polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent RP Karol Nawrocki odebrał Wołodymyrowi Zełenskiemu Order Orła Białego. Oficjalna decyzja w tej sprawie została ogłoszona przez Kancelarię Prezydenta w piątek po długim oczekiwaniu od zapowiedzi Nawrockiego o tym zamiarze. Główną przyczyną podjęcia tej decyzji była zgoda Zełenskiego na nadanie ukraińskiej specjalnej jednostce wojskowej nazwy „Bohaterów UPA”. * * * AUSTRALIA: Gwałtowny wzrost poparcia dla partii One Nation pod przywództwem Pauline Hanson stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na australijskiej scenie politycznej po wyborach federalnych w 2025 roku. W pierwszej połowie 2026 roku partia ta odnotowała bezprecedensowy skok popularności, zyskując miano najszybciej rosnącego ugrupowania we współczesnej historii Australii. One Nation osiągnęła 31% poparcia, wysuwając się na prowadzenie w kraju i wyprzedzając rządzącą Partię Pracy (28%).Pozycja polityczna samej 72-letniej Pauline Hanson znacząco wzrosła – zyskuje ona wysokie wskaźniki aprobaty społecznej we wszystkich grupach wiekowych. * * * SWIAT: Prezydent USA ogłosił sfinalizowanie warunków rozejmu z Iranem, co ma zakończyć trwające od lutego działania wojenne. Główne założenia wynegocjowanej umowy obejmują: odblokowanie Cieśniny Ormuz, natychmiastowe usunięcie blokady morskiej irańskich portów przez Marynarkę Wojenną USA oraz 60-dniowe zawieszenie broni. Czas ten ma zostać wykorzystany na wypracowanie ostatecznych szczegółów i porozumienia nuklearnego. * Ustępująca dyrektor wywiadu narodowego USA Tulsi Gabbard ujawniła informacje o finansowaniu przez Waszyngton ponad 120 laboratoriów broni biologicznych w ponad 30 krajach w tym aż 40 na Ukrainie, w których według amerykańskich służb mogły znajdować się niebezpieczne patogeny.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Zjazd Polonii. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Zjazd Polonii. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 6 lipca 2023

Refleksje pozjazdowe: Polonia potrzebuje prawdziwych partnerów

Roman Śmigielski z Danii w czasie obrad
 VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy
 W dniach 29 czerwca – 2 lipca 2023 roku odbył się w Warszawie VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, zorganizowany przez Radę Polonii Świata i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Jak zapewniali organizatorzy, Zjazd był okazją do przeprowadzenie bilansu tego, co udało się zrobić w ciągu minionych lat w środowiskach polskich mniejszości narodowych. W tegorocznym VI Zjeździe Polonii uczestniczyło ok. 350 delegatów z 40 krajów. Niestety zabrakło przedstawicieli Polaków z Rosji i Białorusi (według organizatorów ze względu na... bezpieczeństwo).


Uczestnicy Zjazdu przyjęli rezolucję, w której wyrazili postulat, aby 20 milionów Polaków mieszkających poza granicami kraju, znalazło właściwe miejsce w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej  a także, aby Kodeks wyborczy dawał Polonii szansę na pełnoprawny udział w wyborach do władz Rzeczypospolitej Polskiej. Szczególnie położono nacisk na  przywrócenie wyborów korespondencyjnych za granicą, jako formuły najważniejszej dla Polonii, która korzystała dotychczas z tej możliwości w ponad 95% oraz stworzenia w Polsce specjalnego okręgu wyborczego dla Polonii i Polaków z zagranicy. (Pełny tekst Rezolucji poniżej, pod wywiadem) 

wtorek, 4 lipca 2023

350 delegatów polonijnych z ponad 40 krajów na VI Zjeździe Polonii

Rozpoczęcie Zjazdu w sali plenarnej Sejmu RP
Fot. printscreen YT
Około 350 przedstawicieli Polonii z ponad 40 krajów wzięlo udział w VI Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który w dniach 29 czerwca do 2 lipca odbył się w Warszawie i Pułtusku. Organizatorami wydarzenia są Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


Zjazd rozpoczął się w czwartek 29 czerwca w Sejmie RP. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak przypomniał, jak wiele zmieniło się od poprzedniego zjazdu, który miał miejsce w 2018 r.

poniedziałek, 29 października 2018

Po Światowym Forum Mediów: Dziennikarze poloniijni o sobie

Maria Pyż z Radia Lwów., Fot. K.Bajkowski
80 dziennikarzy i edytorów polonijnych mediów z 25 krajów powróciło do swych domów i miejsc pracy po  I światowym Forum Mediów Polonijnych, które odbylo się w ramach V Zjazdu Polonii Swiata w Warszawie.  Intensywne kilka wrześniowych dni przyniosło m.in. bezpośrednie zapoznanie się i nawiązanie kontaktów pomiędzy rożnymi redakcjami, poznanie wspaniałych ludzi.  Wymiana doświadczeń redakcyjnych a także  spotkanie z polskimi gwiazdami mediów i posłuchanie ich rad  były najcenniejszymi rzeczami tego dziennikarskiego zlotu.

Dziś w Bumerangu Polskim prezentujemy przegląd niektórych mediów polonijnych, których redaktorzy uczestniczyli w Forum. W naszym reportażu filmowym przegląd Forum i prezentacje dziennikarzy  - tych , z którymi udało się w bardzo ograniczonym czasie zrobić nagranie.


niedziela, 21 października 2018

Polonia australijska na V Światowym Zjeździe Polonii

Część australijskich  uczestników Zjazdu w budynku Sejmu
Fot. K.Bajkowski
W V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Radę Polonii Świata i Senat RP wśród 600 delegatów byli również przedstawiciele Polonii australijskiej. Dziś przedstawiamy fotoreportaż i nagrania wideo  obrazujące udział Polaków z Australii w Zjeździe.

W zjeździe wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, działacze organizacji kulturalnych i animatorzy kultury polonijnej, sportu, reprezentanci polonijnych mediów oraz osoby duchowne.

sobota, 20 października 2018

Forum Duszpasterstwa Polonijnego V Światowego Zjazdu Polonii

Bp Wieslaw Lechowicz i m.in. ks. Wiesław Slowik SJ
 na Forum Duszpasterzy Polonijnych V Zjazdu Polonii Swiata
Fot. A.Pawłowska/Senat RP
W ramach V Swiatowego Zjazdu Polonii w Warszawie miało miejsce Forum Duszpasterstwa Polonijnego, w którym  udział wziął bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego, rektorzy Polskich Misji Katolickich w tym z Australii ks. Wiesław Słowik oraz koordynatorzy duszpasterstw polskich poza granicami kraju, siostry zakonne i przedstawiciele laikatu zaangażowani w duszpasterstwa polonijne na świecie.

Celem Światowego Forum Duszpasterstw Polonijnych było przedstawienie roli Kościoła oraz księży w środowiskach polonijnych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz w umacnianiu ducha patriotycznego. Duszpasterze Polonii dyskutowali o roli tego duszpasterstwa w kształtowaniu tożsamości narodowej oraz o pracy na rzecz zdynamizowania pracy służącej pogłębianiu patriotyzmu Polonii i Polaków z Zagranicy.