polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin wydali bardzo krótkie, wspólne oświadczenie. - Mamy radosną wiadomość. Zostało zawarte porozumienie, które zaraz podpiszemy. Dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii - przekonywał Jarosław Kaczyński. Politycy nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy. * * * AUSTRALIA: Australijscy naukowcy ostrzegają, że „cicha fala” chorób neurologicznych może ogarnąć Australię w nadchodzących latach, ponieważ uszkodzenie mózgu spowodowane przez koronawirusa może prowadzić do innych chorób. Nowe badania dotyczące długoterminowych skutków COVID-19 opublikowane w środę wykazały, że osoby, które przeżyły, mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.* * * SWIAT: Na odbywającym się w Londynie procesie o ekstradycję australijskiego dziennikarza i wydawcy Juliana Assange’a, ściganego przez Stany Zjednoczone za ujawnienie zbrodni armii amerykańskiej w okupowanych krajach – Afganistanie i Iraku, sędzia nie zgodziła się, by rozprawy mogli oglądać deputowani europejscy, czy organizacje dziennikarskie i ochrony praw człowieka.Do rządu w Londynie dotarł list otwarty byłych i obecnych szefów państw, premierów, ministrów, parlamentarzystów i innych polityków z całego świata domagających się zakończenia procedury ekstradycyjnej i natychmiastowego uwolnienia Assange’a.
CORONAVIRUS INFO: W Wiktorii premier Dan Andrews ogłosił 2 sierpnia stan katastrofy. W Melbourne wprowadzono godzinę policyjną od 20:00 do 5:00. * * * Wladze Queensland zamknęly granice od soboty 8 sierpnia dla mieszkańcow NSW i ACT. Wczesniej granica zostala już zamknięta dla podróżnych z Wiktorii. * * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 988000/4%, USA: 207000/5%, Brazylia: 139000/4%, Niemcy: 9500/4%, Francja: 31000/25%, Wlochy: 35500/14%, Rosja: 20000/2%, Polska: 2400/5%, Australia: 850/3%

sobota, 2 lutego 2019

Witaj, szkoło! Już wakacji minął czas...

Fot. Pixabay
Przed nami nowy rok nauki w Polskich Szkołach, w różnych dzielnicach Sydney, Newcastle i Wollongong. Rok szkolny pełen projektów, wyzwań i entuzjazmu nie tylko wśród nauczycieli i uczniów ale wśród osób zwiazanych z oświatą polonijna i rodziców, którzy beinteresownie zaangażowani są w działalność szkół. Szkół, którym zależy na nauce języka polskiego, historii, geografii, polskiej kultury i tradycji na jak najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych metod, nowych programów nauczania wychodzącym naprzeciw wyzwaniom edukacyjnym XXI wieku i zmianom zachodzącym w Australii, w Polsce i na całym świecie.

Za chwilę zabrzmi dzwonek szkolny rozpoczynający pierwsze lekcje. Drodzy Uczniowie! życzę aby ten rok obfitował w nowe doświadczenia, które niosą z sobą ogrom życiowej wiedzy. Życzę Wam z całego serca, aby fascynująca przygoda odkrywania wiedzy była dla Was źródłem nieustającej satysfakcji. Niech nie zabraknie wam sił do realizacji pasji i pogłębiania zainteresowań. Życzę abyście zostali przyszlymi ambasadorami języka polskiego i kultury polskiej.

Drodzy Nauczyciele! Życzę, by nie zabrakło wam niegasnącego zapału i cierpliwości, sił i optymizmu w realizacji programu nauczania języka polskiego. Aby oddanie i miłość do zawodu przyniosły jeszcze lepsze efekty, satysfakcję i radość w przekazywaniu młodemu pokoleniu zasad, wartości, szacunku do zdobywanej wiedzy i umiejętności wykorzystania jej w przyszłości. Wasze zaangażowanie niech znajdzie odzwierciedlenie w trwałej wdzięczności waszych uczniów i ich rodziców. Życzę wszystkim, by rok szkolny 2019 niósł wiele satysfakcji i sukcesów!

Szkoły oferują naukę języka polskiego, historii, geografii, tradycji i kultury polskiej. Lekcje języka polskiego prowadzone przez wykształconych nauczycieli według programów K-12 zatwierdzoneych przez Departament Edukacji w Nowej Południowej Walii oraz program obejmują naukę języka polskiego na poziomie; przedszkolnym, klasy szkoły podstawowej, średniej, oraz w niektórych szkołach klasy dla dorosłych.

Szkoły Podstawowe prowadzone są przez osobne Komitety Rodzicielskie w róznych strukturach organizacyjnych, gdzie grono pedagogiczne finansowane jest przez poszczególne szkoły z opłat rodziców, otrzymywanych dotacji i wypracowanych dochodów. Każda ze szkół w stanie NPW otrzymuje dotację na każdego ucznia w wysokości $126 rocznie z programu rządowego prowadzonego i rozliczanego przez Departament Edukacji.

W Nowej Południowej Walii w szkołach uczy się około 30 tysięcy uczniów w 58 językach z różnych grup etnicznych. Szkoły należą do NSW Federation Community Languages Schools. /Federacji szkół etnicznych w NPW/

NSW FCLS Jest to organizacja reprezentująca szkoły języków na szerokim forum w rozmowach z z Ministrem Edukacji, parlamentarzystami danych rejonów elektoralnych włączając dyrektorów szkół australijskich udostępniających klasy dla sobotnich szkół.

Federacja szkól organizuje również kursy dokształcajace, konferencje dydaktyczne dla nauczycieli i zarządów szkół. Szkoły Średnie w NPW prowadzone są bezpośrednio przez Departament Edukacji włącznie z opłatami pensji dla nauczycieli. Nauka języka oferowana jest za darmo, co jest olbrzymim odciążeniem dla rodziców. Program obejmuje naukę według tego samego programu K-12 dla klas od 7-10 i 11-12 zakonczonego Maturą.

Zapisy do szkół średnich odbywają się poprzez szkoły australijskie, do których uczeń uczęszcza. Punktowana Matura z języka polskiego umożliwia maturzystom nie tylko lepszą znajomość języka, ale wielokrotnie umożliwia uzyskanie wyższej noty (punktów) przy wyborze danego kierunku na studia.

Klasy dla dorosłych organizowane są w niektórych szkołach, gdzie program jest przystosowany do poszczególnych klas na różnych poziomach, w zależności od potrzeb i zainteresowań studentów. Wszystkich zainteresowanych nauką języka polskiego zapraszamy do Polskich Szkół w Roku 2019.


SZKOŁY PODSTAWOWE

Szczegółowych informacji udzielają i przyjmują zapisy następujące szkoły:

1.POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w ASHFIELD

Info: Marysia Nowak  mob: 0404032013

lub Bernadeta Żukowska mob: 0407 073 771www.polishschool.net.au


2. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w LIVERPOOL

Info: Ewelina Ellsmore mob: 0418284398


www.polishschoolliverpool.org.au


3. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA im. Świętej Rodziny w MARAYONG

Info: Sr Agnieszka Misiak mob: 04146495174. POLSKA SZKOłA SOBOTNIA MACARTHUR w RABY

Info: Bernadeta Kawa mob: 0434 968 575  (POL) mob: 0405 113 783  (ENG)
5. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA DZIELNIC PÓŁNOCNYCH SYDNEY W NORTH RYDE

Info: Elżbieta Cesarski mob: 0402 387 034


www.sydneynorthshorepolishsaturdayschool.org


6. POLSKA SZKOłA SOBOTNIA w NEWCASTLE

Info: Elżbieta Krukowska-Alterman mob: 0422 935 202


www.polishassociationnewcastle.org.au/school


7. POLSKA SZKOŁA SYDNEY w RANDWICK

Info: Alicja Magda Batorowicz mob: 0414 313 478

Info: Gosia Vella tel: 9311 3723
8. POLSKA SZKOŁA przy Związku Polskim w WOLLONGONG

Info: Anna Macek mob: 0 404 652 951
Naukę języka polskiego na poziomie szkoły średniej oferują ośrodki Sobotnich Szkół Języków.  Centra nauki języka polskiego


Ashfield Boys HS - Liverpool Rd Ashfield NSW 2131 Ph/Fax: 9716 7049

Chatswood HS - Centennial Ave Chatswood NSW 2067 Ph/Fax: 9413 3233

Liverpool GHS -  Forbes St Liverpool NSW 2170 Ph/Fax: 9822 5420

W języku polskim udzielają informacji:

Gosia Vella tel: 02 9311 3723
Marianna Łacek tel: 02 97988690


Nigdy nie jest za późno na naukę języka. Znasz osoby, które chcą poznać język polski ?  Zaproś do szkoły w naszym imieniu – podziel się załączoną informacją.

Drodzy Rodzice! Liczymy, jak zwykle, na przychylność w realizacji naszego wspólnego celu - osiągnięcia wysokiej oceny nauczania i wychowania naszych uczniów.   Państwo przecież od zawsze wspierają szkołę i Polską Oświatę na Atypodach.

Godziny rozpoczęcia roku szkolnego w poszczególnych szkołach są ustalane indywidualnie. Takie informacje trzeba sprawdzać na bieżąco na stronach internetowych szkół lub kontaktowac sie telefonicznie.

ZAPRASZAMY do Polskich Szkół

Elżbieta Cesarski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja