polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.Tego samego dnia wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Wywołało to kolejną falę oburzenia osób z tzw. Strajku Kobiet Marty Lempart, która od kilku miesięcy zwołuje demonstracje uliczne. * * * AUSTRALIA: Australia rozpocznie szczepienia na COVID-19 w przyszłym miesiącu w ramach przyspieszonego planu mającego na celu zaszczepienie 4 milionów ludzi do końca marca. W pierwszej fazie pięciostopniowego planu wprowadzenia szczepionki, szczepienie będzie zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia pierwszej linii, pracowników kwarantanny, placówek opiekuńczych i podopiecznych oraz najważniejszych polityków federalnych. * * * SWIAT: Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się na przedłużenie traktatu New START na warunkach Moskwy. We wtorek odbyła się rozmowa telefoniczna prezydentów Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych Władimira Putina i Josepha Bidena, obaj wyrazili zadowolenie z wymiany not w sprawie porozumienia w kwestii przedłużenia traktatu START. Z dokumentu wynika, że umowa ma zostać przedłużona o 5 lat, do 5 lutego 2026 roku.
POLONIA INFO: Festiwal Filmów Polskich w Australii online: 22-31 stycznia 2021 - polishfilmfestival.com.au

sobota, 1 sierpnia 2020

Covid-19 w Australii: Sytuacja nie jest pod kontrolą

Fot. J.Furman (Flickr -cc)
Przypadki COVID-19 w Wiktorii podwajają się co 16 dni, a modelowanie dla The Weekend Australian pokazuje, że stan może odnotować 1000 infekcji dziennie do połowy sierpnia.
Victoria osiągnęła rekordową liczbę 532 przypadków w miniony poniedziałek, ale liczba ta została szybko przekroczona :  723 infekcji w czwartek i 627 wczoraj. W całej Australii zmarło już 200 osób. Wzrost o 61 osób w ciągu ostatniego tygodnia.

Biolog matematyczny Deborah Cromer z Instytutu Kirby na Uniwersytecie  NSW powiedziała, że ​​sytuacja „nie jest  obecnie pod kontrolą”.
„Powiedziawszy to, myślę, że jest bardziej pod kontrolą niż trzy tygodnie temu. Ale nie jest dobrze; liczby rosną, co sugeruje, że  wirus wciąż się rozprzestrzenia ”- powiedziała sydnejska naukowiec .
„Jest to epidemia, którą można opanować, ale nie jest ona pod kontrolą. ”
Gazeta The Weekend Australian donosi, że linia trendu uśredniająca szczyty i dołki dziennych liczb pokazuje 582 nowe przypadki jutro, 723 w następny piątek, 899 w środę, 12 sierpnia i 1118 w dniu 17 sierpnia.

Jednak dr Cromer powiedziała, że ​​nie mówi, że te dzienne sumy zostaną zrealizowane. Czekamy, aby zobaczyć, kiedy liczba przypadkow zakazen w  Wiktorii wyrówna się i będzie spadać.
Rosnąca liczba ofiar śmiertelnych w Wiktorii była  spowodowana przez rozprzestrzenianie się wirusa w kilku prywatnych domach opieki dla osób starszych. W czwartek wieczorem  premier  Scott Morrison ostrzegł placówki opieki nad osobami starszymi - jedno z głównych źródeł obecnego wybuchu epidemii - aby używały środków ochrony osobistej, w przeciwnym razie mogą  być zostać pozbawione  akredytacji.  Obwiniając sprywatyzowany system domów opieki za powstały kryzys  stanowy premier , Daniel Andrews powiedział, że nie chciałby, aby jego matka mieszkała w niektórych  takich domach.

Victoria odnotowała łącznie nieco ponad 2000 przypadków do końca czerwca i 4000 do połowy lipca. Suma z ostatniej nocy wyniosła 10 577.

Nowa Południowa Walia nadal odnotowuje nowe przypadki koronawirusa, a rosnąca grupa na przedmieściach Sydney w Potts Point obejmuje dwie restauracje i klub jachtowy. Kilka szkół, sal gimnastycznych i innych miejsc zostało zmuszonych do zamknięcia swych drzwi dla publicznosci . Rząd opublikował  listę obserwowanych ognisk  w metropolii sydnejskiej  rozciągających się od Potts Point na zachód miasta, w tym Prestons, Cabramatta i Bonnyrigg.
Z powodu powstajacych nowych ognisk koronawirusa w stolicy NSW, stan Queensland zamknął  granicę dla mieszkańców Greater Sydney dzisiaj o 1 w nocy.

Australijscy decydencji wreszcie zaczynają dostrzegać  znaczenie zakładania masek na twarz w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Od północy w niedzielę 2 sierpnia maski i zakrycia twarzy będą obowiązkowe w całej Wiktorii w miejscach publicznych, ponieważ stan zmaga się z powstrzymaniem drugiej fali epidemii Covid-19. Od 22 lipca  obowiązkowa zasada maski ograniczała się jedynie do metropolii Melbourne i Mitchell Shire.

Przejście na maski obowiązkowe jest następstwem decyzji rządu stanowego , który zaktualizował swoje stanowisko w sprawie stosowania masek na twarz, decydując, że ludzie powinni je nosić tam, gdzie istnieje transmisja społeczna i gdzie trudno jest zachować dystans społeczny.

Gigant supermarketu Woolworths zapowiedział, że od poniedziałku „zdecydowanie zachęci” klientów do noszenia masek na twarz w swoich sklepach w  NSW i ACT . Podobna rekomendacja rozpoczęła się w piątek na niektórych obszarach Queensland.
Zob.: Gdzie kupić maseczki na twarz w Australii i jak zrobić własną?

Sytuacjia koronawirusa w całym kraju

W ciągu ostatnich 24 godzin w całym kraju odnotowano 651 przypadków COVID-19, w tym 627 w Wiktorii, 21 w Nowej Południowej Walii i po jednym w Australii Zachodniej, Queensland i Australii Południowej.

Od czasu, gdy pandemia dotarła do  brzegów Australii, odnotowano łącznie 16 905 przypadków, zgodnie z danymi federalnego departamentu zdrowia zaktualizowanymi do 21:00 zeszłej nocy.
W powodu infekcji Covid-19  zmarło  200 osób, a ponad połowa z nich miała miejsce w Victorii.

Aktualne wiadomości:  Mapa Coronavirus Australia: śledzenie nowych przypadków, statystyki Covid 19 i dane na żywo według stanu


Wiadomości  z Australii w czasie rzeczywistym:  Australia - Koronawirus COVID-19 / 01.08.2020

 na podst. news.com.au, The Guardian, The Weekend Australian,  Uniwersytet Johnsa Hopkinsa 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja