polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 22 czerwca 2013

Dni Muzyki Polskiej - międzykontynentalny projekt z Krakowa


Dwa kontynenty, cztery kraje, ponad trzydzieści koncertów, a oprócz tego warsztaty instrumentalne i panele dyskusyjne. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. To wszystko jeszcze w tym roku. Przed nami Dni Muzyki Polskiej.

W zeszłym roku krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic przygotowało projekt ,,Dni Muzyki Polskiej", który zdobył uznanie i dofinansowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Już za niespełna miesiąc grupa polskich muzyków wyruszy  w amerykansko-australijskie tournee. Odbędzie się ponad trzydzieści koncertów, w czasie których zabrzmią utwory polskich kompozytorów. W Australii artysci z Krakowa będą koncertować od 8 sierpnia do 8 września.
Ten projekt ma jeden nadrzędny cel: pokazać muzyczną Polskę za granicą. Artyści chcą dotrzeć również do Polonii zamieszkalej na trasie koncertowej. Muzyka klasyczna, którą chcą zaprezentować to część światowego dziedzictwa. Jej twórcy należą do grona najwybitniejszych kompozytorów w historii.

W programach koncertów nazwiska tych najbardziej znanych i tych popularnych jedynie w wąskim gronie melomanów. Grupa  zagra utwory, które powstały w XIX i XX wieku, ale również i te skomponowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W ich repertuarze obok Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego pojawili się Ignacy Feliks Dobrzyński i Antoni Szałowski oraz Marcel Chyrzyński, Janusz Bielecki czy Zbigniew A. Lampart.

Publiczność niektórych miast na  trasie koncertowej będzie miała szansę usłyszeć prawykonania wybranych utworów. Ale nie tylko muzyka czyni ten projekt wyjątkowym. Dla najzdolniejszych młodych muzyków artyści stworzyliśmy szansę udziału w warsztatach muzycznych, a dla szerszego grona – w panelach dyskusyjnych. Te ostatnie będą znakomitą okazją do rozmowy o Polsce i Polakach.

 Koncerty poprowadzi profesjonalny konferansjer, który przybliży słuchaczom sylwetki kompozytorów i przedstawi artystów. Dni Muzyki Polskiej to nowoczesny projekt, który łączy muzykę i słowo. W ten sposób udało się stworzyć coś zupełnie wyjątkowego.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.".
Bumerang Polski jest oficjalnym patronem medialnym "Dni Muzyki Polskiej".


W projekcie wezmą udział znakomici polscy artyści. W czasie recitali i koncertów kameralnych zabrzmi fortepian, skrzypce, wiolonczela i klarnet. Muzykę uzupełni opowieść.

Wystąpią:


Krzysztof Jabłńki – fortepian

Piotr Tomasz Szczepanik – fortepian

Marian Sobula – fortepian

Marta Magdalena Lelek – skrzypce, Anna Miernik-Sobula – fortepian

Patrycja Piekutowska – skrzypce, Anna Miernik-Sobula – fortepian

Katarzyna Pasłwska – wiolonczela, Piotr Tomasz Szczepanik – fortepian

SoundArtDuo Barbara Borowicz – klarnet, Anna Miernik-Sobula – fortepian

Michał Rosiak - flet

Wojciech S. Wocłw – słowo


Wydarzenia Dni Muzyki Polskiej odbędą się zarówno w prestiżowych salach koncertowych, jak i w miejscach, które na co dzień skupiają Polonię.

Australia:
Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra, Adelaide, Perth, Wollongong
(m.in.: Sydney Opera House, Sydney Conservatorium of Music, Melba Hall Melbourne, Elder Hall Adelaide, National Museum Canberra, Ambasada RP Canberra, Wollongong Town Hall, Polish Centre Ashfield)

Nowa Zelandia:
Wellington, Auckland
(m.in.: University of Wellington, Auckland Town Hall)

Kanada:
Calgary, Toronto, Ottawa
(m.in.: Mont Royal University Calgary, Valhalla Music Festival, Ambasada RP Ottawa)

USA: (Michigan)
Detroit/Orchard Lake
(m.in. Polish Mission of US)
 
- W ramach projektu odbędą się koncerty utalentowanych polskich artystów z repertuarem złożonym z utworów wyłącznie kompozytorów polskich. Jestem pewien, że koncerty te będą ciekawymi i wartościowymi wydarzeniami wzbogacającymi lokalną ofertę kulturalną, zarówno ze względu na wysoki poziom artystyczny, jak i oryginalność prezentowanej muzyki - powiedział o zblizajacych się Dniach Muzyki  Polskiej, Konsul Generalny RP w Sydney, Daniel Gromann.

Wkrótce więcej o projekcie I jego twórcach oraz szczegółowy program trasy koncertowej w Australii.
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy