polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Mateusz Morawiecki wystąpił z mocnym przemowieniem w Parlamencie Europejskim we wtorek rano podczas debaty zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego o nadrzedności prawa polskiego nad unijnym. Padło wiele ostrych słow po adresem rządu PiS. Liberalni i lewicowi europarlamentarzysci chcą natychmiastowego wstrzymania dofinansowania Polski i wprowadzenia sankcji. * * * AUSTRALIA: Mieszkańcy Melbourne zostali uwolnieni w czwartek o północy z najdłuższego na świecie lockdownu po 262 wyczerpujących dni życia z nakazem pozostania w domu, gdy nowa fala pandemii Covid ogarnęła Victorię. Premier Daniel Andrews zgodził się na zniesienie brutalnych restrykcji po osiągnieciu poziomy 70 proc. zaszczepionych dorosłych, co nastąpiło 21 października. * * * SWIAT: Prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a UE o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na "nieprzyjazne działania UE". Umowa o readmisji zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych. .
COVID-19 INFO: Dzienne zakażenia/Dzienne zgony/Procent zaszczepienia (20.10.2021): USA - 80 tys./2008/56%; Indie - 12 tys./166/21%; Brazylia - 15 tys./401/50%; Rosja - 34 tys./1028/32%; Wielka Brytania - 48 tys./179/66%; Izrael - 1 tys./11/65%; Chiny: 24/0/72%; Australia - 2123/19/58%; Polska - 5558/75/52%; Świat - 455 tys./7 tys./36%

wtorek, 28 września 2021

IV Światowe Forum Mediów Polonijnych. Po raz drugi wirtualnie

W dniu 25 września 2021 r. odbyło się IV Światowe Forum Mediów Polonijnych, pod patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Forum zostało zorganizowane przez: Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, reprezentowane przez prezes Teresę Sygnarek oraz Europejską Unię Wspólnot Polonijnych, reprezentowaną przez prezydenta Tadeusza Adama Pilata, przy partnerskim wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” reprezentowanego przez prezesa Dariusza Piotra Bonisławskiego.

 Partnerzy IV edycji Forum to: Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie, grupa Tipmedia i Fundacja Bona Notitia. Patronat medialny objęła Polonijna Agencja Informacyjna i Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych. Tegoroczne Forum było ósmą z kolei stałą merytoryczną platfomą spotkań, integrującą ludzi mediów polonijnych. 

Pierwsze cztery spotkania odbywały się jako Europejskie Fora Mediów Polonijnych, a ich sukces spowodował rozszerzenie formuły i od 2018 roku są to spotkania o zasięgu światowym. W 2019 roku powstało z inicjatywy uczestników Forum Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych, które działa na rzecz integracji wszystkich mediów polonijnych na świecie. 

W tym roku, ze względu na pandemię, Forum Mediów po raz drugi odbyło się w formie wirtualnej na platformie komunikacyjnej. Do udziału w Forum zarejestrowało się ponad stu przedstawicieli mediów polonijnych (wydawnictw prasowych, portali, blogów, radia i telewizji) z 30 krajów. 

(Z Australii w Forum wzięli udziął Krzysztof Bajkowski z Bumeranga Polskiego i Bogumiła Filip. - przyp. red.)

W programie Forum znalazły się m.in. prelekcje: 

- Nie tylko fake news, ale także odbiorca w pułapkach wiarygodności – dr Karolina Burno, Katedra Dziennikarstwa na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie;

 - Nie tylko czekające nas zmiany, ale także nowe rozwiązania technologiczne - Piotr Marek, CEO Grupa Tipmedia;

 - Nie tylko co pisać, ale także jak sprawić, aby nas rozumiano i słuchano - dr hab. Paweł Nowak – Katedra Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 Podczas Forum odbyła się także debata p.t. „Quo vadis media polonijne”, w której omówiono m.in. takie tematy jak: aktualny stan mediów i ich niezależność, wsparcie ze strony władz polskich oraz dzielenie mediów na „wschodnie i zachodnie”. Zebrane wnioski z dyskusji zostaną w najbliższym czasie opracowane i rozesłane do uczestników Forum i współpracujących instytucji.

 Organizatorzy IV Światowego Forum Mediów Polonijnych

 Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji 

 Europejska Unia Wspólnot Polonijnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja