polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

sobota, 1 sierpnia 2020

Covid-19 w Australii: Sytuacja nie jest pod kontrolą

Fot. J.Furman (Flickr -cc)
Przypadki COVID-19 w Wiktorii podwajają się co 16 dni, a modelowanie dla The Weekend Australian pokazuje, że stan może odnotować 1000 infekcji dziennie do połowy sierpnia.
Victoria osiągnęła rekordową liczbę 532 przypadków w miniony poniedziałek, ale liczba ta została szybko przekroczona :  723 infekcji w czwartek i 627 wczoraj. W całej Australii zmarło już 200 osób. Wzrost o 61 osób w ciągu ostatniego tygodnia.

Biolog matematyczny Deborah Cromer z Instytutu Kirby na Uniwersytecie  NSW powiedziała, że ​​sytuacja „nie jest  obecnie pod kontrolą”.
„Powiedziawszy to, myślę, że jest bardziej pod kontrolą niż trzy tygodnie temu. Ale nie jest dobrze; liczby rosną, co sugeruje, że  wirus wciąż się rozprzestrzenia ”- powiedziała sydnejska naukowiec .
„Jest to epidemia, którą można opanować, ale nie jest ona pod kontrolą. ”
Gazeta The Weekend Australian donosi, że linia trendu uśredniająca szczyty i dołki dziennych liczb pokazuje 582 nowe przypadki jutro, 723 w następny piątek, 899 w środę, 12 sierpnia i 1118 w dniu 17 sierpnia.

Jednak dr Cromer powiedziała, że ​​nie mówi, że te dzienne sumy zostaną zrealizowane. Czekamy, aby zobaczyć, kiedy liczba przypadkow zakazen w  Wiktorii wyrówna się i będzie spadać.
Rosnąca liczba ofiar śmiertelnych w Wiktorii była  spowodowana przez rozprzestrzenianie się wirusa w kilku prywatnych domach opieki dla osób starszych. W czwartek wieczorem  premier  Scott Morrison ostrzegł placówki opieki nad osobami starszymi - jedno z głównych źródeł obecnego wybuchu epidemii - aby używały środków ochrony osobistej, w przeciwnym razie mogą  być zostać pozbawione  akredytacji.  Obwiniając sprywatyzowany system domów opieki za powstały kryzys  stanowy premier , Daniel Andrews powiedział, że nie chciałby, aby jego matka mieszkała w niektórych  takich domach.

Victoria odnotowała łącznie nieco ponad 2000 przypadków do końca czerwca i 4000 do połowy lipca. Suma z ostatniej nocy wyniosła 10 577.

Nowa Południowa Walia nadal odnotowuje nowe przypadki koronawirusa, a rosnąca grupa na przedmieściach Sydney w Potts Point obejmuje dwie restauracje i klub jachtowy. Kilka szkół, sal gimnastycznych i innych miejsc zostało zmuszonych do zamknięcia swych drzwi dla publicznosci . Rząd opublikował  listę obserwowanych ognisk  w metropolii sydnejskiej  rozciągających się od Potts Point na zachód miasta, w tym Prestons, Cabramatta i Bonnyrigg.
Z powodu powstajacych nowych ognisk koronawirusa w stolicy NSW, stan Queensland zamknął  granicę dla mieszkańców Greater Sydney dzisiaj o 1 w nocy.

Australijscy decydencji wreszcie zaczynają dostrzegać  znaczenie zakładania masek na twarz w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Od północy w niedzielę 2 sierpnia maski i zakrycia twarzy będą obowiązkowe w całej Wiktorii w miejscach publicznych, ponieważ stan zmaga się z powstrzymaniem drugiej fali epidemii Covid-19. Od 22 lipca  obowiązkowa zasada maski ograniczała się jedynie do metropolii Melbourne i Mitchell Shire.

Przejście na maski obowiązkowe jest następstwem decyzji rządu stanowego , który zaktualizował swoje stanowisko w sprawie stosowania masek na twarz, decydując, że ludzie powinni je nosić tam, gdzie istnieje transmisja społeczna i gdzie trudno jest zachować dystans społeczny.

Gigant supermarketu Woolworths zapowiedział, że od poniedziałku „zdecydowanie zachęci” klientów do noszenia masek na twarz w swoich sklepach w  NSW i ACT . Podobna rekomendacja rozpoczęła się w piątek na niektórych obszarach Queensland.
Zob.: Gdzie kupić maseczki na twarz w Australii i jak zrobić własną?

Sytuacjia koronawirusa w całym kraju

W ciągu ostatnich 24 godzin w całym kraju odnotowano 651 przypadków COVID-19, w tym 627 w Wiktorii, 21 w Nowej Południowej Walii i po jednym w Australii Zachodniej, Queensland i Australii Południowej.

Od czasu, gdy pandemia dotarła do  brzegów Australii, odnotowano łącznie 16 905 przypadków, zgodnie z danymi federalnego departamentu zdrowia zaktualizowanymi do 21:00 zeszłej nocy.
W powodu infekcji Covid-19  zmarło  200 osób, a ponad połowa z nich miała miejsce w Victorii.

Aktualne wiadomości:  Mapa Coronavirus Australia: śledzenie nowych przypadków, statystyki Covid 19 i dane na żywo według stanu


Wiadomości  z Australii w czasie rzeczywistym:  Australia - Koronawirus COVID-19 / 01.08.2020

 na podst. news.com.au, The Guardian, The Weekend Australian,  Uniwersytet Johnsa Hopkinsa 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy