oraz rozmawiać o wspólnych interesach, takich jak sprzeciw wobec Zielonego Ładu i nielegalnej imigracji. Premier Tusk jest niezadowolony z tej wizyty. * * * AUSTRALIA: Australia i Unia Europejska sfinalizowały 24 marca 2026 r. przełomowe porozumienie o wolnym handlu (FTA) oraz zawarły nowe partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, podczas swojej wizyty w Canberze, podpisała dokumenty wraz z premierem Australii, co kończy wieloletni proces negocjacyjny trwający od 2018 roku. Porozumienie przewiduje, że produkty "wrażliwe", do których zalicza się wołowina, będą mogły być importowane do UE po zerowej lub obniżonej stawce celnej. * * * SWIAT: Donald Trump napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych, że USA i Iran przeprowadziły „bardzo dobre i produktywne” rozmowy na temat „całkowitego rozwiązania działań wojennych na Bliskim Wschodzie”. Po wpisie prezydenta USA Iran oświadczył, że nie odbyły się żadne negocjacje.
POLONIA INFO:

środa, 10 lipca 2013

Pożegnalny wieczór z polskimi konsulami w Sydney - wideo


Marek Burdajewicz (AIPA) dziękuje konsulom za ich pracę
i postawę intergującą polską społeczność w Sydney.
 Fot. K.Bajkowski
- Ostatnie cztery lata były bardzo integrujące naszą polską społeczność. Dyplomacja, dyskrecja, delikatność niewątpliwie są cechami charakteryzującymi dobrego dyplomatę. Z tym bywało w przeszłości różnie. Jak w każdym społeczeństwie mamy obozy, frakcje. Kochamy się albo nie lubimy się . Ale w interesie konsulatu, w naszym własnym interesie powinniśmy unikać ekstremów i wielkich słów. Myślę, że dzięki konsulowi Gromannowi i jego współpracownikom m.in. w tej sali (sali konsulatu - red.) spotykali się ludzie rożnych poglądów i że konsulat nie był stroną ale domem dla nas wszystkich. -  powiedział podczas spotkania pożegnalnego z konsulami w Sydney Marek Burdajewicz z AIPA.

Te słowa wiceprezesa Australijskiego Instytutu Spraw Polskich oddają prawdopodobnie  odczucia wszystkich, ktorzy zgromadzili się w niedzielę wieczorem w konsulacie  na Woolahra aby podziękować za współpracę z Polonią i pożegnać czwórkę konsulów z Konsulem Generalnym RP, Danielem Gromannem na czele.

Dziś w Bumerangu Polskim kolejna relacja z tego spotkania - 20 minutowe  wideo, w którym zdjęcia realizował Jarek Ławoński oraz ciąg dalszy fotoreportażu Krzysztofa Bajkowskiego:


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy