polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

wtorek, 4 lipca 2023

350 delegatów polonijnych z ponad 40 krajów na VI Zjeździe Polonii

Rozpoczęcie Zjazdu w sali plenarnej Sejmu RP
Fot. printscreen YT
Około 350 przedstawicieli Polonii z ponad 40 krajów wzięlo udział w VI Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy, który w dniach 29 czerwca do 2 lipca odbył się w Warszawie i Pułtusku. Organizatorami wydarzenia są Rada Polonii Świata oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


Zjazd rozpoczął się w czwartek 29 czerwca w Sejmie RP. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak przypomniał, jak wiele zmieniło się od poprzedniego zjazdu, który miał miejsce w 2018 r.

 Pandemia oraz wojna na Ukrainie determinowały ostatnie lata. „Mówmy o skali polskiej pomocy, o tym jak polski naród się zachował, o tym, że mimo iż Polska stanęła przed największą falą uchodźców w jakimkolwiek kraju na świecie po II wojnie światowej, Polacy zdali egzamin” – powiedział minister Dziedziczak. „W Polsce nie było obozów dla uchodźców, Polacy tę milionową rzeszę uciekających kobiet i dzieci przyjęli w swoich prywatnych domach” – dodał.


Bp. Piotr Turzynski. Fot. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

„Polskość jest skarbem, ma sens i stworzona przez Boga ma misję i zadanie do spełnienia pośród narodów świata i ludzkości. To jest coś niezwykłego, do tego trzeba wracać” – podkreślił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński podczas inauguracji. „Polska troszczy się o Polonię, oby jak najwięcej, ale Polonia ma też misję w Polsce i pośród świata” – ocenił duchowny.

Uczestnicy VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Domu Polonii w Pułtusku wzieli udział w obradach poświęconych czterem podstawowym zagadnieniom:

·       organizacje polskie za granicą;

·       kultura, oświata, duszpasterstwo – gwarantem polskiej tożsamości;

·       młodzież polonijna – zaangażowanie i patriotyzm;

·       sport, turystyka, przedsiębiorczość.

W programie zjazdu znalazły się spotkanie z Parą Prezydencką, Prezesem Rady Ministrów i przedstawicielami władz RP, koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz Msza św. w intencji Ojczyzny, złożenie wieńców i oddanie hołdu wybitnym przedstawicielom polskiego państwa i Kościoła.

Na zakończenie VI Światowego Zjazdu zostały przedstawione sprawozdanie programowe i organizacyjne oraz zostały przyjęte dokumenty końcowe, dotyczące stanu faktycznego i zawierające rekomendacje na przyszłość.

Polonijne zjazdy są okazją do dyskusji na temat najpilniejszych problemów Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny, wskazania konkretnych kierunków rozwoju, a także włączenia Polonii do dyskusji nad kształtem i przyszłością Polski. Tegoroczny zjazd wpisuje się w kontekst wojny na Ukrainie, dlatego jest szczególnym wyrazem jedności Polaków w kraju i za granicą wobec wspólnego zagrożenia.

Idea zjazdów Polonii związana jest z proemigracyjną polityką władz II Rzeczypospolitej i powołaniem do życia w 1922 r. Rady Opieki Kulturalnej. Pierwsze spotkanie Polonii odbyło się w dniach 14-18 lipca 1929 r. w Warszawie. Wzięło w nim udział 98 delegatów z 18 krajów. Po 1989 r. organizację zjazdów powierzono Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”.

Więcej informacji o zjeździe, szczegółowy program, transmisje i zdjęcia można znaleźć na stronie wspolnotapolska.org.pl oraz w mediach społecznościowych organizatorów.

Family News Service

* * *
Na Zjeździe była obecna delegacja  polonijna z Australii. Małgorzata Kwiatkowska z Rady Naczelnej Polonii Australijskiej przedstawila referat pt. " Promocja Polski przez sport" ( W nagraniu PAI - czas 1:44:30)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy