polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

sobota, 23 czerwca 2018

Porady językowe Katarzyny Podjaskiej: Jak zapisywać daty?

Fot. CC0 Public Domain
Dziś o cyfrach i liczbach – zacznę więc od myśli Juliusza Pawła Schaudera – polskiego matematyka: „Prawdziwy profesor mówi a, pisze b (które wygląda jak c), myśli d, a powinno być e”. Postaram się jednakowoż wyjaśnić Wam podstawy posługiwania się liczebnikami w języku polskim w sposób jasny i czytelny. No, to jedziemy.☺
 
Najtrudniejsze, tak mi się wydaje, w odmianie są liczebniki zbiorowe i o nich opowiem Wam innym razem, dziś chciałabym się skupić na dość potocznych problemach z cyferkami.

DATY – ROK
 
Zaczniemy od „oczywistej oczywistości” – czyli od roku: 2018 to rok „dwa tysiące osiemnasty” i coś się wydarzyło „w roku dwa tysiące osiemnastym”, nie dwutysięcznym osiemanstym, bo przecież nie mówimy, że Jagiełło pokonał Krzyżaków w *tysiąc czterechsetnym dziesiątym. Poniżej czytelna (mam nadzieję) plansza, na której pokazuję Wam zasadę posługiwania się datami rocznymi:
 
 
Żeby było łatwiej – można sobie skojarzyć z kolorami – z tłem planszy: liczebniki porządkowe odmieniają się tak jak przymiotniki:
D. ósmego || niebieskiego
C. ósmemu || niebieskiemu
N. ósmym || niebieskim
itp.
Zresztą nie tylko te małe liczby, także te większe:
D. setnego || niebieskiego
C. setnemu || niebieskiemu
N. setnym ||niebieskim
itp.
Przy okazji ciekawostka: liczebniki porządkowe od 100 nazywamy w ten sposób:
100. – setny,
200. – dwusetny,
300. – trzechsetny,
400. – czterechsetny,
500. – pięćsetny,
600. – sześćsetny,
700. – siedemsetny,
800. – osiemsetny,
900. – dziewięćsetny,
1000. – tysięczny.
Przy pytaniach o rok powinniśmy stosować raczej „który” niż „jaki”, bo jacyś mądrale na pytanie: „Jaki mamy rok?” mogliby odpowiedzieć: „Raczej zimnawy” albo „Urodzajny”, podobnie jak w pytaniu: „Jaki mamy dziś dzień?” – „Deszczowy”. Myślę jednak, że „który” i „jaki” są dziś używane wymiennie i naprawdę nieliczni widzą różnicę pomiędzy tymi zaimkami.
 
DATY – MIESIĄC
 
Tu sprawa jest względnie prosta: mamy tylko 12 miesięcy.  W każdym roku jest jeden styczeń, jeden luty, jeden marzec itp. Nie mówimy więc i nie piszemy, że dziś jest 2 kwiecień albo 23 wrzesień, bo, jak już wspomniałam: kwiecień jest jeden i wrzesień też jest jeden (w danym roku). A zatem:
 
 
 
DATY – DZIEŃ
 
„Dziś jest drugi kwietnia” – w datach dziennych pojawi się liczebnik porządkowy, czyli: pierwszy, trzeci, dziesiąty i dwudziesty drugi. Ten liczebnik porządkowy bywa też odmieniany: którego? czternastego stycznia. Dopóki posługujemy się literkami, sprawa jest dość prosta. Gorzej z zapisem liczbowym…
Rada Języka Polskiego zaleca zapisywać liczebniki porządkowe z kropką: 1. = pierwszy. Rada powołuje się na Nowy słownik ortograficzny PWN: „Po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe stawiamy kropki, np. na 10. (=dziesiątym) piętrze […]. Kropka po liczebniku może zostać opuszczona, jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy, np. Chodzę do 8 klasy.” (Nowy słownik ortograficzny PWN, red. E. Polański, Warszawa 1997, s. XCVIII, zasada nr 87.4.).
 

 I ja tak sobie dumam, że kiedy piszemy daty, to kontekst jest jednoznaczny. Nie ma więc potrzeby stawiania kropek w zapisie dat dziennych: 23. kwietnia. Ale tu problem wcale się nie rozwiązuje… Bo my jednak lubimy dostawiać różne znaczki w wyrazach i często możemy poczytać, że rocznicę uchwalenia konstytucji w 1971 roku obchodzimy: 3-go maja, 3go maja albo (ale to już rzadziej) 3. maja. Istnieją nawet zapisy nazw ulic: 3-go Maja (sama widziałam), więc naprawdę trudno się w tym wszystkim połapać.
 
Kropka po liczbie jest sygnałem, że liczebnik jest porządkowy, tzn. odpowiada na pytanie: który?, a nie ile? Kropki można jednak nie stawiać, jeśli z kontekstu wynika, że dana liczba nie oznacza liczebnika głównego. Zwyczajowo pisze się więc np. 3 maja i w rozdziale 4 - bez kropek. Zapis 3-go maja jest niepoprawny, podobnie jak w latach 80-tych (można za to napisać w latach 80. - z kropką).
Mirosław Bańko
 
Aby łatwiej było zapamiętać, przygotowałam dla Was plansze:
 

 
Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić nieco ciemnawą strefę zapisu i odmiany liczebników. Co Was zaskoczyło? A może wiedzieliście wszystko? 😉
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy