polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 8 sierpnia 2023

Polska światu: Jan Pieńkowski

Jan Pieńkowski. fot. credit: Booktrust.org

Jednym z najbardziej ulubionych ilustratorów dziecięcych książeczek na świecie jest Polak urodzony w Warszawie - Jan Pieńkowski, znany z tzw. rozkładanek w stylu pop-up. Opatrzył swymi ilustracjami  ponad 140 książek.  Zmarł w ub. roku. Przez ostatnie lata żył z chorobą Alzheimera. Dziś przypada jego dzień urodzin. 


 Ósmy odcinek o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”.

Cykl biograficzny dzięki współpracy z portalem "Polska Światu". 


Jan Pieńkowski

Polsko-brytyjski ilustrator i autor książek dla dzieci, poliglota.

Ur. 8.08.1936 w Warszawie – zm. 19.02.2022 w Londynie.

Wczesne lata Pieńkowskiego przypadają na czas wojny. Po upadku Powstania Warszawskiego przyszły ilustrator wraz z rodziną opuszcza okupowaną Polskę i trafia do Wielkiej Brytanii.

W wieku 13 lat po raz pierwszy zaczyna uczęszczać na zajęcia z rysunku. Mówi biegle po polsku, angielsku, niemiecku i włosku, później poznaje także grekę i łacinę.

WYKSZTAŁCENIE I KARIERA

Studiuje filologię klasyczną i literaturę angielską w Cambridge, a po studiach zakłada firmę produkującą kartki okolicznościowe. Na początku kariery ilustratora pracuje w telewizji BBC, gdzie rysuje na żywo w programie dla dzieci „Watch!”.

W 1968 roku podejmuje współpracę z autorką książek dla dzieci Joan Aiken, a kilka lat później za ilustracje do jej zbioru baśni słowiańskich pt. „Kingdom Under the Sea” otrzymuje Kate Greenaway Medal, czyli główną brytyjską nagrodę dla ilustratorów książek dziecięcych. W 1979 roku nagrodę otrzymuje po raz drugi za książkę w stylu pop-up pt. „Haunted House”.

"Robot" Jana Pieńkowskiego . Fot. Flickr


Fińskie wydanie Nawiedzonego domu ilustrowanego przez Jana Pieńkowskiego
Fot. domena publicznaNajbardziej charakterystyczne dla twórczości Pieńkowskiego są wycinanki, do których inspirację czerpie z dzieciństwa. Okazuje się, że podczas wojny, w schronie przeciwlotniczym, jeden z żołnierzy zabawiał go wycinaniem przeróżnych kształtów z gazet.

Poza rozkładanymi książeczkami, znany jest z serii 24 książek „Meg and Mog”. Tworzy je wraz z pisarką Helen Nicoll, a następnie ze swoim wieloletnim partnerem Davidem Walserem. Na podstawie serii powstaje później telewizyjny serial animowany. Jak mówi sam Pieńkowski, „Meg and Mog” jest dla niego sposobem na przemienienie koszmarów z dzieciństwa w nieszkodliwe zabawki. Co więcej – sama postać nieudolnej czarownicy Meg inspirowana jest Babą Jagą, o której mrożące krew w żyłach historie opowiada mu w dzieciństwie sąsiadka-opiekunka.

Niektórzy krytycy zarzucają mu zbyt duże zamiłowanie do makabry jak na książeczki dla dzieci. Sam autor odpiera jednak zarzuty, mówiąc, że „dzieci lubią się bać w bezpiecznym środowisku”.

Pieńkowski jest dwukrotnie nominowany przez Wielką Brytanię do nagrody Hansa Christiana Andersena – najważniejszej międzynarodowej nagrody dla autorów i ilustratorów książek dla dzieci. W 2019 roku zostaje laureatem nagrody za całokształt twórczości przydzielanej przez BookTrust – fundację promującą czytelnictwo wśród dzieci.

Korzystano z: Morag Styles „Jan Pieńkowski obituary” The Guardian, PAP – Bartłomiej Niedziński, pl.wikipedia.org

na podst. Polska Światu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy