polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef MSWiA Mariusz Kamiński wydał we wtorek rozporządzenie zakazujące pod karą przebywania na określonym w pasie 183 miejscowości w strefie nadgranicznej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał na początek przez trzy miesiące – od 1 grudnia do 1 marca. * * * AUSTRALIA: Premier NSW Dominic Perrottet obiecał na razie trzymać się planów ponownego otwarcia stanu w połowie grudnia, pomimo obaw o nowy wariant Covid. Dwóch podróżnych z Afryki Południowej, którzy przybyli na lotnisko w Sydney w sobotę, uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przeprowadzane są pilne testy w celu ustalenia, czy zostali oni zarażeni wariantem Omicron, który wywołał obawy na całym świecie. * * * SWIAT: Jeśli Rosja stanie w obliczu agresji Ukrainy, to Mińsk stanie po stronie Moskwy, powiedział w wywiadzie dla agencji Ria Novosti prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Jak podkreślił, nigdy nie będzie „po stronie tej nacjonalistycznej patologii, która ma dziś miejsce na Ukrainie”. Powiedział też, że jest gotów wstrzymać tranzyt nośników energetycznych w przypadku zrealizowania przez Polskę gróźb zamknięcia granicy. .
COVID-19 INFO: Dzienne infekcje/Dzienne zgony/Procent zaszczepienia (30.11.2021): USA - 106 tys./1438/58%; Indie - 9 tys./267/32%; Brazylia - 9 tys./326/62%; Rosja - 32 tys./1229/39%; Ukraina - 10 tys./561/26%; Wielka Brytania - 39 tys./159/68%; Izrael - 684/1/62%; Chiny: 39/0/74%; Australia - 1097/9/73%; Polska - 19 tys./526/54%; Świat - 596 tys./7 tys./43%

sobota, 2 lutego 2019

Witaj, szkoło! Już wakacji minął czas...

Fot. Pixabay
Przed nami nowy rok nauki w Polskich Szkołach, w różnych dzielnicach Sydney, Newcastle i Wollongong. Rok szkolny pełen projektów, wyzwań i entuzjazmu nie tylko wśród nauczycieli i uczniów ale wśród osób zwiazanych z oświatą polonijna i rodziców, którzy beinteresownie zaangażowani są w działalność szkół. Szkół, którym zależy na nauce języka polskiego, historii, geografii, polskiej kultury i tradycji na jak najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych metod, nowych programów nauczania wychodzącym naprzeciw wyzwaniom edukacyjnym XXI wieku i zmianom zachodzącym w Australii, w Polsce i na całym świecie.

Za chwilę zabrzmi dzwonek szkolny rozpoczynający pierwsze lekcje. Drodzy Uczniowie! życzę aby ten rok obfitował w nowe doświadczenia, które niosą z sobą ogrom życiowej wiedzy. Życzę Wam z całego serca, aby fascynująca przygoda odkrywania wiedzy była dla Was źródłem nieustającej satysfakcji. Niech nie zabraknie wam sił do realizacji pasji i pogłębiania zainteresowań. Życzę abyście zostali przyszlymi ambasadorami języka polskiego i kultury polskiej.

Drodzy Nauczyciele! Życzę, by nie zabrakło wam niegasnącego zapału i cierpliwości, sił i optymizmu w realizacji programu nauczania języka polskiego. Aby oddanie i miłość do zawodu przyniosły jeszcze lepsze efekty, satysfakcję i radość w przekazywaniu młodemu pokoleniu zasad, wartości, szacunku do zdobywanej wiedzy i umiejętności wykorzystania jej w przyszłości. Wasze zaangażowanie niech znajdzie odzwierciedlenie w trwałej wdzięczności waszych uczniów i ich rodziców. Życzę wszystkim, by rok szkolny 2019 niósł wiele satysfakcji i sukcesów!

Szkoły oferują naukę języka polskiego, historii, geografii, tradycji i kultury polskiej. Lekcje języka polskiego prowadzone przez wykształconych nauczycieli według programów K-12 zatwierdzoneych przez Departament Edukacji w Nowej Południowej Walii oraz program obejmują naukę języka polskiego na poziomie; przedszkolnym, klasy szkoły podstawowej, średniej, oraz w niektórych szkołach klasy dla dorosłych.

Szkoły Podstawowe prowadzone są przez osobne Komitety Rodzicielskie w róznych strukturach organizacyjnych, gdzie grono pedagogiczne finansowane jest przez poszczególne szkoły z opłat rodziców, otrzymywanych dotacji i wypracowanych dochodów. Każda ze szkół w stanie NPW otrzymuje dotację na każdego ucznia w wysokości $126 rocznie z programu rządowego prowadzonego i rozliczanego przez Departament Edukacji.

W Nowej Południowej Walii w szkołach uczy się około 30 tysięcy uczniów w 58 językach z różnych grup etnicznych. Szkoły należą do NSW Federation Community Languages Schools. /Federacji szkół etnicznych w NPW/

NSW FCLS Jest to organizacja reprezentująca szkoły języków na szerokim forum w rozmowach z z Ministrem Edukacji, parlamentarzystami danych rejonów elektoralnych włączając dyrektorów szkół australijskich udostępniających klasy dla sobotnich szkół.

Federacja szkól organizuje również kursy dokształcajace, konferencje dydaktyczne dla nauczycieli i zarządów szkół. Szkoły Średnie w NPW prowadzone są bezpośrednio przez Departament Edukacji włącznie z opłatami pensji dla nauczycieli. Nauka języka oferowana jest za darmo, co jest olbrzymim odciążeniem dla rodziców. Program obejmuje naukę według tego samego programu K-12 dla klas od 7-10 i 11-12 zakonczonego Maturą.

Zapisy do szkół średnich odbywają się poprzez szkoły australijskie, do których uczeń uczęszcza. Punktowana Matura z języka polskiego umożliwia maturzystom nie tylko lepszą znajomość języka, ale wielokrotnie umożliwia uzyskanie wyższej noty (punktów) przy wyborze danego kierunku na studia.

Klasy dla dorosłych organizowane są w niektórych szkołach, gdzie program jest przystosowany do poszczególnych klas na różnych poziomach, w zależności od potrzeb i zainteresowań studentów. Wszystkich zainteresowanych nauką języka polskiego zapraszamy do Polskich Szkół w Roku 2019.


SZKOŁY PODSTAWOWE

Szczegółowych informacji udzielają i przyjmują zapisy następujące szkoły:

1.POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w ASHFIELD

Info: Marysia Nowak  mob: 0404032013

lub Bernadeta Żukowska mob: 0407 073 771www.polishschool.net.au


2. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA w LIVERPOOL

Info: Ewelina Ellsmore mob: 0418284398


www.polishschoolliverpool.org.au


3. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA im. Świętej Rodziny w MARAYONG

Info: Sr Agnieszka Misiak mob: 04146495174. POLSKA SZKOłA SOBOTNIA MACARTHUR w RABY

Info: Bernadeta Kawa mob: 0434 968 575  (POL) mob: 0405 113 783  (ENG)
5. POLSKA SZKOŁA SOBOTNIA DZIELNIC PÓŁNOCNYCH SYDNEY W NORTH RYDE

Info: Elżbieta Cesarski mob: 0402 387 034


www.sydneynorthshorepolishsaturdayschool.org


6. POLSKA SZKOłA SOBOTNIA w NEWCASTLE

Info: Elżbieta Krukowska-Alterman mob: 0422 935 202


www.polishassociationnewcastle.org.au/school


7. POLSKA SZKOŁA SYDNEY w RANDWICK

Info: Alicja Magda Batorowicz mob: 0414 313 478

Info: Gosia Vella tel: 9311 3723
8. POLSKA SZKOŁA przy Związku Polskim w WOLLONGONG

Info: Anna Macek mob: 0 404 652 951
Naukę języka polskiego na poziomie szkoły średniej oferują ośrodki Sobotnich Szkół Języków.  Centra nauki języka polskiego


Ashfield Boys HS - Liverpool Rd Ashfield NSW 2131 Ph/Fax: 9716 7049

Chatswood HS - Centennial Ave Chatswood NSW 2067 Ph/Fax: 9413 3233

Liverpool GHS -  Forbes St Liverpool NSW 2170 Ph/Fax: 9822 5420

W języku polskim udzielają informacji:

Gosia Vella tel: 02 9311 3723
Marianna Łacek tel: 02 97988690


Nigdy nie jest za późno na naukę języka. Znasz osoby, które chcą poznać język polski ?  Zaproś do szkoły w naszym imieniu – podziel się załączoną informacją.

Drodzy Rodzice! Liczymy, jak zwykle, na przychylność w realizacji naszego wspólnego celu - osiągnięcia wysokiej oceny nauczania i wychowania naszych uczniów.   Państwo przecież od zawsze wspierają szkołę i Polską Oświatę na Atypodach.

Godziny rozpoczęcia roku szkolnego w poszczególnych szkołach są ustalane indywidualnie. Takie informacje trzeba sprawdzać na bieżąco na stronach internetowych szkół lub kontaktowac sie telefonicznie.

ZAPRASZAMY do Polskich Szkół

Elżbieta Cesarski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja