polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 4 lipca 2023

Poznań: Wydawniczy pomnik pracy organicznej

 Ta książka jest darem dla Wielkopolski i dla wszystkich pokoleń Polaków – mówią przedstawiciele opiniotwórczych środowisk, którzy zapoznają się z publikacją pt.: „Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego * Historia i dokonania * 1998-2022”. Jej autorem jest dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa THC. Rangę wydawnictwa podkreślają partnerzy projektu, a wśród nich: Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Powiat Poznański. Partnerem wydawnictwa jest ENEA. 

Wartość merytoryczną podkreśla współpraca autora z Radą Programową, w której widnieją takie osoby jak: prof. Marian Gorynia, prof. Tomasz Łodygowski, prof. Grzegorz Skrzypczak, prof. Tadeusz Wallas, Edmund Dudziński, Jerzy Gołębiewski, Marek G. Nowak, Ryszard Szulc i Dominik Górny (sekretarz rady).

Książka ma ponad 700 stron, twardą okładkę w firmowych kolorach Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, na której widnieje postać patrona organizacji. Wstęp ma charakter popularno-naukowy i piórem prof. Przemysława Matusika opowiada o tym, czym jest praca organiczna na przestrzeni wieków. Stanowi to świetne wprowadzenie do odczytania kolejnych jej stron przez pryzmat tradycji i szacunku do wartości patriotycznych.

 

Marian Król  i Dominik Górnypodczas promocji ksiażki

12 rozdziałów, opisy najważniejszych przedsięwzięć Towarzystwa na przestrzeni ostatnich 25 lat, a wśród nich budowa dwóch pomników: Cegielskiego i Paderewskiego; wykazy laureatów medali i statuetek Kapituły THC… Bogata dokumentacja fotograficzna, teksty informacyjne, publicystyczne i literackie, tekst i nuty hymnu Towarzystwa, skany wybranych listów. To wszystko daje spektrum treści, która zainteresuje zarówno historyków jak i osoby myślące kategoriami przyszłości. Dla wielu z nas ta książka podaruje chwile wzruszenia i miłych wspomnień. Chyba wszyscy Wielkopolanie choć raz uczestniczyli w wydarzeniach, które Towarzystwo organizuje cyklicznie od ponad dwóch dekad. Kluczowa wartość książki polega jednak na tym, dokumentując działalność Towarzystwa, przywołuje zdarzenia i ludzi, którzy są ważni nie tylko dla tej organizacji ale dla budowania dziedzictwa całego regionu Wielkopolski.

To książka o dziedzictwie naszego regionu i o tym jak je doceniać, reinterpretować i przetransponować na grunt współczesny. Jak cieszyć się z tego, że je mamy i możemy dalej kreować. Obcujemy w tej książce z materiałami źródłowymi po raz pierwszy udostępnionymi dla szerszego grona odbiorców. Czyta się tę książkę z przyjemnością i ze świadomością, że cokolwiek jest w niej napisane, choć niektórych z nas bezpośrednio nie dotyczy, to jednak jest istotne dla jakości życia społecznego, wpływającego na nasze postawy i morale. Kluczową rolę odgrywa w tym pióro i praktyczne doświadczenie autora – dr. Mariana Króla, który jako pomysłodawca stworzenia Towarzystwa, sam w sobie jest źródłem wiedzy o tym, co historia mogłaby lub chciałaby nie raz przemilczeć. Wartość edukacyjną i stricte oświatową wydawnictwa uzmysławia jego charakter monograficzny i skupienie na faktach a nie na komentarzach, co zresztą wpisuje się w maksymę Hipolita Cegielskiego – „Labor Omnia Vincit” – „Praca Wszystko Zwycięża”.

Spotkanie promujące wydawnictwo odbyło się 22 czerwca 2023 roku w Sali Hipolita Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Przybyli na nie reprezentanci opiniotwórczych środowisk, w tym młodzież ze szkół noszących imię Cegielskiego z regionu Powiatu Poznańskiego.

Dominik Górny  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy