polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. „Należy w ramach tego wzmocnienia granicy również wypowiedzieć Konwencję Ottawską, która dotyczy nieużywania min przeciwpiechotnych. Granice z Białorusią i z Rosją należy wzmocnić poprzez stworzenie pól minowych, poprzez zaminowanie zarówno jednej, jak i drugiej granicy” – oświadczył szef klubu PiS. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

piątek, 24 listopada 2023

Młodzi muzycy Paderewski Symphony Orchestra z Chicago w Sydney

Grupa muzyczna z Chicago podczas występu
w White Eagle Hall w Canley Vale. 
Grupa 13 uczniów Akademii Muzyki Orkiestry Symfonicznej im.  Ignacego Jana Paderewskiego z Chicago,  15 listopada rozpoczęła  12-dniową australijską trasę koncertową  złożoną z 6 występów, m. in. w Parlamencie Australijskim i w Ambasadzie Polskiej w Canberze. Celem głównym wyjazdu był  udział w uroczystościach kończących obchody Roku Edmunda Strzeleckiego, bohatera Polski, Irlandii i Australii. W środę 22 listopada grupa wystąpiła na cotygodniowym spotkaniu seniorów w Domu Orła Bialego w Canley Vale (Cabramatta).

Młodzi artyści (12-18 lat) zawieźli z Chicago do Australii barwny spektakl złożony z 28 utworów instrumentalnych i wokalnych. Pianiści i skrzypkowie nie tylko grają, ale także śpiewają. Musieli opanować 5 układów choreograficznych, które łączą grę na skrzypcach z tańcem.

 Starannie dobrany program złożony jest z utworów kompozytorów polskich, m.in. Chopina, Wieniawskiego, Młynarskiego, amerykańskich: L. Armstrong, R. Rogers, F. Bernard oraz wielkich klasyków: J. Pachelbel, A. Vivaldi, J.S. Bach, W. Gluck, G. Ph. Caccini. Nie zabrakło akcentu australijskiego (M. Sinclair) i irlandzkiego (P. Mc Cluskey). Jest to muzyka, która łączy pokolenia i narody, ponad czasem i ponad granicami, muzyka, która zachwyca, wzrusza i bawi - od radosnego Vivaldiego i urzekających melodii Chopina - po przeboje filmu i musicalu,  od dziecięcych piosenek po wzniosłe hymny,  od ludowych mazurków po uroczystego Mazura!

 Paderewski Symphony Orchestra (PaSO) to jedyna poza granicami Polski, zawodowa orkiestra symfoniczna służąca Polonii oraz promującą kulturę polską w Ameryce. Organizacja działa w Chicago od 1997.

Założona i kierowana jest przez ponad  25 lat przez te same osoby: Arie Zweig - Prezes Zarządu, Barbara Bilszta - Dyrektor Generalna oraz Wojciech Niewrzoł - Dyrygent i Dyrektor Artystyczny.

Do dzisiaj PaSO zaprezentowala publicznosci Chicago ponad 240 koncertów. Łaczna liczba sluchaczy przekroczyła w ostatnim sezonie 250 tys. osób! Orkiestra prowadzi tez bogaty program edukacyjny jak koncerty dla szkół, warsztaty artystyczne, odczyty, spotkania. W ciagu ostatnich pięciu sezonów średnio 1230 osób wysłuchalo kazdego koncertu PaSO, przy czym publiczność anglojęzyczna stanowiła ok. 30% sluchaczy. Rekord padł podczas dwoch spektakli opery Straszny Dwor St. Moniuszki w Rosemont Theatre - największej sali w Chicago, w lutym 2007r. PaSO zaprezentowała do tej pory ponad 140 utworów polskich kompozytorów: od anonimowych twórców renesansu do współczesnosci.

Młodzi muzycy z Akademii PaSO z Chicago goszczący obecnie w Sydney wystapią jeszcze dziś o godz. 19:00 w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton a w niedzielę 26 listopada w Sali Jana Pawla II w Marayong o godz. 13:00.

kb/BumerangMedia

na podst. pasochicago.com

Zdjecia Henryka Iglińskiego  podczas występu w domu Orła Białego (White Eagle Hall) w Canley Vale. 


Canon in D by Johann Pachelbel performed by Paderewski Academy of Music students:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy