polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 29 września 2021

Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego

Czas pandemii i blokad zburzył aktywność społeczną w wielu dziedzinach ale stał się też bodźcem do tworzenia nowych inicjatyw. Jedną z nich są zdalne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego mieszkających poza Polską,  które poprowadzą wykładowcy  kilku polskich uniwersytetów. Do skorzystania z tej edukacyjnej oferty zachęca  Elżbieta Cesarski, która przyjmuje zgłoszenia chętnych nauczycieli z Australii.  

Na posiedzeniu Rady Oświaty Polonijnej, 23 marca 2021 r.  przedstawione zostały propozycje organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych w 2021 r. Uwzględniając potrzeby zgłaszane przez członków Rady  Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Departamentem Wspólpracy Międzynarodowej wyłoniło następujące uczelnie do przeprowadzenia bezpłatnych studiów podyplomowych (w formacie zdalnym) dla nauczycieli szkół za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży polonijnej:

Studia nadające kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu:

1. Uniwersytet Gdański – Podyplomowe Studia Polonistyczne – Nauczyciel języka polskiego

• 3 semestry, 425 godzin, w tym 90 godz. praktyk,

2. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Studia podyplomowe w zakresie nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu

• 3 semestry, 400 godzin, w tym 90 godz. praktyk,

3. Uniwersytet Rzeszowski – Studia podyplomowe kwalifikacyjne: Nauczanie języka polskiego

• 3 semestry, 430 godzin, w tym 90 godz. praktyk,

4. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Studia podyplomowe nadające kwalifikacje do nauczania języka polskiego.

• 3 semestry, 390 godzin, w tym 90 godz. praktyk.

 Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia nadające kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu obowiązana jest spełnić następujące warunki:

• posiada stopień magistra oraz

• posiada przygotowanie w zakresie psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym, tzn. jest absolwentem studiów pierwszego i drugiego stopnia (lub jednolitych magisterskich) kierunku, na którym uzyskał kwalifikacje do nauczania pierwszego przedmiotu w szkole.


Studia doskonalące w zakresie nauczania języka polskiego:

1. UMCS – Studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego za granicą

• 2 semestry, 210 godzin, w tym 10 godz. praktyk,

2. KUL – Studia podyplomowe Nauczanie języka polskiego jako obcego/drugiego/odziedziczonego

• 3 semestry, 210 godzin, bez praktyk,

3. Uniwersytet Łódzki – Nauczanie języka polskiego i kultury polskiej poza Polską

• 2 semestry, 290 godzin, w tym 40 godz. praktyk.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia doskonalące w zakresie nauczania językapolskiego obowiązana jest spełnić następujące warunki:

• posiada stopień magistra oraz

• posiada przygotowanie w zakresie psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym, tzn. uzyskała kwalifikacje do nauczania języka polskiego

w szkole.

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest zaliczenie wszystkich przedmiotów przewidzianych w programie studiów, uzyskanie pozytywnych ocen z egzaminów oraz zaliczenie praktyki. Uruchomienie studiów planowane jest od semestru zimowego (drugi lub trzeci weekend października, listopad) 2021 r.

 Osoby zainteresowane proszone są  o wypełnienie formularza zgłoszenia, który w szczególności zawiera zobowiązanie do udziału i ukończenia studiów oraz deklarację okontynuowaniu pracy w szkolnictwie polonijnym po ukończeniu studiów.

 Więcej informacji na temat studiów  i  formularze zgłoszeń  można uzyskać pisząc na  email:

[email protected] lub [email protected]

PROSIMY O PRZYSŁANIE ZGŁOSZEŃ do 3 października.

Elżbieta Cesarski

Mob: 0402387034

Formularz zgłoszeń PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy