polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

piątek, 24 listopada 2023

Młodzi muzycy Paderewski Symphony Orchestra z Chicago w Sydney

Grupa muzyczna z Chicago podczas występu
w White Eagle Hall w Canley Vale. 
Grupa 13 uczniów Akademii Muzyki Orkiestry Symfonicznej im.  Ignacego Jana Paderewskiego z Chicago,  15 listopada rozpoczęła  12-dniową australijską trasę koncertową  złożoną z 6 występów, m. in. w Parlamencie Australijskim i w Ambasadzie Polskiej w Canberze. Celem głównym wyjazdu był  udział w uroczystościach kończących obchody Roku Edmunda Strzeleckiego, bohatera Polski, Irlandii i Australii. W środę 22 listopada grupa wystąpiła na cotygodniowym spotkaniu seniorów w Domu Orła Bialego w Canley Vale (Cabramatta).

Młodzi artyści (12-18 lat) zawieźli z Chicago do Australii barwny spektakl złożony z 28 utworów instrumentalnych i wokalnych. Pianiści i skrzypkowie nie tylko grają, ale także śpiewają. Musieli opanować 5 układów choreograficznych, które łączą grę na skrzypcach z tańcem.

 Starannie dobrany program złożony jest z utworów kompozytorów polskich, m.in. Chopina, Wieniawskiego, Młynarskiego, amerykańskich: L. Armstrong, R. Rogers, F. Bernard oraz wielkich klasyków: J. Pachelbel, A. Vivaldi, J.S. Bach, W. Gluck, G. Ph. Caccini. Nie zabrakło akcentu australijskiego (M. Sinclair) i irlandzkiego (P. Mc Cluskey). Jest to muzyka, która łączy pokolenia i narody, ponad czasem i ponad granicami, muzyka, która zachwyca, wzrusza i bawi - od radosnego Vivaldiego i urzekających melodii Chopina - po przeboje filmu i musicalu,  od dziecięcych piosenek po wzniosłe hymny,  od ludowych mazurków po uroczystego Mazura!

 Paderewski Symphony Orchestra (PaSO) to jedyna poza granicami Polski, zawodowa orkiestra symfoniczna służąca Polonii oraz promującą kulturę polską w Ameryce. Organizacja działa w Chicago od 1997.

Założona i kierowana jest przez ponad  25 lat przez te same osoby: Arie Zweig - Prezes Zarządu, Barbara Bilszta - Dyrektor Generalna oraz Wojciech Niewrzoł - Dyrygent i Dyrektor Artystyczny.

Do dzisiaj PaSO zaprezentowala publicznosci Chicago ponad 240 koncertów. Łaczna liczba sluchaczy przekroczyła w ostatnim sezonie 250 tys. osób! Orkiestra prowadzi tez bogaty program edukacyjny jak koncerty dla szkół, warsztaty artystyczne, odczyty, spotkania. W ciagu ostatnich pięciu sezonów średnio 1230 osób wysłuchalo kazdego koncertu PaSO, przy czym publiczność anglojęzyczna stanowiła ok. 30% sluchaczy. Rekord padł podczas dwoch spektakli opery Straszny Dwor St. Moniuszki w Rosemont Theatre - największej sali w Chicago, w lutym 2007r. PaSO zaprezentowała do tej pory ponad 140 utworów polskich kompozytorów: od anonimowych twórców renesansu do współczesnosci.

Młodzi muzycy z Akademii PaSO z Chicago goszczący obecnie w Sydney wystapią jeszcze dziś o godz. 19:00 w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton a w niedzielę 26 listopada w Sali Jana Pawla II w Marayong o godz. 13:00.

kb/BumerangMedia

na podst. pasochicago.com

Zdjecia Henryka Iglińskiego  podczas występu w domu Orła Białego (White Eagle Hall) w Canley Vale. 


Canon in D by Johann Pachelbel performed by Paderewski Academy of Music students:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy