polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 11 marca 2021

Mija rok od ogłoszenia pandemii koronawirusa

Obraz Alexandra_Koch z Pixabay
 Równo rok temu, 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła  pandemię nowego niezwykle zarażliwego i powodujacego  śmierć  koronawirusa.  W skali międzynarodowej zostały podjęte działania w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zarazy. Strach przed wirusem i wprowadzone obostrzenia sprawiły, że ulice miast świeciły pustkami. Nasza rzeczywistość zmieniła się. Zamknięto niemal wszystkie sklepy, opustoszały kościoły, a dla restauracji nadszedł czas sprzedaży na wynos.  Noszenie maseczek, dezynfekcja, dystans społeczny, zdalna praca i nauka, ograniczone podróże, życie towarzyskie i kulturalne, zamknięcie wielu firm – to od roku w wielu krajach jeszcze codzienność. Do tej pory na całym świecie zmarło z powodu zarażenia się nowym wirusem ponad 2,6 mln ludzi.

9 stycznia 2020 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w chińskim Wuhan występuje tajemnicze zapalenie płuc związane z zakażeniem niepoznanym dotąd koronawirusem. Trzy dni potem  Chiny udostępniły reszcie świata sekwencję genetyczną nowego koronawirusa.  24 stycznia  pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem pojawił się w Europie – we Francji, dzień później w Australii. Trzy dni wcześniej w USA.

11 lutego Międzynarodowy Komitet ds. Taksonomii Wirusów (International Commitee on Taxonomy of Viruses) nazywa nowego koronawirusa koronawirusem ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2), ponieważ jest on genetycznie zbliżony do koronawirusa odpowiedzialnego za wybuch epidemii w 2003 r. Jak później stwierdzono  są to dwa różne wirusy. Tego samego dnia  WHO nazwała nową chorobę zakaźną wywołaną przez nowo poznanego koronawirusa, COVID-19 (ang. coronavirus disease 2019).

Stwierdzenie pierwszego przypadku zakażenia na terenie Australii nastąpiło 25 stycznia 2020 u obywatela Chin, który wrócił z wizyty u rodziny w Wuhan. 4 marca  pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem stwierdzono w Polsce – w Zielonej Górze.  

11 marca dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, określił rozwój choroby jako pandemię. Nazwanie kryzysu "pandemią",  oznacza, że nowy wirus powoduje przedłużające się epidemie w wielu regionach świata.

Ogłoszenie światowej pandemii to najwyższy stopień alertu, jakie jest wydawany przez WHO.  Poszczególne kraje zaczęły  podejmować  bardzo restrykcyjne decyzje o zakazach wyjazdów obywateli, wjazdów na swoje terytorium, o ograniczeniach zgromadzeń i kwarantannach.

13 marca 2020 WHO podała, że centrum pandemii koronawirusa stała się Europa. Później zachorowania rozlały się na pozostałe kontynenty, a ostatnim, na którym stwierdzono zachorowania, stała się w grudniu 2020 Antarktyda

20 marca premier Mateusz Morawiecki  oficjalne ogłosił  stan epidemii w Polsce.

W skali międzynarodowej zostały podjęte działania w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Ograniczono podróże, wprowadzono kwarantanny i godziny policyjne, odroczono lub odwołano szereg wydarzeń sportowych, religijnych i kulturalnych. Część państw zamknęła granice lub wprowadziła ograniczenia ruchu granicznego, w tym przylotów pasażerów, oraz restrykcje wobec osób przekraczających granice.

Pandemia spowodowała globalne zakłócenia społeczne i gospodarcze, w tym największą światową recesję od czasów wielkiego kryzysu lat dwudziestych XX wieku. W ciągu pierwszych 9 dni marca 2020 akcje notowane na giełdach całego świata straciły na wartości 9 bilionów dolarów amerykańskich.

Pandemia wpłynęła na systemy polityczne wielu krajów, powodując zawieszenie działalności legislacyjnej, izolację lub śmierć wielu polityków, a także zmianę harmonogramu wyborów z powodu obaw przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Rozszerzająca się zaraza dotknęła systemy edukacyjne na całym świecie, prowadząc do niemal całkowitego zamknięcia wielu szkół, uniwersytetów i college’ów. Głęboko też dotknęła sektory kultury. Na całym świecie i w różnym stopniu, muzea, biblioteki, teatry i inne instytucje kulturalne zostały zamknięte na czas nieokreślony, a ich wystawy, wydarzenia i przedstawienia zostały odwołane lub przełożone

Pandemia Covid-19 wpłynęła na organizację i przebieg wydarzeń sportowych powodując ich odwołanie. Zawieszeniu uległy rozgrywki lig krajowych i pucharów europejskich, odwołane zostały m.in. ostatnie konkursy Pucharu Świata w skokach Narciarskich i Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2020, a Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 i Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zostały przeniesione na 2021 rok.

Działania rządów, polegające na wprowadzaniu obostrzeń w celu przeciwdziałania pandemii, spotkały się  jednak z krytyką części społeczeństwa. Wielotysięczne protesty odbyły się w wieliu krajach Europy w tym Polsce w USA i Argrntynie.

Wprowadzane w wielu krajach zakazy publicznych zgromadzeń objęły także sprawowanie nabożeństw. Przeciwko zamykaniu kościołów protestowali biskupi w Wielkiej Brytanii i Francji.

Do 8 marca 2021 odnotowano blisko 117,71 mln przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w 192 państwach i terytoriach. Z tej liczby jest blisko 21,77 mln aktywnych przypadków, ozdrowień blisko 93,33 mln przypadków oraz ponad 2,61 mln zgonów. To największa ilość w skali światowej zgonów po pandemii grypy hiszpanki w latach 1918-1919.  W Polsce do 10 marca 2021 odnotowano ponad  1,8 mln  przypadków zakażenia, z czego zmarło 46 tys. osób. W Australii potwierdzono ponad 22 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 909 osób. Najtragiczniejsze statystyki śmiertelnosci  odnotowano w USA – ponad 0,5 mln ofiar.

Od chwili wybuchu epidemii COVID-19 na całym świecie trwały wysiłki skoncentrowane na opracowaniu szczepionki przeciwko temu wirusowi w nadziei na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych.  Pierwszą szczepionkę przeciwo nowemu koronawirusowi zarejestrowano w sierpniu 2020 w Rosji i nazwano Sputnik V nawiazując do pierwszego sztucznego satelity  w świecie wyslanego w kosmos w 1957 roku. Pod koniec grudnia w wielu krajach rozpoczęto masowe szczepienia dopuszczonymi warunkowo do użytku kilkoma szczepionkami opracowanym  w labolatoriach m.in. w USA, Europie, Rosji i Chinach. Eksperci tonują  jednak  entuzjazm związany z wprowadzeniem szczepionek, mówiąc że nie przywrócą one szybko normalnej codzienności oraz szacując, iż można tego oczekiwać dopiero pod koniec 2021 roku.

na podst. Wikipedia, Worldometers

 Our World in Data: Statistics and Research

Coronavirus (COVID-19) Deaths

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy