polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska i Ukraina podpisały dokument umożliwiający eksport ukraińskiego zboża przez Polskę drogą kolejową i drogową - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zdaniem Kowalczyka wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do destabilizacji rynków rolnych. Jak powiedział. w tej sytuacji główną część spotkania poświęcono połączeniom transportowym i szlakom, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego. * * * AUSTRALIA: Labour Party wygrala dzisiejsze wybory federalne odsuwając od rzadów liberałów. . Scott Morrison zrezygnował z funkcji lidera Partii Liberalnej po szokującej porażcze wyborczej, gdy Anthony Albanese z ALP przygotowuje się do objęcia funkcji następnego premiera kraju. * * * SWIAT: Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że terytorium kombinatu Azowstal w Mariupolu zostało całkowicie wyzwolone. Od 16 maja 2 439 nazistów z Azowa i ukraińskich żołnierzy zablokowanych w Azowstalu złożyło broń i poddało się w ramach operacji. W piątek poddała się ostatnia grupa 531 bojowników - poinformował rosyjski resort obrony. Rosyjscy śledczy identyfikują nacjonalistów, sprawdzą ich udział w zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.
POLONIA INFO: Obowiązkowe wybory federalne w Australii: 21.05 do godz. 18:00.

środa, 14 kwietnia 2021

Prognoza: Mimo sukcesów podróże nie wrócą do normy przed 2024 r.

Obraz Gerd Altmann z Pixabay 
 Australijczycy, którzy mają nadzieję na pełny powrót zagranicznych podróży, będą musieli poczekać kolejne trzy lata, aż sytuacja wróci do normy. Taką pesymistyczną prognozę przewidują  ekonomiści.

Najnowsza kwartalna prognoza biznesowa  Deloitte Access Economics przewiduje, że podróże międzynarodowe nie powrócą w pełni przed 2024 r., ponieważ do tego czasu granice międzynarodowe otwierać się będą bardzo powoli. Co więcej, raport  Deloitte mówi, że kwarantanna dla przybywających prawdopodobnie pozostanie w jakiejś formie przez lata, ponieważ robi się wszystko co możliwe, aby powstrzymać import wirusa z powrotem do Australii.

Jeden  z najbardziej znanych ekonomistów australijskich,  partner, Deloitte Access Economics, Chris Richardson, powiedział, że procedury powstrzymania importu koronawirusa będą  miały ogromny  wpływ na podróże zagraniczne i na powrot do stanu sprzed pandemii COVID-19 .

„To sprawia, że ​​podróże międzynarodowe – zarówno wyjazdy jak i przyjazdy będą  znacznie ograniczone  w 2022 roku i mogą nie powrócić do poziomu sprzed pandemii do 2024 roku” – powiedział Richardson dla kanalu 7News.

W ubiegłym tygodniu  federalne władze zdrowotne zaleciły Australijczykom w wieku poniżej 50 lat unikanie szczepionki AstraZeneca ze względu na ryzyko zakrzepicy i zamiast tego przyjmowanie szczepionki Pfizer .

Tym samym Australia dołączyła do rosnącej listy krajów na całym świecie, które decydują się na ograniczenie wprowadzania szczepionki AstraZeneca . Wielka Brytania oferuje alternatywę osobom poniżej 30. roku życia, podczas gdy Kanada i Francja ograniczają szczepienie AstraZenecą tylko  dla osób powyżej 50. roku życia, Niemcy  powyżej 60. , a Islandia do osób powyżej 70. roku życia.

Premier Australii,  Scott Morrison podkreślił jednak, że „ostatecznie wybór należy do poszczególnych Australijczyków i ich lekarza” oraz że „nie ma zakazu” na przyjmowanie szczepionki AstraZeneca. Jest  po prostu „preferencja”.  Morrison zwrócił przy tym  uwagę, że ryzyko powstania zakrzepów krwi wynosi zaledwie cztery do sześciu na milion.

Obecnie istnieją obawy, że Australia nie osiągnie swojego celu – jak przewidywał rząd - zaszczepienia 70 proc. populacji do końca października. Może to spowodować zawieszenie planów linii lotniczych dotyczących wznowienia lotów zagranicznych, przewidywanych właśnie na 31 pażdziernika.

Z dobrych wieści jest ta, że  Australijczycy jednak będą mieli szansę na  podróże bez kwarantanny do Nowej Zelandii , a długo oczekiwane otwarcie  podróżnicze Trans-Tasman  ma nastąpić już  19 kwietnia. Korytarz podróżny oznacza, że ​​Australijczycy mogą polecieć do Nowej Zelandii bez konieczności poddawania się kwarantannie hotelowej.

Otwarcie korytarza podróżniczego przez morze Tasmana oznacza, że  główne linie lotnicze, w tym Air New Zealand i Qantas, będą mogły przyjmować rezerwacje na loty  od 19 kwietnia.

Ogłoszenie otwarcia  podróżniczego miedzy Nową Zelandią a Austrlaią  zostało nazwane przez premier Nowej Zelandii Jacindę Ardern swego rodzaju pierwszym na świecie i „ważnym krokiem” w odbudowie po pandemii.

Singapur może być kolejnym celem zagranicznych wyjazdow  australijskich turystów. – zasugerował  w zeszłym tygodniu premier  Scott Morrison.

Australia i Singapur prowadziły  rozmowy w celu wynegocjowania korytarza  turystycznego, który mogłaby być otwarty  już w lipcu. Plany te  byłby jednak zależne od zdolności obu krajów do przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu, co miałoby  pozwolić  Australijczykom i Singapurczykom podróżować swobodnie w celach zawodowych, naukowych lub wakacyjnych bez obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny hotelowej.

Nowa Zelandia, Singapur i Australia to kraje które najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa - wynika z marcowej edycji prowadzonego przez Bloomberga rankingu. Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane państwa. Według Bloomberga gorzej niż Polska z pandemią radzi sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

kb/BumerangMedia

na podst. news.com.au / Deloitte / bloomberg.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy