polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK. Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Atak dronów na Moskwę i obwód moskiewski jest odpowiedzią reżimu w Kijowie na skuteczne ataki Rosji na jeden z jego ośrodków decyzyjnych w niedzielę, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina przeprowadziła we wtorek rano terrorystyczny atak przy użyciu dronów na cele w Moskwie. W atak zaangażowanych było osiem samolotów bezzałogowych: pięć zostało zestrzelonych przez system obrony przeciwlotniczej w obwodzie moskiewskim, trzy zostały stłumione przez środki walki elektronicznej.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

sobota, 13 marca 2021

Charakter pandemii wskazuje na ewolucję wirusa

Obraz Syaibatul Hamdi z Pixabay 
Charakter pandemii wskazuje na ewolucję wirusa – to będzie miało poważne skutki. Mamy kolejne odmiany wirusa, bardziej zaraźliwe, łatwiej przenoszące się z człowieka na człowieka. Ujawniają się kolejne – wersja z RPA, z USA z Wielkiej Brytanii, Nigerii. Co ciekawe, nie ma mutacji z Chin! Jednak, nikt tego nie bada, w ogóle można odnieść wrażenie, że nikogo nie interesuje pochodzenie wirusa. Generalnie mutacji przybywa, a szczepionki, nawet jeżeli będą sobie z nimi dawały radę, to będą długo miały charakter następczy. To znaczy, będą po tym, jak pojawi się kolejna mutacja, a jeszcze kolejna pojawi się – uwaga – najważniejsze – zanim zdąży się uodpornić populację przy pomocy poprzedni wersji szczepionek.

To będzie miało jedną niesłychanie istotną konotację, otóż długo będziemy żyć z wirusem. Ta okoliczność powoduje, że trzeba przygotować się na zmianę wszystkiego, poczynając od relacji społecznych, poprzez ekonomiczne a na życiu politycznym kończąc. Wszystko będzie inaczej, ponieważ będzie podporządkowane pod rytm szczepienia, tj. opracowywania, testowania, produkowania, dystrybucji i samego wykonywania szczepień.

Ten, kto opanuje ten proces będzie miał największą władzę. Obecnie w państwach zachodnich mamy sytuację dwuznaczną. Szczepionkami władają prywatne, ponadnarodowe korporacje, których właścicielami są przeważnie fundusze emerytalne, wielkie fundusze inwestycyjne i banki. Mówimy o najpotężniejszych koncernach farmaceutycznych świata, dysponujących know-how i możliwościami produkcyjnymi, które głównie są skupione w Indiach i Chinach, ale na szczęście trochę najbardziej wysublimowanych zdolności produkcyjnych pozostało w Europie i w USA.

O szczepionki zabiegają władze publiczne, powodowane parciem politycznym – z pełną świadomością skutków społecznych i ekonomicznych fali pandemii. To powoduje bardzo komfortową sytuację podmiotów prywatnych, ponieważ mogą na tym zarabiać pieniądze. Wszelkie bredzenie o upublicznieniu patentów itd., to jedne z największych kretynizmów o jakich była mowa w historii, albowiem jest oczywistością, że musiałoby się to wiązać z gigantycznym odszkodowaniem. No, chyba że nie chcemy już mieć więcej szczepionek na kolejne mutacje? To zresztą i tak była by fikcja, albowiem właściciele tych koncernów, mają zbyt poważne interesy w najważniejszych państwach Zachodu. Żaden liczący się rząd zachodni, nie pozbawi własnych funduszy emerytalnych zysków, nie mówiąc już o tarzających się w pieniądzu instytucjach finansowych. Jest to koło zamknięte, w którym wygrani będą ci, którzy są beneficjentami podmiotów oferujących szczepionki.

W zupełnie innej sytuacji są kraje wolne, które były w stanie opracować własną szczepionkę. Federacja Rosyjska i Chiny, mają bardzo sprawnie zarządzane systemy produkcji i dystrybucji szczepionek, oferując je całemu światu. Państwa zachodnie już się przeprosiły z rosyjskim „Sputnikiem V”, w tej chwili słyszymy, że nawet Prezydent najgodniejszego kraju i narodu ludzi pogrążonych w wątpliwej godności części własnych przodków, prosi w komunistycznych Chinach o szczepionkę! To naprawdę komiczne, zwłaszcza w świetle podejrzeń o laboratoryjne pochodzenie wirusa, których nikt nie chce weryfikować. To samo w sobie jest bardzo ciekawe, jednak na podstawie takich pół-niedomówień dzisiaj konstruuje się rzeczywistość. Komunizm zły, ale komunistyczna szczepionka – jak najbardziej jest dobra.

Rosja i Chiny są jednak w innej sytuacji, niż państwa zachodnie. Tam na szczepionkach zyskują wszyscy. Masowy eksport szczepionek ma nie tylko wymiar polityczny, przede wszystkim pozwala na ich testowanie na innych zbiorowościach ludzkich, co istotnie zwiększa zdolność opracowania skuteczności kolejnych wersji szczepionki. Dzięki temu rosyjska i chińska szczepionka może szybciej stać się przydatna dla większej ilości odmian wirusa, w większej ilości populacji.

Spraw na naszym podwórku już nawet nie można komentować w kategoriach horroru lub komedii, tak naprawdę, to zupełnie nie wiadomo o co chodzi naszym władzom. Naprawdę ciężko się w tym zorientować – kto, kiedy i czym ma być szczepiony. Okazuje się, że pojawiają się kolejne grupy osób uprzywilejowanych przez władzę, przeważnie z różnych odmian szeroko rozumianej administracji. To, że obywatele nie wiedzą kiedy i gdzie będą zaszczepieni, w epoce baz danych i systemów informatycznych czasu rzeczywistego – jest kompromitacją państwa. Chyba, że o to chodziło, żeby w mętnej wodzie, niektóre rybki lepiej brały. Jakie to zwyczajne, jakie to tutejsze, jakie to polskie…

Tymczasem, wirus będzie ewoluował, sytuacja z jaką mamy do czynienia, będzie permanentna. Jeżeli państwo nie jest sobie w stanie z nią poradzić, to jak powinniśmy sobie z tym poradzić? Jeżeli równolegle państwo blokuje nam prawo do uregulowania problemu przez rynek? Proszę pamiętać, jeżeli nie ma oficjalnego obrotu dobrem szczególnej rzadkości i bardzo potrzebnym, to natychmiast pojawia się czarny rynek i nieoficjalny obieg. Już tak jest i w tym przypadku. Problem polega na tym, że tu nie widać i nie da się prognozować dna przy tym upadku.

Krakauer

Obserwator Polityczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy