polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

wtorek, 4 lipca 2023

Poznań: Wydawniczy pomnik pracy organicznej

 Ta książka jest darem dla Wielkopolski i dla wszystkich pokoleń Polaków – mówią przedstawiciele opiniotwórczych środowisk, którzy zapoznają się z publikacją pt.: „Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego * Historia i dokonania * 1998-2022”. Jej autorem jest dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa THC. Rangę wydawnictwa podkreślają partnerzy projektu, a wśród nich: Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Powiat Poznański. Partnerem wydawnictwa jest ENEA. 

Wartość merytoryczną podkreśla współpraca autora z Radą Programową, w której widnieją takie osoby jak: prof. Marian Gorynia, prof. Tomasz Łodygowski, prof. Grzegorz Skrzypczak, prof. Tadeusz Wallas, Edmund Dudziński, Jerzy Gołębiewski, Marek G. Nowak, Ryszard Szulc i Dominik Górny (sekretarz rady).

Książka ma ponad 700 stron, twardą okładkę w firmowych kolorach Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, na której widnieje postać patrona organizacji. Wstęp ma charakter popularno-naukowy i piórem prof. Przemysława Matusika opowiada o tym, czym jest praca organiczna na przestrzeni wieków. Stanowi to świetne wprowadzenie do odczytania kolejnych jej stron przez pryzmat tradycji i szacunku do wartości patriotycznych.

 

Marian Król  i Dominik Górnypodczas promocji ksiażki

12 rozdziałów, opisy najważniejszych przedsięwzięć Towarzystwa na przestrzeni ostatnich 25 lat, a wśród nich budowa dwóch pomników: Cegielskiego i Paderewskiego; wykazy laureatów medali i statuetek Kapituły THC… Bogata dokumentacja fotograficzna, teksty informacyjne, publicystyczne i literackie, tekst i nuty hymnu Towarzystwa, skany wybranych listów. To wszystko daje spektrum treści, która zainteresuje zarówno historyków jak i osoby myślące kategoriami przyszłości. Dla wielu z nas ta książka podaruje chwile wzruszenia i miłych wspomnień. Chyba wszyscy Wielkopolanie choć raz uczestniczyli w wydarzeniach, które Towarzystwo organizuje cyklicznie od ponad dwóch dekad. Kluczowa wartość książki polega jednak na tym, dokumentując działalność Towarzystwa, przywołuje zdarzenia i ludzi, którzy są ważni nie tylko dla tej organizacji ale dla budowania dziedzictwa całego regionu Wielkopolski.

To książka o dziedzictwie naszego regionu i o tym jak je doceniać, reinterpretować i przetransponować na grunt współczesny. Jak cieszyć się z tego, że je mamy i możemy dalej kreować. Obcujemy w tej książce z materiałami źródłowymi po raz pierwszy udostępnionymi dla szerszego grona odbiorców. Czyta się tę książkę z przyjemnością i ze świadomością, że cokolwiek jest w niej napisane, choć niektórych z nas bezpośrednio nie dotyczy, to jednak jest istotne dla jakości życia społecznego, wpływającego na nasze postawy i morale. Kluczową rolę odgrywa w tym pióro i praktyczne doświadczenie autora – dr. Mariana Króla, który jako pomysłodawca stworzenia Towarzystwa, sam w sobie jest źródłem wiedzy o tym, co historia mogłaby lub chciałaby nie raz przemilczeć. Wartość edukacyjną i stricte oświatową wydawnictwa uzmysławia jego charakter monograficzny i skupienie na faktach a nie na komentarzach, co zresztą wpisuje się w maksymę Hipolita Cegielskiego – „Labor Omnia Vincit” – „Praca Wszystko Zwycięża”.

Spotkanie promujące wydawnictwo odbyło się 22 czerwca 2023 roku w Sali Hipolita Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Przybyli na nie reprezentanci opiniotwórczych środowisk, w tym młodzież ze szkół noszących imię Cegielskiego z regionu Powiatu Poznańskiego.

Dominik Górny  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy