polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 24 listopada 2023

Młodzi muzycy Paderewski Symphony Orchestra z Chicago w Sydney

Grupa muzyczna z Chicago podczas występu
w White Eagle Hall w Canley Vale. 
Grupa 13 uczniów Akademii Muzyki Orkiestry Symfonicznej im.  Ignacego Jana Paderewskiego z Chicago,  15 listopada rozpoczęła  12-dniową australijską trasę koncertową  złożoną z 6 występów, m. in. w Parlamencie Australijskim i w Ambasadzie Polskiej w Canberze. Celem głównym wyjazdu był  udział w uroczystościach kończących obchody Roku Edmunda Strzeleckiego, bohatera Polski, Irlandii i Australii. W środę 22 listopada grupa wystąpiła na cotygodniowym spotkaniu seniorów w Domu Orła Bialego w Canley Vale (Cabramatta).

Młodzi artyści (12-18 lat) zawieźli z Chicago do Australii barwny spektakl złożony z 28 utworów instrumentalnych i wokalnych. Pianiści i skrzypkowie nie tylko grają, ale także śpiewają. Musieli opanować 5 układów choreograficznych, które łączą grę na skrzypcach z tańcem.

 Starannie dobrany program złożony jest z utworów kompozytorów polskich, m.in. Chopina, Wieniawskiego, Młynarskiego, amerykańskich: L. Armstrong, R. Rogers, F. Bernard oraz wielkich klasyków: J. Pachelbel, A. Vivaldi, J.S. Bach, W. Gluck, G. Ph. Caccini. Nie zabrakło akcentu australijskiego (M. Sinclair) i irlandzkiego (P. Mc Cluskey). Jest to muzyka, która łączy pokolenia i narody, ponad czasem i ponad granicami, muzyka, która zachwyca, wzrusza i bawi - od radosnego Vivaldiego i urzekających melodii Chopina - po przeboje filmu i musicalu,  od dziecięcych piosenek po wzniosłe hymny,  od ludowych mazurków po uroczystego Mazura!

 Paderewski Symphony Orchestra (PaSO) to jedyna poza granicami Polski, zawodowa orkiestra symfoniczna służąca Polonii oraz promującą kulturę polską w Ameryce. Organizacja działa w Chicago od 1997.

Założona i kierowana jest przez ponad  25 lat przez te same osoby: Arie Zweig - Prezes Zarządu, Barbara Bilszta - Dyrektor Generalna oraz Wojciech Niewrzoł - Dyrygent i Dyrektor Artystyczny.

Do dzisiaj PaSO zaprezentowala publicznosci Chicago ponad 240 koncertów. Łaczna liczba sluchaczy przekroczyła w ostatnim sezonie 250 tys. osób! Orkiestra prowadzi tez bogaty program edukacyjny jak koncerty dla szkół, warsztaty artystyczne, odczyty, spotkania. W ciagu ostatnich pięciu sezonów średnio 1230 osób wysłuchalo kazdego koncertu PaSO, przy czym publiczność anglojęzyczna stanowiła ok. 30% sluchaczy. Rekord padł podczas dwoch spektakli opery Straszny Dwor St. Moniuszki w Rosemont Theatre - największej sali w Chicago, w lutym 2007r. PaSO zaprezentowała do tej pory ponad 140 utworów polskich kompozytorów: od anonimowych twórców renesansu do współczesnosci.

Młodzi muzycy z Akademii PaSO z Chicago goszczący obecnie w Sydney wystapią jeszcze dziś o godz. 19:00 w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton a w niedzielę 26 listopada w Sali Jana Pawla II w Marayong o godz. 13:00.

kb/BumerangMedia

na podst. pasochicago.com

Zdjecia Henryka Iglińskiego  podczas występu w domu Orła Białego (White Eagle Hall) w Canley Vale. 


Canon in D by Johann Pachelbel performed by Paderewski Academy of Music students:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy