polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom. Świadczenia rodzinne, w tym 800 plus, nie będą dostępne dla obywateli Ukrainy, których dzieci nie uczęszczają do polskich placówek oświatowych. Minister wyjaśnił, że proponowana zmiana wynika z faktu, że część Ukraińców pobiera świadczenia i od razu wyjeżdża na Ukrainę. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Liczba osób zatrzymanych na kampusach uniwersyteckich w USA podczas propalestyńskich protestów wzrosła do 2200, pisze AP. W czwartek policja siłą rozpędziła miasteczko namiotowe na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Amerykańskie media odnotowały brutalność policji podczas aresztowań - użyto gumowych kul, przed którymi protestujący próbowali bronić się parasolami i prowizorycznymi tarczami.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 23 listopada 2019

15. Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne

Centralne miejsce Festiwalu - Federation Square.
 Fot. K.Bajkowski
W ubiegłą niedzielę, 17 listopada odbył się już po raz piętnasty  Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne, ukazujący mieszkańcom stolicy Wiktorii naszą kulturę, historię i obyczaje. Co roku - wg organizatorów - festiwal przyciąga powyżej 50,000 osób i jest jednym z największych kulturowych festiwali  tej australijskiej metropolii.  W tym roku na melbourneński Festiwal Bumerang Polski wybrał się z kamerą.

Jak co roku centralnym punktem całodniowej imprezy  jest główna scena, na której odbywa się uroczyste otwarcie festiwalu, z udziałem oficjalnych gości, zarówno Polonii jak i australijskich przedstawicieli  władz stanowych  a przede wszystkim  występy wokalne i taneczne dzieci szkolnych, harcerzy, zespołów folklorystycznych i grup muzycznych. Od pięciu lat w znajdującej się obok placu festiwalowego (Market Square) w  przeszklonej sali teatralno- koncertowej  - Deakin Edge, z której za sceną rozpościera się piękny widok na główną rzekę Melbourne – Yarra,   organizowane są równolegle festiwalowe występy dla tych, którzy zainteresowani są muzyką klasyczną i poezją.

Pierwszy Polski Festiwal w Melbourne odbył się w roku 2004, z inicjatywy  ks. Wiesława Słowika SJ OAM, który chciał aby było to wydarzenie łączące społeczność polską a także oferujące polską kulturę, kuchnię i tradycje turystom i spacerowiczom odwiedzającym centrum miasta. W rok później powstał Komitet Organizacyjny Festiwalu, dzięki któremu wszedł on na stałe do kalendarza kulturalnego Melbourne. Zasadnicze założenia festiwalu pozostają niezmienne. Z biegiem czasu festiwal został wzbogacany o dodatkowe elementy, które przyczyniły się do wzrostu jego popularności i atrakcyjności – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
W tegorocznym festiwalu  udział wzięły dzieci z polskich szkół w Melbourne z Albion (im. Jana Pawła II), Rowville ( im. Tadeusza Kościuszki) ,  South Melbourne  (im. Józefa Piłsudskiego),  Endeavour Hills (im. Edmunda Strzeleckiego), Essendon (im. Marii Konopnickiej) i St Albans (im. Mikołaja  Kopernika) a także Melbourne Polish Children’s and Youth Choir.
W folklorystycznej części programu wystąpiły zespoły taneczne przybyłe z Sydney (Kujawy, Syrenka), Brisbane (Obertas),  Perth (Kukułeczka)  a z miasta gospodarzy festiwalu – wokalno-taneczne zespoły Łowicz i Polonez.

 Do tradycji festiwalu weszło wspólne odtańczenie  poloneza przez wszystkich uczestników imprezy. Doskonała zabawa a także  aktywna promocja wśród Australijczykow naszego narodowego tańca. Nastrój krakowskiego rynku podkreślał co godzinę hejnał  mariacki w wykonaniu Dominika Rawdanowicza.
Po południu  scenę opanowali młodzi wykonawcy współczesnych gatunków muzyki  -  jazzu, soulu, rocka, folku i reggae – progresywna grupa Senivoda z lidekrą Olą Mileną oraz gitarzysta, wokalista i loop singer - Łukasz Zawirski. Na zakończenie elektryzujący występ Victora Janosiowa w muzycznym projekcie „Rainbow  Dragonfly” z wykorzystaniem aborygeńskiego instrumentu – didgeridoo.
Poloneza czas zacząć...


W tym samym czasie  w sali Deakin Edge odbywały się występy, których charakter wymagał lepszych warunków akustycznych i atmosfery skupienia.  Wystąpili w pojedynczych utworach i recitalach m.in. Frederic Chopin Society in Victoria, uczniowie z polskich szkół muzycznych ,  laureaci  7. Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz, który odbył się we wrześniu w Melbourne, znany melbourneński pianista  Konrad Olszewski oraz Japończyk – Kataro Nagano,  zwycięzca  Australijskiego Konkursu Chopinowskiego w Canberze  z 2014 roku.
Wystąpili też Marta Kaczmarek, Roman Syrek i Alicja Shaw-Syrek w programie poetycko-muzycznym a także śpiewający przyjaciele Polski czyli Singing Friends of Poland w harmonicznych wykonaniach inspirowanych słowiańską kulturą.
Festiwal nie mógłby się  odbyć  bez zaplecza wystawienniczo-kuilinarnego z dziesiątkami  stoisk  promocyjnych polskich organizacji, biznesów i  twórców, z  polskimi  wyrobami artystycznymi, pamiątkami i gadżetami.  Mocno oblegane były  przez festiwalowiczów barki z najróżniejszymi  pierogami, plackami ziemniaczanymi i innymi atrakcjami polskiej kuchni.
W naszym dwuczęściowym reportażu zobaczycie wszystko po trochu oraz wiele wypowiedzi uczestków i organizatorów Festiwalu. Niektórych z nich z nieprzebranych tłumów specjalnie dla Bumeranga Polskiego wyłowiła Bogumiła Żongołłowicz.
 kb/BumerangMedia

Oto nasz materiał:
Produkcja: Bumerang Polski, realizacja Krzysztof Bajkowski
( Kanal YouTube - BumerangMedia )
 Część 1 




Część 2



Komitet organizacyjny Festiwalu:

Monika Furman (Prezes)
Jennifer Badzaj (Sekretarz)
Joanna Merwart (Skarbnik)
Ks. Wiesław Słowik SJ OAM (Kapelan)
Katarzyna Bebejewska (Koordynator od VIP)
Andrzej Bolkunowicz (Koordynator Marketingu)
Ks. Mariusz Han (Kapelan i Projektant Multimedialny)
Katarzyna Koło (Projektant Multimedialny)
Katarzyna Lisaj (KidStop)
Aleks Lobaza (Koordynator Stoisk)
Irena Lobaza (Koordynator Stoisk)
Grzegorz Machnacki (Koordynator Artystyczny)
Magdalena Opalińska (Koordynator Wolontariuszy)
Renata Stanisławska-Nowak (Koordynator Artystyczny)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy