polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Po jednodniowym spadku liczby zarażeń koronawirusem w Polsce znowu nastąpił wzrost. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano aż 715 przypadków. Łącznie w Polsce od początku epidemii wykryto 53 676 przypadków zakażenia koronawirusem. 1830 osób zmarło. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews podjąl drastyczne działania, aby obniżyć liczbę przypadków COVID-19, Od godziny 20:00 w niedzielę mieszkańcy Melbourne będą podlegać ścisłej godzinie policyjnej i będą ukarani grzywną w wysokości 1652 USD, jeśli złamią to ograniczenie. Zakupy będą ograniczone do jednej osoby na gospodarstwo domowe dziennie w promieniu pięciu kilometrów od miejsca zamieszkania danej osoby. Premier Andrews powiedział, że żolnierze ADF pomogą policji egzekwować te środki. Większość sklepów zostanie zamknięta na sześć tygodni - z wyjątkiem supermarketów i aptek. * * * SWIAT: Żyję i nie jestem za granicą – oznajmił w piątek białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka dementujac plotki przeciwników jego rządów. Skrytykował strajki i protesty w przedsiębiorstwach na Białorusi, które rozpoczęły się w czwartek. Według oficjalnych wyników wyborów Łukaszenka zdobył 80,1 proc., a Cichanouska która dzień po wyborach uciekla na Litwę - 10,1 proc.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadza się godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Queensland zamyka granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 747000/5%, USA: 169000/6%, Niemcy: 9000/4%, Francja: 30000/27%, Rosja: 15000/2%, Polska: 1800/5%, Australia: 350/3%

niedziela, 2 sierpnia 2020

Zmarł Marian Pawlik - wieloletni działacz Polonii w Wiktorii

Marian Pawlik (1954 -2020)
Fot. M.Kwiatkowska

31 lipca 2020 roku, zmarł Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii Marian Pawlik OAM.  Przeżył zaledwie 65 lat. O tym smutnym fakcie jako pierwsza poinformowała Bożena Iwanowski, manager Polish Community Care Services w Melbourne.

Marian Pawlik przybył do Australii w 1979. r. Przez trzydzieści siedem lat pracował dla polskiej społeczności w Wiktorii. Był szanowanym polskim przywódcą w Australii. W 1997 roku wraz z synem Dominikiem i przyjacielem założył tabliczkę na Mt Fatigue upamiętniającą 100 rocznicę urodzin Paula Edmunda Strzeleckiego.

W tym czasie był uczestnikiem i organizatorem wielu imprez polonijnych. Wielokrotnie był przewodniczącym Festiwalu Sportu Albion. Pracował z młodzieżą polonijną, weteranami i powojennymi imigrantami. Był też postacią, która podtrzymuje dobre tradycje dialogu między polskimi i żydowskimi społecznościami.


Ostatnio pełnił wiele funkcji w polskich organizacjach:

Prezes i współzałożyciel Koła Polonez
Trener i mentor w klubie Polonia
Wiceprezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii (1996-2001) i (2006-2014)

Prezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii (2002-2004) i od 2014 do dzisiaj
Przewodniczący Komisji Arbitrażowej w Federacji (2004-2006)
Przewodniczący Komisji Arbitrażowej Polonii Australijskiej (2001-2013)
Członek zarządu Australijsko-Polskiego Towarzystwa Charytatywnego (1997-2004)
Wiceprezes kręgów SPK w Melbourne od 2014 do dzisiaj
Wiceprezes Polskiej Organizacji Syberyjskiej w Melbourne

 
 
Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" napisał w liście kondolencyjnym:


Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Mariana Pawlika, wybitnego działacza polonijnego, patrioty, człowieka oddanego polskiej sprawie zwłaszcza na na terenie Australii, gdzie żył od 1979 roku .
Był naszym niezawodnym Partnerem w działaniach na rzecz Polaków mieszkających poza ojczyzną i Przyjacielem.
W imieniu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" składamy najszczersze kondolencje rodzinie i Bliskim.
Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.


Z kolei Małgorzata Kwiatkowska, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej napisała w imieniu organizacji członkowskich Rady:

Z żalem, smutkiem i poczuciem ogromnej straty, przyjmujemy wiadomość o śmierci ś.p. Mariana Pawlika, długoletniego prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii.

Dzielimy te uczucia z najbliższą Rodziną Zmarłego, Jego Bliskimi w Australii i w Polsce, z Jego współpracownikami i rzeszą Jego przyjaciół.
Ś.P. Marian Pawlik, jako wieloletni prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, blisko współpracował z Radą Naczelną Polonii Australijskiej. Przez kilkanaście lat był przewodniczącym Komisji Arbitrażowej Rady. Prezydium Rady zawsze mogło oczekiwać  z Jego strony życzliwej krytyki, a czasem cennej porady.

W ciągu czterdziestu lat spędzonych w Australii nie zapominał o Polsce. Jeździł regularnie do  Kraju jako prezes Federacji Organizacji Polskich w Australii, a także uczestniczyl w V. Zjeździe  Polonii i Polaków na Świecie w 2018 roku. Stale budował, i pomagał budować innym, bliskie realcje Polonii Australijskiej z Krajem Ojczystym oraz dobre kontakty z politykami australijskimi w stanie Wiktoria. Jego wieloletni wkład pracy na tym polu zdobył uznanie zarówno władz australijskich jak i polskich - otrzymał między innymi  Order of Australia (OAM), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Pro Patria.

Każda śmierć jest bolesna. Taką jest śmierć ś.p. Mariana Pawlika dla Jego Najbliższych, którym składamy, w imieniu organizacji członkowskich Rady Naczelnej oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i żalu.
Śmierć Mariana Pawlika dla zorganizowanej Polonii w Wiktorii i Australii jest stratą, której nie sposób naprawić. Pamiętajmy o Nim.
 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja