polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 4 lutego 2019

"Harcerskie Szczyty" - Zlot Okręgu ZHP Australia w QLD

Uczestnicy Zlotu ZHP Australia 2019. Fot. U.Daniels

Harcerze z Okręgu ZHP Australia  podczas tegorocznej letniej kanikuły spędzili  kilka dni na zlocie w pobliżu  Samford Village w Queenslandii. Zlot pod hasłem " Harcerskie Szczyty" odbył się  od 6 do 19 stycznia a uczystniczyło w nim 150 zuchów, harcerzy, instruktorów i przyjaciół ZHP. O przebiegu harcerskich wakacji w Australii pisze Marysia Nowak -  główna oboźna.


Od razu po przyjeździe na Zlot każdy musiał się zameldować i otrzymał identyfikator. Po oficjalnym rozpoczęciu, na którym zgłoszono raport obecności i wciągnięciu flagi Polskiej i Australijskiej Ksiądz Wieslaw Slowik odprawił nam uroczystą Msze Świętą.


Przez pierwsze kilka dni zlotu wszystkie obozy koncentrowały się nad pracą pionierską. Rezultatem były duże, mocne i solidne bramy do każdego obozu. W obozie harcerzy chłopcy mogli odpoczywać na ławce, na której także można było suszyć mokre ubrania. W obozie harcerek natomiast był bardzo duży stojak na buty oraz suszarka na ręczniki. W obozach były tablice na rozkazy i ogłoszenia, kapliczki i ozdoby przed namiotami. Warty w obozie wędrowniczek mogły wspinać się na górę bramy, a w obozie harcerek warty mogły usiąść na ławeczce, aby wpisać ważne wydarzenia w książce warty. Główna brama wskazywała drogę do obozów.

Ciekawym zajęciem było absailing zjeżdżanie po linie z wysokiej wieży. Brali udział wszyscy włącznie ze zuchami. Dla niektórych było to wielkim wyzwaniem.

Zuchy
 Podczas zlotu odbyła się kolonia dla zuchów pod nazwą „Śladami Stasia i Nel”. Zuchy przeżywały powieść „W Pustyni i Puszczy”. Przeżyły ognisko u Pana Linde pod gwiazdami, budowały szałasy, znalazły słonia, odbyły wycieczkę do Sandford Muzeum i miały okazje obejrzeć film w Pustyni i w Puszczy.

W czasie zlotu harcerki i harcerze też wybrali się na wycieczkę do pobliskiego miasteczka Samford Village, która zaczęła się od zwiedzania Muzeum. Po obiedzie był czas na zwiedzenie miasteczka poprzez zrobienie tzw. "Scavenger Hunt". W nagrodę, każdy dostał smaczne lody od głównej komendy zlotu.
 
 
Wędrowniczki
Wędrownicy


 

 
 
 

 
 
 
 
 
 Po raz pierwszy w naszej historii w czasie zlotu okręgu odbył się jedno tygodniowy obóz dla instruktorek z malutkimi dziećmi pod nazwą "Małe Kangurki" pod opieką komendantki phm Kariny Katsipodas. W programie były piesze wycieczki do Samford Village, basen, zabawy, posiłki i dużo śmiechu, oraz wycieczka do Muzeum z zuchami. Nasze małe kangurki miały swoje własne koszulki zlotowe oraz piosenkę napisaną przez druhnę Kaję!

     
Komenda zlotu
Instruktorki ZHP
 W obozie instruktorek były  phm Halinka Prociuk na czele z phm Ireną Kutypą i hm Krysią Paszkiewicz.

 
W drugim tygodniu odbył się złaz wędrowniczy pod nazwą "Kroki do wolności". W tym pięknym słonecznym i ciepłym dniu patrole wyruszyły do Mt Glorious. I tak jak sama nazwa wskazuje była to wycieczka w piękne tereny. Poprzez strumyk z zimną orzeźwiającą wodą doszli do miejsca postoju, gdzie czekał na nich śliczny zalew otoczony skałami. Tu przywitala ich Komendantka Zlotu hm. Ula Daniels z smacznym obiadem.

Harcerki
 

Zlotowy dzień skupienia poprowadził kapelan zlotu ks. pwd Kamil Żyłczyński. W tym dniu młodzież zapoznała się z życiem i tragiczną śmiercią patrona harcerstwa bł. druha Stefana Wincentego Frelichowskiego. O jego życiu jako harcerz, a szczególnie o jego postawie rycerskiej. Młodzież miała okazję zrobienia krótkiego rachunku sumienia oraz refleksie pracy nad sobą. Zastępy opracowały nowe sprawności harcerskie bazowane na Prawie Harcerskim.  W innym zajęciu budowały żagle Zawiszy Czarnego i miały wyścigi przenoszenia wody w dłoniach. Obozowy dzień skupienia zakończył się ogniskiem harcerskim, w czasie, którego śpiewano nowo nauczone piosenki religijne i zostały przedstawione pokazy z życia patrona.

 Z okazji setnej i 40 rocznicy śmierci założycieli harcerstwa Andrzeja i Olgi Małkowskich przygotowany został piękny wzniosły obrzęd pamięci. Przy wspólnej modlitwie wspominaliśmy druha Andrzeja i druhnę Olgę oraz wszystkich z naszej rodziny harcerskiej w Australii, którzy odeszli na wieczną wartę.
 
Każdy z nich był uroczyście wymieniony podczas obrzędu. Pochodnie prowadziły cały zlot na miejsce obrzędu, świeczki i werble dodawały nastrój. Szliśmy w jednym rzędzie śpiewając Zdrowaś Maryjo. Po przyjściu na miejsce wybrane każdy wypowiedział imię i nazwisko zmarłej osoby. Byli to nasi dziadkowie, pradziadkowie, ciocie i wujkowie, rodzice, nasze zuchy czy harcerki/harcerze a także przyjaciele. Po tym zaśpiewaliśmy Barkę, został odczytany Rozkaz Specjalny Naczelnictwa oraz krótki życiorys Andrzeja i Olgi. Obrzęd zakończyliśmy wspólnym odnowieniem przyrzeczenia i modlitwą. W ciszy i skupieniu wracaliśmy do naszych obozów.

 

Harcerze
W stuletnią rocznicę Obrony Lwowa Hania Terech hm. przygotowała ciekawą Grę Zlotowa trwająca cały dzień, aby uczcić pamięć Orląt Lwowskich. Młodzież była podzielona na sześć zastępów i nadane im imiona Orląt Lwowskich np. Jurek Bitschan. Gra złożona była z kilku mniejszych gier np. Historia obrony Lwowa, pierwsza pomoc, pionierka i szukanie broni. Taki był gorący dzień ze z radością zakończyli pływaniem w basenie na terenie.

 
Bardzo wszystkim podobała się harcerskie „Trivia Night”, w czasie której mieszane drużyny harcerek i harcerzy musiały odpowiadać na pytania związane ze zlotem, przyrodą i na różne inne tematy. Najtrudniej było odgadnąć kto jest kim ze zdjęć komendy, gdy byli maluszkami. Było głośno i wesoło. Najwięcej punktów zdobyła drużyna "Zimny Rosół". 


Koło Przyjaciół Harcerstwa
Wolontariusze
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 KPH Koło Przyjaciół Harcerstwa prowadziło kuchnię z małą Panią Kasia Davis na czele. Najtrudniejsza rola do spełnienia było nakarmić i zadowolić 150 głodnych uczestników i część, która miała własne jadłospisy zdrowotne! Dziękujemy KPH z Brisbane za pomoc w kuchni.

 

Dziękujemy komendantce zlotu hm Urszuli Daniels za niezliczone godziny czasu poświęcone w zorganizowaniu zlotu by Zlot „Harcerskie Szczyty” nie tylko udał się, ale zostawił nam głębokie braterskie przeżycia i mile wspomnienia. Oczekujemy z niecierpliwością następnego harcerskiego wydarzenia w wspólnym harcerskim kręgu.
 
Marysia Nowak hm
zdjęcia: Urszula Daniels hm


Obsługa Zlotu "Harcerskie Szczyty":
 

Komendantka zlotu hm Urszula Daniels


Z-ca komendantki zlotu hm Krzysztof Dutkowski


Główna oboźna hm Marysia Nowak

Skarbniczka Małgosia Skubisz

Kwatermistrz pwd Rafał Dróżdż

Kapelani zlotu ks pwd Kamil Żyłczyński

Gospodyni Kasia Davis KPH

Pierwsza Pomoc phm Krysia Dutkowska

Komendantka Zlotu Harcerek hm Urszula Daniels

Komendantka obozu wędrowniczek phm Marta Żyznowska

Komendantka obozu harcerek phm Monika Paszkiewicz

Komendant Zlotu Harcerzy phm Robert Myszkowski

Komendant obozu wędrowników pwd Adam Paszkiewicz

Komendant obozu harcerzy phm Tomek Karbanowicz

Komendant/ka Złazu hm Alicja Tabor

Komendantka kolonii zuchowej phm Ania Chawa

Komendantka obozu instruktorek phm Halina Prociuk

Komendantka obozu Maluszków phm Karina Katsipodas
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy