polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Przed dwiema wojnami światowymi media dość długo przygotowywały się do wojny. Myślę, że to, co dzieje się dziś w Brukseli i Waszyngtonie, ale bardziej w Brukseli niż w Waszyngtonie, jest rodzajem przygotowania nastrojów do ewentualnego bezpośredniego konfliktu. Można śmiało powiedzieć, że trwają przygotowania do przystąpienia Europy do wojny, widzimy to w mediach i wypowiedziach polityków - powiedział premier Węgier Victor Orban w radiu Kossuth.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

sobota, 1 sierpnia 2020

Dr Opara radzi: Spacer każdego dnia – gwarancja zdrowia

Fot.  pasja1000 z Pixabay 
Ruch - codzienny spacer (najlepiej kilka razy dziennie) to podstawa i gwarancja zdrowia. Warto się nad tym zastanowić. Najważniejszą rzeczą w życiu... jest życie.

Dla odmiany smutków obecnej rzeczywistości - poniżej jeden z moich pierwszych artykułów na temat zdrowia! 

Ruch jest absolutną podstawą życia i istnienia. Wszystko w przyrodzie, to co żyje - musi się ruszać.


Niewiele osób, tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że chodzenie to „koniecznik” zdrowia.
Spacer jest jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie możemy wykonywać każdego dnia - prosta sprawa, która może przynieść każdemu wiele korzyści zdrowotnych.

Współczesne badania codziennej aktywności człowieka wykazują, że 40-50% dorosłych prawie w ogóle nie chodzi; i liczba ta rośnie. Rozwój technologii we współczesnym świecie sprawił, że ludzie w większości pracują przy biurku i komputerze; jeżdżą samochodem; potem dom, telewizor, media, komputer...i inne wynalazki obecnej cywilizacji – wszystko powoduje, że nasze życie jest niby dużo łatwiejsze, ale...jednocześnie...także dużo, dużo mniej zdrowe.

Poniżej przedstawiam podsumowanie pozytywów i wartości ruchu - codziennych spacerów dla ogólnego stanu zdrowia człowieka - opracowane na podstawie badań naukowych z całego świata. (m.in.  USA, Australia, Finlandia)

1. Regularne spacery poprawiają stan Układu Krążenia; zmniejszają zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego.

 Osoby mające nawyk codziennego chodzenia, z reguły mają też zdrowe serce oraz cały układ krążenia.
Praca serca, pompowanie krwi jest wykonywane bez dodatkowego wysiłku, tym samym bardzo korzystnie wpływa na swobodny przepływ krwi i funkcję układu sercowo-naczyniowego. To oczywiście, bardzo zmniejsza ryzyko chorób i śmierci z powodu problemów z sercem (zawały, choroba wieńcowa) oraz w dużej też mierze - bardzo redukuje ryzyka wylewów, zatorów mózgu.

Chodzenie około 100 minut dziennie - zmniejsza ryzyka udaru i chorób serca nawet o 47%.
Jak udowodniono w badaniach klinicznych - codzienna praktyka spacerów jest bardzo dobra dla:
- Regulacji ciśnienia tętniczego krwi, (obniża wysokie a podwyższa niskie ciśnienie krwi).
- Poprawia całkowicie funkcjonowanie układu krążenia.
- Zmniejsza poziom tzw. złego cholesterolu (LDL).
- Zwiększa poziom – tzw. dobrego cholesterolu (HDL).
- Zwiększa regularność akcji serca, zmniejsza zaburzenia rytmu; sprzyja ogólnemu zdrowiu serca.

Inne pozytywne dla zdrowia efekty codziennych spacerów (minimum 10,000 kroków/dziennie)

2. Zmniejszenie dolegliwości oddechowych i chorób Ukladu Oddechowego (płuc, oskrzeli)

Codzienne spacery są bardzo zalecane w przypadku chorób płuc. Spacer jest ćwiczeniem natury - dostępny, dla prawie wszystkich, można go wykonywać prawie wszędzie; o każdej porze dnia, nie wymaga opieki, nadzoru ani wcześniejszego szkolenia, a także nie wymaga specjalnego sprzętu i, oczywiście, co jest ważne... w dzisiejszym świecie, jest bezpłatny.
Spacery zwiększają całkowity, regularny przepływ tlenu; tym samym pomagają również usuwać odpady przemiany materii i wszelkich procesów metabolicznych.

3. Regularne spacery wzmacniają system mięśniowy oraz wszystkie kości i stawy organizmu - a dodatkowo przeciwdziałają problemom osteoporozy.
Jak wykazano w badaniach: długie spacery bardzo sprzyjają wzrostowi witaminy D organizmu – zwłaszcza jeśli wykonujemy te spacery na słońcu. Witamina D umożliwia wchłanianie fosforu i wapnia do kości, wzmacniając w ten sposób mięśnie organizmu oraz kości, ścięgna, torebki stawowe, kręgosłup.

 W czasie kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, ciało zaczyna wytwarzać witaminę (D-3), która jest niezbędna do normalnego funkcjonowania mięśni, kości i stawów.
Dobry, codzienny spacer może także pomóc w ukształtowaniu, wzmocnieniu mięśni ciała - nadaje kształt mięśniom, np. definicję mięśnia czworogłowego uda, ścięgien podkolanowych, mięśni łydki, czy np. uniesienia pośladków. Należy oczywiście, podczas spacerów zwracać uwagę na postawę, która powinna być wyprostowana; co dobrze wpływa na kręgosłup. Zawsze należy poruszać rękami co pozytywnie wpływa na kształt mięśni kończyn górnych - poprzez ruch bioder i właściwy oddech można też kształtować mięśnie brzucha oraz stopniowo zmniejszać talię.

4. Regularne codziennie spacery pomagają w regulacji całego układu trawienia, ruchu jelit
(pomagają kontrolować ruch jelit) a w rezultacie pomagają osiągnąć szybsze, bardziej wydajne i mniej intensywne trawienie.

Z wielu lat własnych doświadczeń dobrze wiem: osobom, które miały problemy z trawieniem, (oraz np obstrukcje), kiedy przekonałem ich, że chodzenie znacznie ułatwia proces trawienia – nie mają więcej podobnych problemów.

5. Poprawa funkcji narządu wzroku.

Codzienne spacery poprawiają stan narządu wzroku; zgodnie z wynikami badań opublikowanych w Journal of Cognitive Neuroscience. Zgodnie z tymi badaniami klinicznymi, przeprowadzonymi w USA (Harward University) – spacery bardzo stymulują korę wzrokową. Wyniki eksperymentów wskazują, że codzienne ćwiczenia fizyczne o stosunkowo niskim wysiłku, (chodzenie), stymulują komórki mózgowe odpowiedzialne za przetwarzanie informacji narządu wzrokowego.
Dlatego właśnie, zaleca się każdemu codzienne chodzenie - w celu... poprawy jakości wzroku.

6. Regularne spacery bardzo pomagają w przypadku bólu pleców (kręgosłupa)

Warunkiem jest utrzymywania właściwej postury ciała (np. poprzez włożenie kijka/parasolki między ręce zgięte w łokciach...podczas spacerów. Podstawowym ćwiczeniem w celu wyeliminowania bólu kręgosłupa grzbietowego, lędźwiowego i szyjnego jest codzienny spacer. Ból szybko ustępuje, ponieważ z każdym krokiem nogi podnoszą się; kołyszą w taki sposób, że wytwarzają skurcze tzw. mięśni gładkich. Zapobiega to opadaniu kości miednicy i zmniejsza obciążenie kręgosłupa. Stwierdzono też, że jeśli dana osoba odczuwa bóle w tym obszarze, tempo spaceru należy stopniowo zwiększać, aż do ustąpienia dolegliwości.

7. Regularne spacery zmniejszają stres; tworzą pozytywne nastawienie do życia... – wszystkiego!


Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach potwierdziły: spacery rozwijają oraz działają pozytywnie na funkcje kory mózgowej oraz tzw. „funkcje poznawcze świata” . Jest to bardzo korzystne, szczególnie dla osób starszych, u których poprawia się krążenie i zmniejszają się ryzyka powikłań wieku w naczyniach mózgowych; zmniejsza się ryzyko otępienia starczego oraz innych chorób późnej „dojrzałości”.
Zmniejsza to możliwość wystąpienia problemów z pamięcią w przyszłości i zwiększa koncentrację.
|
Spacer jest profilaktyką przeciwko demencji i chorobie Alzhaimera. Badania wykazują: 1 na 14 osób powyżej 65 lat i 1 na 6 osób powyżej 80 lat cierpi na demencję.
Chodzenie codziennie przez minimum 30 minut (najlepiej 3x dziennie) może zmniejszyć procesy regresyjne mózgu i zachować dobrą pamięć – w miarę upływu czasu.

8. Regularny spacer - najlepiej 3-4 razy dziennie, działa odchudzająco - redukuje wagę!

Spacery można wykonywać w każdym wieku i w dowolnym miejscu, na ulicy, plaży w parku – nawet domu. Chodzenie spala kalorie i kształtuje wszystkie mięśnie ciała. Dlatego ważne jest:
- W miarę możności chodzić szybko, aby przyspieszyć oddychanie i przemianę materii;
- Ćwiczyć równolegle mięśnie brzucha, oraz utrzymywać prawidłową postawę kręgosłupa;
- W miarę możności energicznie ruszać wszystkimi kończynami - co poprawia krążenie krwi.
Jeśli chodzenie odbywa się codziennie, najlepiej 3-4 razy dziennie można spalić > 400 kalorii na godzinę i stracić około 2,5 cm obwodu brzucha na miesiąc.

9. Regularny spacer zmniejsza ryzyko cukrzycy (wieku dojrzałego).

Chodzenie ma bardzo pozytywny wpływ na trzustkę. Trzustka, jak wiadomo produkuje insulinę i odgrywa wielką rolę w kontroli poziomu cukru we krwi -cukrzycy. Ludzie, którzy się nie ruszają- nie chodzą, zwykle cierpią na cukrzycę, ponieważ nie metabolizują węglowodanów - cukru.
Codzienne spacery pomagają organizmowi szybciej i lepiej spalać glukozę, no a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo cukrzycy.

10. Regularny spacer zmniejsza ryzyko stanów depresyjnych

Codzienne spacery mogą także znacznie poprawić nastrój. Wskazują na to niektóre badania przeprowadzone na osobach, które codziennie chodzą i ćwiczą.
Eksperymenty ujawniły, że chodzenie jest dobrą terapią do walki z depresją i wszystkimi jej objawami.

Podczas ćwiczeń uwalniamy endorfiny, zwane również hormonem szczęścia, ponieważ są one ściśle związane z odczuwaniem przyjemności. Spacer co najmniej 30 minut kilka razy dziennie jest idealny, aby wyjść z kryzysu depresyjnego i zapobiec nawrotom tych problemów.

Dlatego w sytuacji stresu emocjonalnego, wyczerpania psychicznego lub depresji wskazane jest, aby wybrać się na spacer do parku, do lasu, w góry, samodzielnie lub w towarzystwie.

Wszystkie argumenty, które wyżej wymieniam - powinny każdego z Państwa zmotywować do chodzenia i dbania
o swój organizm - bez większego wysiłku. Można zacząć od małych spacerów, a jednocześnie „po drodze” planować inne trasy - wyznaczać cele na codzienność i dobre zdrowie.

Z wielu lat doświadczeń mego własnego życia – doskonale wiem, jak dobry i zdrowy jest właśnie spacer. Robię to kilka razy dziennie – codziennie – od wielu lat. I pomimo dojrzałego już wielu, wielu rozmaitych stresów w przeszłości – czuję się znakomicie, nie choruję i nie mam żadnych kłopotów zdrowotnych. Nie mam problemów ze snem, nigdy nie jestem zmęczony.

Oczywiście upływa szybko życie, jak rzeka płynie czas...lata lecą i rozmaite zmiany wyglądu widać...
ale dodam: np. moja waga właściwie nie zmieniła się od lat młodości. Ważę dokładnie tyle co w wieku 17 lat.

Spacer nie jest oczywiście jedyną receptą na dobre zdrowie – jest kilka innych bardzo ważnych funkcji organizmu, o które trzeba zawsze dbać – ale o tym może w następnych odcinkach.

Najważniejszą rzeczą w życiu każdego człowieka - jest...życie!!!


Pozdrawiam serdecznie i życzę Państwu – codziennych dobrych spacerów.

Dr Ryszard Z. Opara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy