polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 1 lutego 2019

GACA System o zdrowiu: Zdrowa mąka? To możliwe!

Fot. Zasoby GACA System
Mąka to produkt, bez którego trudno się obejść podczas gotowania. Pszenna, kukurydziana, ziemniaczana, żytnia, orkiszowa - różnorodność rodzajów mąki może przyprawić o zawrót głowy. Dobrze jest jednak poświęcić chwilę na zapoznanie się z właściwościami każdej z nich po to, aby wybrać tę, która przyniesie najwięcej korzyści naszemu zdrowiu. Po jakie rodzaje rodzaje mąki warto sięgnąć?

 
Polska kuchnia obfituje w wyroby mączne. Chleb, pierogi czy naleśniki od lat królują na naszych stołach. W kuchni najczęściej sięgamy po mąkę pszenną, ale kolejne badania naukowe udowadniają, że nie jest to najlepszy wybór dla naszego organizmu. Na szczęście w sklepach dostępne są dziś różne rodzaje mąki, nietrudno więc znaleźć dla siebie tę najlepszą. Zatem, którą mąkę wybrać?

 

Mąka żytnia

To drugi, po mące pszennej, najczęściej wybierany rodzaj mąki. Ciemne pieczywo właśnie jej zawdzięcza kolor i lekko orzechowy posmak. Mąka żytnia ma większą zawartość błonnika niż mąka pszenna, dlatego jest polecana osobom na diecie odchudzającej. Ponadto jest cięższa, przez to bardziej sycąca. Zawiera także więcej cennych dla naszego zdrowia pierwiastków, takich jak: potas, magnez, wapń, żelazo oraz cynk. Sporo w niej witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za m.in. sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mąka żytnia ma mniej glutenu, dlatego jest polecana osobom z nadwrażliwością na tę mieszaninę białek roślinnych.

 

Mąka orkiszowa

Jest czystsza niż jej pszenna siostra, bo łupinę, która osłania ziarno przed zanieczyszczeniami, oddziela się dopiero podczas mielenia. Ze względu na dużą odporność orkisz nie wymaga nawożenia i ochrony, jest więc chętnie uprawiany przez ekologów. Mąka z tego zboża polecana jest diabetykom, ponieważ przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo mąka orkiszowa zawiera duże ilości kwasu krzemowego, a on ma niebagatelny wpływ na naszą skórę – poprawia jej stan i wspomaga leczenie np. trądziku i grzybicy.

 


Mąka kokosowa

W czasach, gdy wciąż wzrasta odsetek osób cierpiących na celiakię i nietolerancję glutenu, coraz większym zainteresowaniem cieszą się mąki z ziaren bezglutenowych. Najpopularniejszą z nich jest promowana przez dietetyków mąka kokosowa. Wyróżnia ją bardzo wysoka zawartość błonnika w porównaniu z mąką pszenną. Ma również znacznie mniejszą ilość węglowodanów i dlatego polecana jest osobom dbającym o niski poziom cukru w diecie. Przez swój lekko kokosowy zapach i smak głównie nadaje się do wypieku słodkości.

 

Mąka sojowa

Kolejną mąką bezglutenową jest mąka sojowa szczególnie polecana wegetarianom, ponieważ zawiera bardzo dużo białka, które może zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego. Dostępna jest w dwóch formach: tłustej oraz odtłuszczonej. Mąka sojowa doskonale sprawdzi się jako zagęstnik w zastępstwie jajek i dlatego jest ulubienicą wegan.

 

Mąka kukurydziana

Uniwersalna w użyciu i stosunkowo tanią mąką bezglutenową jest mąka kukurydziana. Wysoka zawartość skrobi i niewielka ilość białka sprawia, że jest polecana zwłaszcza osobom z problemami nerkowymi. Dzięki swej strukturze idealnie sprawdza się podczas panierowania, tworząc zwartą panierkę w smakowitym złocistym kolorze.

 

Mąka kasztanowa

Hitem ostatnich lat jest nieco egzotyczna mąka kasztanowa. Zawartość bioflawonoidów gwarantuje działania przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Mąka ta zawiera także kwas foliowy, który jest sprzymierzeńcem przyszłych mam. Dzięki swojemu delikatnemu słodkiemu zapachowi jest chętnie wykorzystywana do wypieku ciast i ciasteczek.

 
GACA SYSTEM 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy