polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Ci, którzy wzywają do protestów po wyroku TK, oraz ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa" - mówił we wtorkowym oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wezwał członków PiS do "obrony Kościoła". Przez Polskę przewijają się kolejne fale protestów przeciw orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej. * * * AUSTRALIA: Restauracje i kawiarnie w Melbourne - w których mieszka 5 milionów ludzi - mogą być ponownie otwarte od środy, a ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich w domach zostały złagodzone. Melbourne, australijskie miasto najbardziej dotknięte wirusem, zostało zablokowane na początku lipca po drugiej fali epidemii. Wiktoria, drugi najbardziej zaludniony stan, odpowiada za ponad 90% z 907 zgonów w Australii. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował, by wydalać z uniwersytetów studentów i nauczycieli, którzy biorą udział w nielegalnych protestach. Zwolennicy byłej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej oczekiwali, że w poniedziałek zaczną się strajki w zakładach przemysłowych, ale fabryki pracowały normalnie.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

niedziela, 2 sierpnia 2020

Zmarł Marian Pawlik - wieloletni działacz Polonii w Wiktorii

Marian Pawlik (1954 -2020)
Fot. M.Kwiatkowska

31 lipca 2020 roku, zmarł Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii Marian Pawlik OAM.  Przeżył zaledwie 65 lat. O tym smutnym fakcie jako pierwsza poinformowała Bożena Iwanowski, manager Polish Community Care Services w Melbourne.

Marian Pawlik przybył do Australii w 1979. r. Przez trzydzieści siedem lat pracował dla polskiej społeczności w Wiktorii. Był szanowanym polskim przywódcą w Australii. W 1997 roku wraz z synem Dominikiem i przyjacielem założył tabliczkę na Mt Fatigue upamiętniającą 100 rocznicę urodzin Paula Edmunda Strzeleckiego.

W tym czasie był uczestnikiem i organizatorem wielu imprez polonijnych. Wielokrotnie był przewodniczącym Festiwalu Sportu Albion. Pracował z młodzieżą polonijną, weteranami i powojennymi imigrantami. Był też postacią, która podtrzymuje dobre tradycje dialogu między polskimi i żydowskimi społecznościami.


Ostatnio pełnił wiele funkcji w polskich organizacjach:

Prezes i współzałożyciel Koła Polonez
Trener i mentor w klubie Polonia
Wiceprezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii (1996-2001) i (2006-2014)

Prezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii (2002-2004) i od 2014 do dzisiaj
Przewodniczący Komisji Arbitrażowej w Federacji (2004-2006)
Przewodniczący Komisji Arbitrażowej Polonii Australijskiej (2001-2013)
Członek zarządu Australijsko-Polskiego Towarzystwa Charytatywnego (1997-2004)
Wiceprezes kręgów SPK w Melbourne od 2014 do dzisiaj
Wiceprezes Polskiej Organizacji Syberyjskiej w Melbourne

 
 
Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" napisał w liście kondolencyjnym:


Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Mariana Pawlika, wybitnego działacza polonijnego, patrioty, człowieka oddanego polskiej sprawie zwłaszcza na na terenie Australii, gdzie żył od 1979 roku .
Był naszym niezawodnym Partnerem w działaniach na rzecz Polaków mieszkających poza ojczyzną i Przyjacielem.
W imieniu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" składamy najszczersze kondolencje rodzinie i Bliskim.
Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.


Z kolei Małgorzata Kwiatkowska, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej napisała w imieniu organizacji członkowskich Rady:

Z żalem, smutkiem i poczuciem ogromnej straty, przyjmujemy wiadomość o śmierci ś.p. Mariana Pawlika, długoletniego prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii.

Dzielimy te uczucia z najbliższą Rodziną Zmarłego, Jego Bliskimi w Australii i w Polsce, z Jego współpracownikami i rzeszą Jego przyjaciół.
Ś.P. Marian Pawlik, jako wieloletni prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, blisko współpracował z Radą Naczelną Polonii Australijskiej. Przez kilkanaście lat był przewodniczącym Komisji Arbitrażowej Rady. Prezydium Rady zawsze mogło oczekiwać  z Jego strony życzliwej krytyki, a czasem cennej porady.

W ciągu czterdziestu lat spędzonych w Australii nie zapominał o Polsce. Jeździł regularnie do  Kraju jako prezes Federacji Organizacji Polskich w Australii, a także uczestniczyl w V. Zjeździe  Polonii i Polaków na Świecie w 2018 roku. Stale budował, i pomagał budować innym, bliskie realcje Polonii Australijskiej z Krajem Ojczystym oraz dobre kontakty z politykami australijskimi w stanie Wiktoria. Jego wieloletni wkład pracy na tym polu zdobył uznanie zarówno władz australijskich jak i polskich - otrzymał między innymi  Order of Australia (OAM), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Pro Patria.

Każda śmierć jest bolesna. Taką jest śmierć ś.p. Mariana Pawlika dla Jego Najbliższych, którym składamy, w imieniu organizacji członkowskich Rady Naczelnej oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i żalu.
Śmierć Mariana Pawlika dla zorganizowanej Polonii w Wiktorii i Australii jest stratą, której nie sposób naprawić. Pamiętajmy o Nim.
 
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja