polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 19 marca 2019

Artystyczne obchody Dnia Kobiet w Adelajdzie

Wernisaż: Artystki prezentujące prace w MCCSA
Fot. M.Thiele
Etniczne grupy wielokulturowej społeczności Południowej Australii skupiają się w Multicultural Communities Council SA (MCCSA) przy 113 Gilbert St, Adelaide. Organizacja ta umożliwia kontynuację tradycji, języków i zwyczajów wzbogacających nas w niepowtarzalną kolorystykę różnorodności kulturowej. MCCSA zapewnia pomoc indywidualnym osobom oraz grupom osób, organizuje spotkania, koła zainteresowań, oraz transport dla społecznie odizolowanych, starszych wiekiem, niesprawnych fizycznie i z zaburzeniami emocjonalnymi. Dla dzieci MCCSA prowadzi dwie wielokulturowe grupy „Playgroup”, a  dla młodzieży od 12 do 18 lat „Reconnect Program”, pomagający w społecznym przystosowaniu osób młodocianych, żyjących poza środowiskiem rodzinnym.
MCCSA aktywnie włącza się w obchody międzynarodowych świąt, zapraszając  członków grup etnicznych do współorganizowania spotkań. Przy każdych obchodach nadaża się okazja do poznania smaków kuchni etnicznych, oraz obejrzenia wyrobów artystycznych pochodzących z różnych zakątków świata.


Corocznie MCCSA świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet, podkreślając niepodważalną rolę przedstawicielek grup etnicznych we wszystkich dziedzinach życia społecznego Południowej Australii. Członkiem MCCSA jest Koł
o Polek (Polish Women’s Association SA), liczące 65 lat działalności charytatywnej na rzecz potrzebujących. Prezes Koła Polek,  pani Gosia Skalban OAM, jest członkiem Zarządu MCCSA. Z okazji Dnia Kobiet w 2018 roku MCCSA wyróżniło odznaczeniami Quiet Achiever przedstawicielki różnych grup etnicznych za ich działalność na  rzecz społeczeństwa Południowej Australii. Prezes Koła Polek zgłosiła kandydaturę członkini Koła, pani Krysi Kubiak, która została jedną z odznaczonych Pań.


Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet przez MCCSA w Adelaide skupiły się
wokół twórczości artystycznej kobiet z różnych grup etnicznych. W  budynku MCCSA odbył się wernisaż prac 25 artystek plastyczek, reprezentujących 18 narodowości.
Prezentowane prace plastyczne zachwyciły  różnorodnością technik malarskich i bogactwem materiałów wykorzystanych w kompozycjach.
Do obchodów Świę
ta Kobiet włączyło się Koło Polek SA, którego członkini, pani Krystyna Andrecki, zaprezentowała dwa obrazy.


Od lewej: Seniorka Koła Polek SA pani Daniela Bakrszczowa, Prezes Koła Polek pani Gosia Skalban OAM, artystka malarka pani Krystyna Andrecki.
Pani Krystyna Andrecki urodziła się w Tanzanii w Afryce, w obozie dla uchodźców. Władze sowieckie deportowały jej rodziców z Polski na Syberię, skąd z Wojskiem Polskim uszli spod brutalnej władzy Kraju Rad.
W roku 1950 rodzina przybyła do Zachodniej Australii, osiadając w kraju Karri i Jarrah. Krysia codziennie dojeżdżała 46 mil do najbliższej szkoły. W drewnianym domku, w którym mieszkała z rodziną, nie było elektryczności i wody bieżącej.

W 1960 roku rodzina przeniosła się
do Południowej Australii, gdzie Krysia kontynuowała naukę. Tu wyszła zamąż za Jurka Andreckiego i wychowała dwójkę dzieci, równocześnie rozwijając swoją twórczość artystyczną, malując i prezentując prace na wystawach sztuk pięknych. Podróżując po Australii z mężem Jurkiem, przez 14 miesięcy mieszkając w podziemnym domu w Cooper Pedy. Artystkę zafascynował odległy od cywilizacji australijski „outback: odcienie serpii w kolorach pustyni, drgające gorące powietrze, ocean w odcieniach błękitów i  zieleni, lasy eukaliptusowe, bogactwo kolorów australijskich kwiatów, oraz intensywny kolor nieba z płonącymi zachodami słońca.

Pani Krystyna działa społęcznie w organizacjach polonijnych i austalijskich. Przez 45 lat jest członkiem Australijsko-Polskiego Związku Artystów w Południowej Australii, przez sześć lat sprawowała funkcję Prezesa
Polish Hill River Church Museum, a 10 lat działała w Ethnic Communities Council. Od 30 lat jest członkiem the Royal South Australian Society of Art Adelaide, organizacji  która w 1986 roku uhonorowało ją tytułem „Fellowship
”. 
Ogromne zasługi pani Krystyny Andreckiej leżą we współorganizowaniu 30 wystaw prac plastycznych polskich artystów na Polskim Festiwalu Dożynek w Adelaide. Na wystawie tegorocznych obchodów Święta Kobiet w MCCSA pani Krystyna Andrecki
zaprezentowała dwa obrazy ulubionego przez nią australijskiego pejzażu.



Krystyna Andrecki: Desert, Dust, and Dirt Tracks” w kolorach serpii, ukazuje  nieskończoność pustyni z drożynami biegnącymi w różnych kierunkach. Odległy horyzont nadaje symboliczny kres tej nieskończoności. Obraz otrzymał dwie nagrody wyróżnienia, oraz nagrodę the Royal South Australian Society of Arts Adelaide.


Krystyna Andrecki: "The Timless Land", impresjonistyczna wizja piękna kolorystyki  ziemi australijskiej.

Oba obrazy wykonane w ulubionej technice malarskiej Artystki palette knife. W tej technice pani Krystyna tworzy od wielu lat.

Koło Polek w Południowej Australii z dumą  odnosi się do twórczości artystycznej wieloletniej członkini tej organizacji. Obrazy Krystyny Andreckiej dekorują polonijne i australijskie domy. Artystka często ofiarowuje swoje prace Kołu Polek, które sprzedawane na aukcjach dostarczają środków finansowych na cele charytatywne tej organizacji.

Święto Międzynarodowego Dnia Kobiet w MCCSA zakończył koncert skrzypcowy       Ji Won Kim, wirtuozki Adelaide Symphonic Orchestra, która ze swą 12 letnią uczennicą zagrała Bach Double Violin Concerto - Sibelius.
 
Panowie z MCCSA wręczyli każdej Pani czerwoną różę


Tekst i zdjęcia Marysia Thiele









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy