polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 17 sierpnia 2022

Polska Światu: Lidia Morawska

Lidia Morawska - polska fizyk, od wielu lat współpracująca z WHO w kwestiach jakości powietrza. Jest profesorem w Szkole Nauk o Ziemi i Atmosferze na Queensland University of Technology. Figuruje na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2021 roku według magazynu „Time”.

Siódmy odcinek o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”.

Cykl biograficzny dzięki współpracy z portalem "Polska Światu". 

Prof. LIDIA MORAWSKA

Ur. 1952 w Tarnowie.

POCZĄTKI

Wczesne lata spędza w Przemyślu. W 1982 roku doktoryzuje się na Uniwersytecie Jagiellońskim dzięki pracy poświęconej radonowi. Jest później pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki i Techniki Jądrowej AGH w Krakowie. Następnie prowadzi badania na McMaster University w Hamilton, a także University of Toronto.

AUSTRALIA

W 1992 roku zakłada Environmental Aerosol Laboratory przy australijskim Queensland University of Technology, które od 2002 roku współpracuje z Centre for Air Quality and Health należącym do WHO. W roku 2003 obejmuje posadę profesora nadzwyczajnego w QUT.

Od lat 90. współpracuje z WHO przy tworzeniu wszystkich wytycznych dotyczących jakości powietrza, a w latach 2006-2021 współprzewodniczy Guideline Development Group.

Od 2010 roku współtworzy również czasopismo Science of the Total Environment.

Badania profesor Morawskiej dotyczą jakości powietrza i jej wpływu na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Szczególnie interesuje ją nauka o zawieszonych cząstkach stałych.

Podczas pandemii SARS COV-2 organizuje zespół ponad 200 naukowców, wraz z którym rozpoznaje rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się wirusa. Dzięki tym badaniom na całym świecie wprowadzone zostały regulacje zmniejszające ryzyko zarażenia koronawirusem.

NAGRODY

Morawska jest wielokrotnie nagradzana za pracę naukową, m.in. w 2011 roku otrzymuje Clean Air Meal od Clean Air Society of Australia and New Zealand. W 2017 roku otrzymuje nagrodę QUT Vice-Chancellors Award za Leadership Excellence i QUT Vice-Chancellors Performance Award za wkład w rozwój uniwersytetu. Jest również laureatką nagrody David Sinclair Award z 2017 roku przyznawanej przez American Association for Aerosol Research oraz nagrody Eureka Prize z 2018 roku za Infectious Diseases Research.

W uznaniu za zasługi w 2020 roku zostaje wybrana na członka Australian Academy of Science. Również w 2020 roku trafia na listę 40 najważniejszych badaczy według The Australian Research Magazine, a także listę 40 Australians Who Mattered: Health and Science magazynu The Sydney Morning Herald’s Good Weekend.

W 2021 roku trafia na listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time w kategorii „Innowatorzy” za pracę nad transmisją aerozolu w kontekście trwającej pandemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jest autorką ponad 800 publikacji naukowych.

Korzystano z: materiały Queensland University of Technology    Foto: Queensland University of Technology

na podst. Polska Światu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy