polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

niedziela, 10 czerwca 2018

50. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w Sydney

Obradom 50. Zjazdu RNPA przewodniczył
dr Zdzisław Derwiński z Melbourne. Fot. K.Bajkowski
W sobotę, 2 czerwca odbył się 50. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej – organizacji parasolowej skupiającej  polonijne stowarzyszenia i instytucje  z całej Australii. Zjazdowi towarzyszyły imprezy i uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, takie jak koncert muzyki polskiej w Sydney Town Hall, otwarcie wystawy planszowej  „Drogi do Niepodległości”, bankiet jubileuszowy  i  msza dziękczynna za odrodzenie państwa polskiego po 123 latach zaborów , która odbyła się w niedzielę w kościele polskim w Marayong w ramach uroczystości  Bożego Ciała.  

Na Zjazd do Sydney przyjechali delegaci ze wszystkich stanów z wyjątkiem Zachodniej Australii i Terytorium Północnego. Do grona Rady przyjęty został jako organizacja Klub Polski w Ashfield uzyskując, ze względu na liczbę swych członków - 15 mandatów. Całkowita liczba mandatów, które posiadali wszyscy delegaci podczas głosowań na Zjeździe  wzrosła do 82.

Zdaniem prof. Mariana Radnego  z Newcastle – wiceprezesa Rady,  Zjazd poza wielogodzinnymi uzgodnieniami proceduralnymi   nie przyniósł  praktycznie nic konstruktywnego.  Uznano  natomiast potrzebę zwołania oddzielnej  narady liderów organizacji polonijnych  w celu naprawy niesprawiedliwego rozkładu mandatów  dla poszczególnych środowisk stanowych,  jaki obecnie istnieje w Radzie. Stan Victoria porównywalny ilością  zamieszkałych Polaków do Nowej Południowej Walii posiada zaledwie 5 mandatów, podczas gdy NSW ma 38. 

Na zjeździe mówiono też o Funduszu Wieczystym Polonii  Australijskiej, który  mając zgromadzone ponad 400 tys. dolarów przeznacza  na potrzeby organizacji polonijnych niewielką sumę pochodzącą tylko z odsetek bankowych (2%),  niepokrywających nawet rocznej inflacji .
Obradom Zjazdu przewodniczył dr Zdzisław Derwiński z Melbourne. Tegoroczny zjazd nie był zjazdem wyborczym;  prezydium  Rady pozostało bez zmian pod przywództwem Małgorzaty Kwiatkowskiej z Sydney.  W skład Prezydium RNPA po ubiegłorocznych wyborach wchodzą: Malgorzata Kwiatkowska (prezes), prof. Marian Radny (wiceprezes), Barbara Andrusiewicz (sekretarz), Iwona Rafalska (skarbnik), Leszek Wikariusz, Henryk Kurylewski, Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski, Joanna Merwart, Edward Dudziński, Ita Szymańska i Marek Bartczak.

Gośćmi Zjazdu w pierwszej części byli posłowie na Sejm Małgorzata Gosiewska (PiS)  i Wojciech Ziemniak (PO), ambasador  RP w Canberze – Michał Kołodziejski  i konsul generalna w Sydney  - Regina Jurkowska.   
W czasie obrad  dr Włodzimierz Wnuk z Melbourne opowiedział ilustrując slajdami  historię 50 lat zjazdów Rady Naczelnej, która ukonstytuowała się już w 1951 roku a  Krzysztof Dutkowski z Brisbane przedstawił plany organizacji kolejnego Festiwalu PolArt, który  pod koniec bieżącego roku odbędzie się w stolicy Queensland.  Z kolei   Adam Gajkowski  z  Sydney  rozdał  przedstawicielom organizacji uczestniczących w obradach biało-czerwone flagi ufundowane przez premiera Mateusza Morawieckiego  z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz odczytał okolicznościowy list od szefa polskiego rządu.  Prezes Zarzadu Krajowego SPK z Brisbane -  Jan Tkaczyk  wręczył na zakończenie obrad  panu Mieczysławowi Swatowi złotą odznakę Światowej Federacji Polskich  Kombatantów za wierną służbę w SPK.  Taką samą odznakę otrzymał też  kilka godzin później  96-letni pan Józef Kozłowski,  na wieczornym  bankiecie zorganizowanym przez Radę.

Po zakończeniu obrad niektórzy uczestnicy Zjazdu przedstawili  Bumerangowi Polskiemu swoje opinie na temat jego przebiegu.  Niektóre uwagi były bardzo krytyczne, m.in. w  sprawie kontrowersyjnego podziału mandatów  delegatów czy nieefektywnej lokacie środków Funduszu Wieczystego.
kb/BumerangMedia

Relacja filmowa ze Zjazdu (BumerangMedia You Tube Channel)
Realizacja: Krzysztof Bajkowski
Fotoreportaż ze Zjazdu RNPA w Sydney:

Obrady Zjazdu odbyły się w Klubie Polskim w Ashfield

Stefan Wiśniowski - Fundacja Kresy-Syberia
Jan Tkaczyk - Koło SPK nr. 8 w BrisbaneProf. Andrzej Kozek - sekretarz Funduszu Wieczystego
Włodzimierz Wnuk - przewodniczący Komisji Arbitrażowej


Andrzej Alwast - prezes Organizacji Polonijnych w ACT
Zosia Cyganiuk - przewodnicząca Funduszu Wieczystego

Malgorzata Kwiatkowska - prezes Rady Naczelnej Polonii
Australijskiej
Edward Dudziński - prezes Federacji Polskich Organizacji
w Południowej Australii

Ryszard Borysiewicz - prezes Klubu Polskiego w Ashfield
Krzysztof Dutkowski, PolArt 2018 Brisbane
Adam Gajkowski - prezes Federacji Polskich Organizacji
w NPW odczytuje list od premiera Mateusza Morawieckiego
Jan Tkaczyk (SPK Brisbane) i Mieczysław Swat (SPK Sydney)
po wyróżnieniu złotą odznaką za Wierna Służbęzdjęcia: Krzysztof Bajkowski3 komentarze:

 1. Fundusz Wieczysty otrzymuje tylko 2%??? Czy ktos wie w ktorym banku?

  Ciekawe, kto zgodzil sie na taka "inwestycje". Smiechu warte!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy artykol. Niemniej jednak musze powiedziec ze nad ta "organizacja zwiazkowa" wisi wiecej pytan niz jest odpowiedzi:
  1.Liczba mandatow
  2.Przestarzaly status
  3.Nie wszyscy Czlonkowie Prezydium moga pochwalic sie swietlana przeszloscia.
  4.Niespodziewane i nagle przyjecie Klubu Polskiego Ashfield z natychmiastowa mozliwoscia glosowania.
  Chcialbym tu przypomniec kika wyrokow sadowych ( w tym Sad Najwyzszy ) jak rowniez toczaca sie obecnie sprawe sadowa wytoczona Prezesowi Klubu.
  4.Nieobecnasc przedstawicieli Zachodniej Australii swiadczy tylko o tym ze nie chca miec z ta organizacja nic wspolnego ze wzgledu na jej negatywna opinie wsrod spoleczenstwa. Domyslam sie ze Teretorium Polnocne ma takie samo zdanie.
  5.Fundusz Wieczysty - tajemnica Poliszynela jest, ze nikt dokladnie nie wie w jaki sposob te fundusze sa rozdzielane, dla kogo i za co. Uwazam ze ktos powinien sprawowac nad tym wszystkim kontrole.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sluchalem przemowien po zjazdowych .... Osoby ktore sie wypowiadaly, mialy bardzo zroznicowane opinie co do sukcesu i osiadniec tegorocznego zjazdu. Najbardziej przypadla mi do gustu wypowiedz pana Wlodzimierza Wnuka , ktory wyslawial sie bardzo przejzyscie i poruszyl tematy ktore wedlug mnie maja bardzo istotne znaczenie ( np.Fundusz Wieczysty ). Zauwazylem, ze takie przyslowiowe klepanie sie po plecach, obdarzanie sie pochwalami, rozdawaniem sobie prezentow i nagrod a przedewszystkim omijanie istotnych tematow poprawnej dzialanosci tej wlasnie " organizacji spolecznej " nigdy nie przynioslo, nie przynosi i nie bedzie przynosic zadnych korzysci dla Poloniii Australijskiej. Rowniez, trudno mi sie zgodzic z wypowiedzia prezes Malgorzaty Kwiatkowskiej ktora uwaza ten zjazd za sukces i w tym samym zdaniu wymienia przyjecie Kubu Polskiego Ashfield na organizacje czlonkowska udzielajac klubowi prawa az do 15 mandatow. Jak juz wczesniej wspomnialem, ta cala " organizacja " i przejrzystosc jej dzialanosci powinna znalezc sie pod mikroskopem rewizyjnym a co do Zachodniej Australii, to p. Kwiatkowska moze tylko pomarzyc ...

  OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy