polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

niedziela, 18 sierpnia 2019

Otwarcie wystawy 'Destination Australia' w Melbourne

Wystawa zatytułowana ‘Destination Australia’ Post WWII Odysseys of Polish Soldiers – „Kierunek Australia”, odyseje polskich żołnierzy po drugiej wojnie światowej została otwarta w sobotę, 17 sierpnia 2019 r. w Tobruk House, przy 44 Victoria Avenue w Albert Park w Melbourne. Jej organizatorem jest Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej. Dokumentuje historię i dziedzictwo byłych żołnierzy polskich, którzy przybyli do Australii w latach 1947 i 1948. To od nich zaczęła się wielka migracja Polaków na piąty kontynent. W pierwszych latach powojennych Australia przyjęła 60 tyś. polskich emigrantów. Byli to – obok żołnierzy – dipisi i uchodźcy.

Wystawę otworzyła Mary Elizabeth Calwell, córka pierwszego ministra imigracji w Australii, Arthura Calwella. Wśród zaproszonych gości, których powitał Robert Semple, prezes Stowarzyszenia Szczurów Tobruku, byli m.in.: George Zbigniew Łuk-Kozika, honorowy konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wiktorii; Edward Kremzer, honorowy konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Tasmanii; Nick Wakeling członek wiktoriańskiego parlamentu z okręgu Fentry Gully; Marian Pawlik, prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii; Krzysztof Łańcucki, były prezes Rady Naczelnej Polskich Organizacji w Australii i Joanna Merwart reprezentująca obecną Radę Naczelną.

Konsul Łuk Kozika, podkreślając doniosłość wydarzenia, podziękował gospodarzom za przyjęcie polskiej wystawy „pod dach” australijskich Szczurów Tobruku, a Lycynie Artymiuk, wiceprezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, za przygotowanie publikacji nawiązującej do tematu wystawy.

Zespół artystyczny pod kierownictwem Zofii Kaszubskiej wykonał „Karpacką brygadę” jedną z najpopularniejszych pieśni żołnierskich w Wojsku Polskim na Zachodzie, a Stanisław Jakubicki wciągnął do śpiewu liczną widownię (160 osób) wykonując popularny utwór „Pamiętaj o tym wnuku, że dziadzio był w Tobruku”.  Do pamiątkowej fotografii pozowali potomkowie polskich migrantów wojskowych: Andrew Klekociuk z Tasmanii, Irena, Edward, Melanie i Luk Sorokowscy, Terasa i Antoni Macko oraz Aleksander Paszkiewicz i Monika Paszkiewicz-Furman, która imprezę poprowadziła.

Wystawa ‘Destination Australia Kierunek Australia” potrwa do 25 sierpnia 2019 r.

Tekst i zdjęcia: Bogumiła Żongołłowicz



 
Bogdan Płatek - prezes Koła SPK w Melbourne






Lycyna Artymiuk, wiceprezes Muzeum
i Archiwum Polonii Australijskiej
Robert Semple, prezes Stowarzyszenia
Szczurów Tobruku





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy