polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Polska znalazła się wśród krajów wskazanych przez Rosję jako miejsce produkcji dronów dla Ukrainy. W opublikowanym przez rosyjskie Ministerstwo Obrony wykazie pojawiły się adresy firm z Europy, które wspierają ukraiński przemysł zbrojeniowy. "To lista potencjalnych celów" - oświadczył Dmitrij Miedwiediew wiceszef Rady bezpieczenstwa FR. * * * AUSTRALIA: Rząd federalny mierzy się z krytyką po ogłoszeniu kampanii o wartości 20 mln USD, która ma zachęcać Australijczyków do oszczędzania paliwa. Rośnie niepokój dotyczący niestabilności dostaw paliw. Premier Anthony Albanese oraz minister spraw zagranicznych Penny Wong udają się w tym tygodniu z wizytą do Brunei i Malezji. Celem podróży jest zabezpieczenie dostaw ropy i oleju napędowego. * * * SWIAT: "Jeśli Stany Zjednoczone będą kontynuować blokadę morską, Iran uzna to za naruszenie zawieszenia broni i zamknie cieśninę Ormuz" - poinformowała w piątek irańska agencja państwowa Fars. Tymczasem prezydent Donald Trump zapewnił w piątek, że cieśnina Ormuz pozostaje "całkowicie otwarta", ale blokada irańskich portów nadal obowiązuje. Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi poinformował z kolei, że ruch statków handlowych przez cieśninę będzie dozwolony do końca obowiązywania rozejmu z USA i Izraelem, który wszedł w życie 8 kwietnia i ma potrwać do 22 kwietnia. Dodał, że otwarcie cieśniny jest powiązane z obowiązującym zawieszeniem broni w Libanie. Po amerykańsko-izraelskim ataku na Iran z 28 lutego Teheran zablokował ruch przez Ormuz, którym transportowano około jednej piątej światowego wolumenu ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego.
POLONIA INFO:

środa, 22 listopada 2023

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Londynie

 Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii od wielu lat corocznie organizuje w Londynie obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski. 11 listopada obchody rozpoczęły się o godz.12:00 Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli a następnie akademią o godzinie 16:00 w Teatrze Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego.

Aby wspólnie świętować to najważniejsze dla Polaków Święto Narodowe na uroczystości licznie przybyli przedstawiciele brytyjskiej Polonii i licznych polskich organizacji w Wielkiej Brytanii. Przybyli też z Wielkiej Brytanii i z zagranicy zaproszeni goście: Pan Bartosz Wiśniewski - zastępca Ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie, Konsul Generalny RP w Londynie - Pan Mateusz Stąsiek, Pan Jan Badowski - Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelarii Premiera, zastępca Attaché Obrony Wojskowego, Morskiego i Lotniczego - płk Robert Pawlicki, Starszy Chorąży Sztabowy Marynarki - Paweł Ilnicki, Pan Jarosław Narkiewicz, przewodniczący Rady Polonii Świata, Pani Irena Delmar, Weterani II Wojny Światowej - Pan Słomka i Pan Niedzielski, Pan Andrew Slaughter - Członek Izby Gmin z okręgu Hammersmith, Panowie Tariq Mahmood i Munir Ahmed - Radni dzielnicy Ealing.


Uroczystość zainaugurowała i powitała zaproszonych gości Prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Alicja Donimirska. Na scenie wystąpili: Max Bednarz, 5 Drużyna Harcerek Dunajec, 8 Drużyna Harcerzy, RetroSingers, Zespół Pieśni i Tanca Żywiec, występująca z ramienia Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Ignacego Jana Paderewskiego, oraz prowadzący: Zofia Czernicka i Marysia Suchcitz.

Redakcja tekstu: Rada Polonii Świata

 Zdjęcia: Zjednoczenie Polski w Wielkiej Brytani

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy