polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

sobota, 22 czerwca 2013

Dni Muzyki Polskiej - międzykontynentalny projekt z Krakowa


Dwa kontynenty, cztery kraje, ponad trzydzieści koncertów, a oprócz tego warsztaty instrumentalne i panele dyskusyjne. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. To wszystko jeszcze w tym roku. Przed nami Dni Muzyki Polskiej.

W zeszłym roku krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic przygotowało projekt ,,Dni Muzyki Polskiej", który zdobył uznanie i dofinansowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Już za niespełna miesiąc grupa polskich muzyków wyruszy  w amerykansko-australijskie tournee. Odbędzie się ponad trzydzieści koncertów, w czasie których zabrzmią utwory polskich kompozytorów. W Australii artysci z Krakowa będą koncertować od 8 sierpnia do 8 września.
Ten projekt ma jeden nadrzędny cel: pokazać muzyczną Polskę za granicą. Artyści chcą dotrzeć również do Polonii zamieszkalej na trasie koncertowej. Muzyka klasyczna, którą chcą zaprezentować to część światowego dziedzictwa. Jej twórcy należą do grona najwybitniejszych kompozytorów w historii.

W programach koncertów nazwiska tych najbardziej znanych i tych popularnych jedynie w wąskim gronie melomanów. Grupa  zagra utwory, które powstały w XIX i XX wieku, ale również i te skomponowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W ich repertuarze obok Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego pojawili się Ignacy Feliks Dobrzyński i Antoni Szałowski oraz Marcel Chyrzyński, Janusz Bielecki czy Zbigniew A. Lampart.

Publiczność niektórych miast na  trasie koncertowej będzie miała szansę usłyszeć prawykonania wybranych utworów. Ale nie tylko muzyka czyni ten projekt wyjątkowym. Dla najzdolniejszych młodych muzyków artyści stworzyliśmy szansę udziału w warsztatach muzycznych, a dla szerszego grona – w panelach dyskusyjnych. Te ostatnie będą znakomitą okazją do rozmowy o Polsce i Polakach.

 Koncerty poprowadzi profesjonalny konferansjer, który przybliży słuchaczom sylwetki kompozytorów i przedstawi artystów. Dni Muzyki Polskiej to nowoczesny projekt, który łączy muzykę i słowo. W ten sposób udało się stworzyć coś zupełnie wyjątkowego.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.".
Bumerang Polski jest oficjalnym patronem medialnym "Dni Muzyki Polskiej".


W projekcie wezmą udział znakomici polscy artyści. W czasie recitali i koncertów kameralnych zabrzmi fortepian, skrzypce, wiolonczela i klarnet. Muzykę uzupełni opowieść.

Wystąpią:


Krzysztof Jabłńki – fortepian

Piotr Tomasz Szczepanik – fortepian

Marian Sobula – fortepian

Marta Magdalena Lelek – skrzypce, Anna Miernik-Sobula – fortepian

Patrycja Piekutowska – skrzypce, Anna Miernik-Sobula – fortepian

Katarzyna Pasłwska – wiolonczela, Piotr Tomasz Szczepanik – fortepian

SoundArtDuo Barbara Borowicz – klarnet, Anna Miernik-Sobula – fortepian

Michał Rosiak - flet

Wojciech S. Wocłw – słowo


Wydarzenia Dni Muzyki Polskiej odbędą się zarówno w prestiżowych salach koncertowych, jak i w miejscach, które na co dzień skupiają Polonię.

Australia:
Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra, Adelaide, Perth, Wollongong
(m.in.: Sydney Opera House, Sydney Conservatorium of Music, Melba Hall Melbourne, Elder Hall Adelaide, National Museum Canberra, Ambasada RP Canberra, Wollongong Town Hall, Polish Centre Ashfield)

Nowa Zelandia:
Wellington, Auckland
(m.in.: University of Wellington, Auckland Town Hall)

Kanada:
Calgary, Toronto, Ottawa
(m.in.: Mont Royal University Calgary, Valhalla Music Festival, Ambasada RP Ottawa)

USA: (Michigan)
Detroit/Orchard Lake
(m.in. Polish Mission of US)
 
- W ramach projektu odbędą się koncerty utalentowanych polskich artystów z repertuarem złożonym z utworów wyłącznie kompozytorów polskich. Jestem pewien, że koncerty te będą ciekawymi i wartościowymi wydarzeniami wzbogacającymi lokalną ofertę kulturalną, zarówno ze względu na wysoki poziom artystyczny, jak i oryginalność prezentowanej muzyki - powiedział o zblizajacych się Dniach Muzyki  Polskiej, Konsul Generalny RP w Sydney, Daniel Gromann.

Wkrótce więcej o projekcie I jego twórcach oraz szczegółowy program trasy koncertowej w Australii.
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy