polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

środa, 29 września 2021

Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego

Czas pandemii i blokad zburzył aktywność społeczną w wielu dziedzinach ale stał się też bodźcem do tworzenia nowych inicjatyw. Jedną z nich są zdalne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego mieszkających poza Polską,  które poprowadzą wykładowcy  kilku polskich uniwersytetów. Do skorzystania z tej edukacyjnej oferty zachęca  Elżbieta Cesarski, która przyjmuje zgłoszenia chętnych nauczycieli z Australii.  

Na posiedzeniu Rady Oświaty Polonijnej, 23 marca 2021 r.  przedstawione zostały propozycje organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych w 2021 r. Uwzględniając potrzeby zgłaszane przez członków Rady  Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Departamentem Wspólpracy Międzynarodowej wyłoniło następujące uczelnie do przeprowadzenia bezpłatnych studiów podyplomowych (w formacie zdalnym) dla nauczycieli szkół za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży polonijnej:

Studia nadające kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu:

1. Uniwersytet Gdański – Podyplomowe Studia Polonistyczne – Nauczyciel języka polskiego

• 3 semestry, 425 godzin, w tym 90 godz. praktyk,

2. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Studia podyplomowe w zakresie nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu

• 3 semestry, 400 godzin, w tym 90 godz. praktyk,

3. Uniwersytet Rzeszowski – Studia podyplomowe kwalifikacyjne: Nauczanie języka polskiego

• 3 semestry, 430 godzin, w tym 90 godz. praktyk,

4. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Studia podyplomowe nadające kwalifikacje do nauczania języka polskiego.

• 3 semestry, 390 godzin, w tym 90 godz. praktyk.

 Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia nadające kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu obowiązana jest spełnić następujące warunki:

• posiada stopień magistra oraz

• posiada przygotowanie w zakresie psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym, tzn. jest absolwentem studiów pierwszego i drugiego stopnia (lub jednolitych magisterskich) kierunku, na którym uzyskał kwalifikacje do nauczania pierwszego przedmiotu w szkole.


Studia doskonalące w zakresie nauczania języka polskiego:

1. UMCS – Studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego za granicą

• 2 semestry, 210 godzin, w tym 10 godz. praktyk,

2. KUL – Studia podyplomowe Nauczanie języka polskiego jako obcego/drugiego/odziedziczonego

• 3 semestry, 210 godzin, bez praktyk,

3. Uniwersytet Łódzki – Nauczanie języka polskiego i kultury polskiej poza Polską

• 2 semestry, 290 godzin, w tym 40 godz. praktyk.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia doskonalące w zakresie nauczania językapolskiego obowiązana jest spełnić następujące warunki:

• posiada stopień magistra oraz

• posiada przygotowanie w zakresie psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym, tzn. uzyskała kwalifikacje do nauczania języka polskiego

w szkole.

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest zaliczenie wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów, uzyskanie pozytywnych ocen z egzaminów oraz zaliczenie praktyki. Uruchomienie studiów planowane jest od semestru zimowego (drugi lub trzeci weekend października, listopad) 2021 r.

 Osoby zainteresowane proszone są  o wypełnienie formularza zgłoszenia, który w szczególności zawiera zobowiązanie do udziału i ukończenia studiów oraz deklarację okontynuowaniu pracy w szkolnictwie polonijnym po ukończeniu studiów.

 Więcej informacji na temat studiów  i  formularze zgłoszeń  można uzyskać pisząc na  email:

[email protected] lub [email protected]

PROSIMY O PRZYSŁANIE ZGŁOSZEŃ do 3 października.

Elżbieta Cesarski

Mob: 0402387034

Formularz zgłoszeń PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy