polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

wtorek, 3 kwietnia 2018

„Konsul” Bogumiły Żongołłowicz w Ambasadzie RP w Canberze

Bogumiła Żongołłowicz  podczas prezentacji swojej książki
w Ambasadzie RP w Canberze
27 marca 2018 r. w sali Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze odbyło się spotkanie autorskie z dr Bogumiłą Żongołłowicz, autorką prezentowanej już niejednokrotnie w Bumerangu Polskim książki „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2017).

Spotkanie z udziałem ambasadora Michała Kołodziejskiego poprowadziła z dużą swadą Wanda Horky, aktywna działaczka społeczna związana z Australijskim Festiwalem Chopinowskim w Canberze (Australian Chopin Piano Competition in Canberra), a prywatnie serdeczna koleżanka pisarki.

Przedstawiając Bogumiłę wyjawiała obecnym, że to od niej dowiedziała się, że w Australii znajduje się popiersie Fryderyka Chopina dłuta wybitnego polskiego rzeźbiarza Alfreda Karnego – dar Natalii i Mieczysława Kułakowskich – właścicieli fonograficznej firmy Carinia Record Company – na 25 lecie jej istnienia (1977) – dla Narodowej Galerii w Canberze  w tym czasie w budowie. Dla popiersia znaleziono lokalizację, trudną po latach do ustalenia. Dr Żongołłowicz, zajmująca się od ponad dwudziestu lat badaniami nad powojenną Polonią australijską – dostarczyła wszystkich dostępnych jej informacji, a Wanda Horky wraz z mężem Wojciechem zlokalizowali popiersie w ANU School of Music. Utrwalony na fotografii profil twarzy Fryderyka Chopina z tego popiersia jest dziś graficznym symbolem festiwalu.


Od lewej: Aleksander Gancarz, Wanda Horky, Michał Kołodziejski (ambasador RP), Bogumiła Żongołłowicz,
Eugeniusz Bajkowski
 
Wanda i Wojciech Horky byli pierwszymi, którzy mogli rzucić okiem na archiwum udostępnione pisarce przez synową konsula Gwen de Noskowski. Kilkadziesiąt fotografii z tego zbioru zostało pokazanych na dużym ekranie w sali recepcyjnej ambasady podczas spotkania. Wieczór uświetnił występ australijskiego pianisty Alexandra Yau, który zagrał Nocturne in B flat op.16, no.4 Ignacego Jana Paderewskiego oraz 6 Images, op.27, III Monologue i Elegiac Polonaise Zygmunta Noskowskiego, stryja bohatera promowanej książki.
 
Autorka "Konsula" z Wandą Horky i pianistą Alexandrem Yau
Dr Żongołłowicz opowiadając o działalności konsula Noskowskiego sporo uwagi poświęciła historii oryginalnych tablic z Góry Kościuszki odsłoniętych w stulecie jej odkrycia i nadania nazwy przez Pawła Edmunda Strzeleckiego, zdewastowanych w latach sześćdziesiątych-siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a obecnie wyeksponowanych na jednej ze ścian holu ambasady. Zdaniem pisarki miejscem ich stałej ekspozycji powinno być Muzeum Narodowe w Canberze. Zainteresowanie tym tematem okazał ambasador Kołodziejski.


Pamiątkowe zdjęcie, lampka wina i kuluarowe rozmowy zakończyły spotkanie, które upłynęło w miłej atmosferze.
(inf. wł.)
Zdj. ze zbiorów B. Żongołłowicz

 Książkę można nabyć w internetowej  Księgarni Bumeranga Polskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy