polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Włodzimierza Czarzastego z Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu zgodnie z umową koalicyjną. Czarzasty przejmuje funkcję drugiej osoby w państwie po Szymonie Hołowni. * Do jednego z najbardziej niepokojących do tej pory incydentów doszło na trasie Warszawa-Lublin. Premier Donald Tusk poinformował, że we wsi Mika miał miejsce akt dywersji. Eksplozja ładunku wybuchowego zniszczyła tor kolejowy. Podobne uszkodzenie stwierdzono również bliżej Lublina. W związku z tymi wydarzeniami Tusk zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie rządowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego. * * * AUSTRALIA: Australia podpisała dwustronny traktat bezpieczeństwa z Indonezją, co Anthony Albanese nazywa „przełomowym momentem”. Zawiera ona zobowiązanie do wzajemnych konsultacji w przypadku zagrożenia dla któregokolwiek z państw, w celu rozważenia „jakich środków można podjąć indywidualnie lub wspólnie”. Australia podpisała już wcześniej umowy wojskowe z Indonezją, m.in. w 1995 i 2006 roku. * * * SWIAT: "Cała ta sprawa przypomina trochę próbę pomocy alkoholikowi poprzez wysłanie mu kolejnej skrzynki wódki" – ocenił Viktor Orban odnoszc się do przekazywania przez UE pieniędzy dla Ukrainy. Orban poinformował, że otrzymał list od przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen , która apeluje do państw członkowskich o przekazanie większej ilości pieniędzy dla Kijowa. "To zdumiewające gdy mafia wojenna wysysa pieniądze europejskich podatników" - dodał premier Węgier. * Rośnie napięcie na linii USA-Wenezuela. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio poinformował, że kierowany przez niego departament zamierza uznać wenezuelski Cartel de los Soles za Zagraniczną Organizację Terrorystyczną. O kierowanie nim oskarża przywódcę Wenezueli Nicolasa Maduro.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

środa, 29 lipca 2020

Teledysk "Jesteśmy sobie potrzebni!" z udziałem dzieci polonijnych

W  traumatycznym okresie pandemii, który przeżywamy na całym świecie powstał niezwykły projekt muzyczny mający na celu zjednoczenie polonijnych środowisk oświatowych. Rezultatem jest nagrany teledysk «Jesteśmy sobie potrzebni!» z udziałem 75-ciorga dzieci, w większości uczniów szkół polonijnych, z 14 krajów: Australii, Białorusi, Irlandii, Holandii, Kanady, Kataru, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Szkocji, Turcji, USA i Włoch.

Współorganizatorami projektu są Kongres Oświaty Polonijnej i norweska firma Events Partner Kamilla Helland. Dzięki wspólnej pracy nad projektem dzieci z krajów leżących w różnych strefach czasowych spotykały się wirtualnie, razem śpiewając po polsku.

Pod kierownictwem pary trenerów, fantastycznych finalistów «The Voice of Poland», Nicole Kuleszy i Piotra Tłustochowicza dzieci poznawały się wzajemnie, miały okazję zaprezentować swój talent wokalny i aktorski. Mogliśmy zaobserwować ich ogromną radość i zaangażowanie wykonawców ale równ iez opiekunów - mówi  Hanna Matras Sand, wiceprezes  Kongresu Oświaty Polonijnej. Rodziców bardzo ucieszył fakt, iż nie jest to konkurs i nikt nie zostanie wyeliminowany z projektu oraz, że wszyscy uczestnicy znajdą się w teledysku, będą mogli pokazać swoją polskość i zaakcentować swój kraj zamieszkania.

Trenerzy zaproponowali piosenkę Rzuć to wszystko co złe, do tekstu Leszka Długosza i  muzyki Zbigniewa Wodeckiego, która została zaakceptowana przez organizatorów.

Kongres Oświaty Polonijnej objął patronatem tę inicjatywę, oferując m.in. pomoc w rektrutacji dzieci polonijnych z całego świata. Do projektu wspólnego śpiewania łącznie zgłosiło się 75 dzieci z wielu krajów, m.in. z Australii, Białorusi, Irlandii, Holandii, Kanady, Kataru, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Szkocji, Turcji, USA i Włoch. Wszystkie zgłoszenia nadesłane w formie formularza lub w kontakcie bezpośrednim zostały przyjęte.
Do uczestników wysłano wiadomości z załącznikiem/paczką, zawierającą opisy i instrukcje dotyczące nagrań, a także pliki audio z podkładem i linią melodyczną. Zorganizowano zapisy na spotkania grupowe z trenerami wokalnymi Nicolą i Piotrem,  zespołem Events Partner Kamilla Hellan oraz Katarzyną Stefańską i Patrykiem Górnym, których celem było przedstawienie informacji dotyczących projektu oraz poznanie dzieci i ich rodziców.

Spotkania odbywały się o różnych porach dnia i nocy czasu środkowo-europejskiego. Uczestnicy z Australii spotykali się o godz. 12, z krajów europejskich o godz. 19, a z kontynentu amerykańskiego o godz. 24. Pierwszym etapem było nauczenie się tekstu, zaśpiewanie z otrzymanym podkładem muzycznym, próbne nagranie wokalu (audio) oraz przesłanie wersji roboczej trenerom.

Drugim etapem były spotkania indywidualne, na których trenerzy wokalni każdemu dziecku poświęcili czas na omówienie nagrania audio oraz udzielili porady dotyczącej nagrania video. Poprawione po tych konsultacjach nagrania audio oraz osobne nagrania video zostały przesłane do trenerów.

Kolejnym etapem było przesłuchanie i obejrzenie przez trenerów nadesłanych materiałów oraz zastanowienie się nad ostateczną formą teledysku i przedstawienie jej do akceptacji organizatorom/producentowi podczas osobnych spotkań. W czasie kiedy trenerzy pracowali z dziećmi dniem i nocą, zespół profesjonalnych muzyków nagrywał aranżację instrumentalną.
 
Projekt w całości sfinansował zespół norweskiej firmy Events Partner Kamilla Helland, która już wcześniej wspierała szkolnictwo polonijne w Norwegii, udostępniając szkołom platformę edukacyjną online-lekcje.no.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia teledysku «Jesteśmy sobie potrzebni!». Warto dodać, że jednym z wykonawców jest reprezentant Australii - młodziutki skrzypek, Stefan Kowalik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy