polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

piątek, 10 maja 2013

Podsumowanie wizyt ministra Sikorskiego w Australii i Nowej Zelandii

Spotkanie ministrów Polski i Australi: Radosława Sikorskiego i Boba Carra. Obecni byli też m.in.  ambasadorowie Polski
w Australii Paweł Milewski i Australii w Polsce Jean Dunn. Fot. K.Bajkowski
- Polska i Australia to naturalni partnerzy w budowaniu relacji między Europą i Azją na trudne, ale fascynujące dziesięciolecia - podkreślił minister spraw zagranicznych  Radosław Sikorski w trakcie swojej wizyty w Australii. Wspólne wartości demokratyczne i rosnący potencjał gospodarczy, zwłaszcza w sektorze górnictwa, to podstawy do coraz bliższej współpracy polsko-australijskiej.
 
Sikorski w  Australijskim  Instytucie Spraw Międzynarodowych
Wizyty szefa polskiej dyplomacji w Australii i Nowej Zelandii, w dniach 2-6 maja, były pierwszymi od 2003 r. na szczeblu ministra spraw zagranicznych.
 - Polska jest niezaprzeczalną historią sukcesu w Europie. My, Polacy, będziemy korzystać z naszej szybko rosnącej roli w Europie, żeby uczynić Unię Europejską bardziej australijską – liberalną, otwartą ekonomicznie, silną w swoim regionie i wyznaczającą pozytywny światowy przykład. Aktywną i ambitną. Ale także realistyczną i pragmatyczną w przekrojowych kwestiach, takich jak zmiany klimatu, tolerancja kulturowa i światowy handel - mówił szef polskiej dyplomacji w swoim wystąpieniu Australijskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Rozmowa szefów dyplomacji Australii i Polski
O łączących nasze kraje wartościach demokratycznych i perspektywach współpracy minister Radosław Sikorski rozmawiał w Sydney z australijskim ministrem spraw zagranicznych Bobem Carrem: - Polska i Australia są ważnymi krajami należącymi do wspólnoty demokracji - powiedział minister Carr. Zwrócił uwagę na możliwości współpracy m.in. w udzielaniu pomocy Mjanmie, wykorzystując polskie doświadczenia w procesie zmian ustrojowych i budowy instytucji demokratycznych.
 
O polskim sposobie na przechodzenie z dyktatury do demokracji minister Sikorski mówił też w wywiadzie dla największego australijskiego dziennika „The Australian”: “Dziś Polska jest krajem, od którego inni chcą się uczyć. Naszą specjalnością jest technologia transformacji” – podkreślił.
Wywiad dla Grega Sheridana z The Australian

 
Istotnym aspektem wizyty w Australii była jej część gospodarcza. Do Sydney, gdzie minister Sikorski uczestniczył 6 maja w otwarciu Polsko-Australijskiego Forum Biznesowego i Seminarium Górniczego, pojechali też przedstawiciele największych polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza kopalni i spółek przemysłu górniczego. Współpraca w dziedzinie górnictwa jest głównym obszarem w polsko-australijskich relacjach gospodarczych. Polskie spółki (m.in. Kopex, Famur, Fasing, Conbelts) już teraz dostarczają najwyższej jakości sprzęt górniczy na rynek australijski. Duże możliwości współpracy stoją też przed sektorem wydobycia gazu, szczególnie ze złóż niekonwencjonalnych.
Wystąpienie na Polsko-Australijskim Forum Biznesowym

 
Wizyta ministra Sikorskiego w Nowej Zelandii zbiegła się z 40-leciem podpisania polsko-nowozelandzkich stosunków dyplomatycznych. Możliwości rozwoju dwustronnej współpracy, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej, były tematem rozmowy z nowozelandzkim ministrem spraw zagranicznych Murray’em McCully. Za jej priorytetowy element ministrowie uznali zaangażowanie polskich przedsiębiorców i specjalistów w odbudowę zniszczonego trzęsieniem ziemi w 2011 r. Christchurch – jednego z największych nowozelandzkich miast. Obie strony zapowiedziały też wspieranie swoich kandydatur do Rady Bezpieczeństwa ONZ - Nowa Zelandia stara się o członkostwo na lata 2015-16, a Polska - 2018-19.
 
Spotkanie Ministra Radosława Sikorskiego z Gubernatorem Generalnym Nowej Zelandii Jerrym Mateparae było natomiast okazją do wymiany doświadczeń z Afganistanu, gdzie Nowa Zelandia przygotowuje się właśnie do wycofania zespołu odbudowy stacjonującego w prowincji Bamian.
W Wellington minister złożył ponadto wieniec pod tablicą upamiętniającą przybycie, w 1944 roku, grupy 733 polskich sierot, tzw. Dzieci z Pahiatua. Spotkał się też z jej przedstawicielami, którzy dziś tworzą trzon aktywnej nowozelandzkiej Polonii.
 
Podczas uroczystości z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja w Sydney i w Wellington minister Sikorski uhonorował osoby zasłużone dla relacji polsko-australijskich i polsko-nowozelandzkich.
Info prasowe MSZ
Zdjęcia: Krzysztof Bajkowski

Zobacz fotogalerię MSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy