polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

wtorek, 4 lipca 2023

350 delegatów polonijnych z ponad 40 krajów na VI Zjeździe Polonii

Rozpoczęcie Zjazdu w sali plenarnej Sejmu RP
Fot. printscreen YT
Około 350 przedstawicieli Polonii z ponad 40 krajów wzięlo udział w VI Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który w dniach 29 czerwca do 2 lipca odbył się w Warszawie i Pułtusku. Organizatorami wydarzenia są Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


Zjazd rozpoczął się w czwartek 29 czerwca w Sejmie RP. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak przypomniał, jak wiele zmieniło się od poprzedniego zjazdu, który miał miejsce w 2018 r.

 Pandemia oraz wojna na Ukrainie determinowały ostatnie lata. „Mówmy o skali polskiej pomocy, o tym jak polski naród się zachował, o tym, że mimo iż Polska stanęła przed największą falą uchodźców w jakimkolwiek kraju na świecie po II wojnie światowej, Polacy zdali egzamin” – powiedział minister Dziedziczak. „W Polsce nie było obozów dla uchodźców, Polacy tę milionową rzeszę uciekających kobiet i dzieci przyjęli w swoich prywatnych domach” – dodał.


Bp. Piotr Turzynski. Fot. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

„Polskość jest skarbem, ma sens i stworzona przez Boga ma misję i zadanie do spełnienia pośród narodów świata i ludzkości. To jest coś niezwykłego, do tego trzeba wracać” – podkreślił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński podczas inauguracji. „Polska troszczy się o Polonię, oby jak najwięcej, ale Polonia ma też misję w Polsce i pośród świata” – ocenił duchowny.

Uczestnicy VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Domu Polonii w Pułtusku wzieli udział w obradach poświęconych czterem podstawowym zagadnieniom:

·       organizacje polskie za granicą;

·       kultura, oświata, duszpasterstwo – gwarantem polskiej tożsamości;

·       młodzież polonijna – zaangażowanie i patriotyzm;

·       sport, turystyka, przedsiębiorczość.

W programie zjazdu znalazły się spotkanie z Parą Prezydencką, Prezesem Rady Ministrów i przedstawicielami władz RP, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz Msza św. w intencji Ojczyzny, złożenie wieńców i oddanie hołdu wybitnym przedstawicielom polskiego państwa i Kościoła.

Na zakończenie VI Światowego Zjazdu zostały przedstawione sprawozdanie programowe i organizacyjne oraz zostały przyjęte dokumenty końcowe, dotyczące stanu faktycznego i zawierające rekomendacje na przyszłość.

Polonijne zjazdy są okazją do dyskusji na temat najpilniejszych problemów Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny, wskazania konkretnych kierunków rozwoju, a także włączenia Polonii do dyskusji nad kształtem i przyszłością Polski. Tegoroczny zjazd wpisuje się w kontekst wojny na Ukrainie, dlatego jest szczególnym wyrazem jedności Polaków w kraju i za granicą wobec wspólnego zagrożenia.

Idea zjazdów Polonii związana jest z proemigracyjną polityką władz II Rzeczypospolitej i powołaniem do życia w 1922 r. Rady Opieki Kulturalnej. Pierwsze spotkanie Polonii odbyło się w dniach 14-18 lipca 1929 r. w Warszawie. Wzięło w nim udział 98 delegatów z 18 krajów. Po 1989 r. organizację zjazdów powierzono Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”.

Więcej informacji o zjeździe, szczegółowy program, transmisje i zdjęcia można znaleźć na stronie wspolnotapolska.org.pl oraz w mediach społecznościowych organizatorów.

Family News Service

* * *




Na Zjeździe była obecna delegacja  polonijna z Australii. Małgorzata Kwiatkowska z Rady Naczelnej Polonii Australijskiej przedstawila referat pt. " Promocja Polski przez sport" ( W nagraniu PAI - czas 1:44:30)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy