polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

piątek, 26 maja 2017

Uroczystośċ 3 Maja i nagrody Fundacji Kulturalnej

Najlepsi uczniowe polskich szkół z nagrodami podczas
uroczystości 3-majowej w Klubie Polskim w Ashfield.
Fot. Polska Macierz Szkolna NPW
Uroczystość z okazji 226 rocznicy Konstytucji 3 Maja , tradycyjnie przygotowana przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii odbyła się w w sobotę 13 maja 2017 o godzinie 4.00 po południu. Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield przybyli zaproszeni goście reprezentujący Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkół polskich, zespoły taneczne oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney.

Mieliśmy przyjemność gościć Ks.Kamila Żyłczyńskiego TChr  i Ks. Henryka Zasiure TCHr,  panią Reginę Jurkowską Konsul Generalną RP w Sydney, Małgorzatę Kwiatkowską reprezentującą Radę Naczelną Polonii Australijskiej, Ryszarda Adams Dzierzbe Prezesa Federacji Polskich Organizacji w NPW,

Barbarę Konkołowicz Prezesa Akademikόw Polskich, Gosię Vella Związek Nauczycieli w NPW,  Marysię Nowak Przewodniczącą Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.

Pani Regina Jurkowska Konsul Generalna RP  w bardzo ciepłych słowach powiedziała o szkolnictwie polskim,  o wspόłpracy  i popieraniu szkolnictwa polskiego wAustralii i bardzo aktywną pomoc  podczas organizowania konferencji dla nauczycieli z pomocą rządu Polskiego i Australijskiego.

Prezez Federacji p. Ryszard Adam Dzierzba w swoim przemόwieniu  nawiazał do rocznicy Konstytucji 3 Maja z 1791, jej historyczne znaczenie jako pierwszej Konstytucji w Europie.

Druhna Marysia Nowak przewodnicząca Macierzy Szkolnej w NPW w swoim wystąpieniu podkreśliła  jak dzieci i młodziez ucząca sie w polskich szkołach w tym roku pogłebia wiedzę o wielkim polaku Tadeuszu Kościuszce, w roku w ktόrym Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki .

Marysia Nowak z wielkim entuzjazmem zachęcała wszystkich do pogłębienia wiadomości o Tadeuszu Kościuszce zapraszając wszystkich do wejścia  na gόrę Kościuszki  i udziału w uroczystościach  organizowanych przez "Kosciuszko Heritage” w Australii.

Po okolicznościowych przemόwieniach honorowych gości mieliśmy przyjemnośc podziwiaċ talent młodziutkiej pianistki Olivii Kowalik, ktόra zagrała Mazurka:  Op.27 no.i 4 oraz

Preludium e-moll  -  Fryderyka Chopina za co została nagrodzona gromkimi brawami.

Pięknym akcentem naszej polskiej kultury był występ zespołu Pieśni i Tańca “Lajkonik” prowadzony przez Urszulę Lang.  Taniec “Krakowiak” z wielkim wdziękiem zatańczyła średnia i najmłodsza grupa  zespołu . Występ ich bardzo ciepło został przyjęty przez widzόw szczegόlnie najmłodsze tancerki mające 3-4 lata.

Polskie szkoły z Ashfield, Liverpool, North Ryde przedstawily  inscenizacje upamiętniającą Konstutucję 3 MAJA w bardzo barwnych kostiumach z tamtej epoki  koordynowaną przez Marysię Nowak. 

Szkoła Polska z Marayong prowadzona przez Siostrę Agnieszkę w asyście dwόch nauczycielek Ewy i Edyty w szczegόlny sposόb przygotowała swόj występ łacząc 3 Maja Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski  z Konstytucją 3 Maja poprzez śpiew i piękną poezję  tym samym oddając hołd tym wydarzeniom.

Uroczystośċ zakończyła się pięknym tańcem “Kaszubskim” pełnym werwy , kolorόw i uśmiechu  w wykonaniu średniej grupy  Zespołu Folklorystycznego Pieśni i Tańca “Syrenka”  w chreografii  Wiesławy i Marka Wojnicz,  Prezesem zespołu jest Andrzej Borysiewicz a Dyrektorem zespołu Teresa Wrόblewska.

Młodzi tancerze otrzymali  zasłużone brawa zap o mistrzoski wykonany taniec.

Podczas uroczystości  wedlug tradycji zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji  Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego .

Dzieki Fundatorowi śp Witoldowi Szupryczyńskiemu, którego  oryginalny fundusz został powiększony o donację śp. Janiny Neronowicz,  śp. Wiesi Szupryczyńskiej  śp. Natali Kulakowskiej które odeszły na wieczną wartę , SPK oraz  corocznym dotacjom prywatnych osób  Fundacja  kontynuje  tradycje nagradzania wyróżniającej się młodzieży za naukę języka polskiego i utrzymanie tradycji i kultury polskiej.  

Nagrody wręczono w obecności Honorowego Powiernika Fundacji Kulturalnej im.Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego Pana mgr.inż. Jerzego Moskały OAM  emerytowanego Prezesa Koła Akademików  Polskich.

Należy nadmienić,  iż pieczę nad Funduszem  sprawują powiernicy z Koła Akademików Polskich i Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.

Finalistom nagrody stypendialnej na Rok 2017 zostały wręczone przez Panią  Barbarę Konkołowicz Prezesa  Koła Akademików Polskich natępującym studentom:

Nagrody pieniężne otrzymali:

Pani Izabella Brzozowska; Pani Monika Chorόbski ; Pani Klaudia Kołodziejska ; Pani Hanna Kozik;

Pani Joanna Mutwicka ; Pani Monika Potaczała; Pani Weronika Wypych

Nagrodzonych prezentowała w imieniu powiernikόw  Fundacji Elżbieta Cesarski.

Następnie ksiażki i dyplomy  dla najlepszych uczniów z polskich szkół sobotnich na poziomie podstawowym pręzentowała Pani Barbara Potaczała powiernik Fundacji

Nagrody te otrzymali:

 
Bianka Kotasinska  - Szkoła Polska w Ashfield,

Adam Kokoszka  - Szkoła Polska w Liverpool,

Olivier Bres  - Szkoła Polska w Marayong, 

Kevin Szmurlo -  Szkoła Polska w Newcastle,

Nadia Blad - Szkoła Polska w North Ryde,

Emilia Jurkowska - Szkoła Polska w Randwick,  
 

Wszytkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy z polskich korzeni.

Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowanie szczególnie pokoleniu starszej Polonii, kombatantom, którzy od powstania szkół i Polskiej Macierzy Szkolnej zawsze wspierali duchowo i finansowo w utrzymaniu szkolnictwa w Australii. Dziekujemy za Honorowe Poczty Sztandarowe p.Jozefowi Kozlowskiemu I p. Mieczyslawowi Swat oraz Harcerzom.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom, wspaniałym zespołom:Lajkonik i Syrenka, uczniom i nauczycielom polskich szkół, a p. Marianowi Polakowi za operowanie sprzętem muzycznym. Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Ashfield za udostępnienie sali koncertowej, oraz polskim mediom za promocję: Puls Polonii, Express Wieczorny; Tygodnik Polski; Bumerang Polski; Radio SBS i Radio 2000FM.

Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły, dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji. Popierajmy naukę języka polskiego i całe szkolnictwo polskie na dalekich od Polski Antypodach.

Za Zarząd Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW
I w imieniu powierników Fundacji

Elżbieta Cesarski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy