polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 15 czerwca 2016

Polonijni nauczyciele zjeżdżają się do Ostródy

Jutro w Ostródzie nad Jeziorem Drwęckim na Mazurach, pod hasłem "Wschód, Zachód - Łączy nas Polska" rozpoczyna się czterodniowy VI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych. Zjazd będzie kontynuacją i nawiązaniem do tradycji corocznych spotkań pedagogów polonijnych odbywających się od 2010 roku w Polsce.
 
 
 Organizatorem tego przedsięwzięcia, zarówno teraz jak i w latach poprzednich jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (SWP) oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli działający w ramach Stowarzyszenia (ODN SWP), a mający swą siedzibę w ostródzkim Domu Polonii.
 

Deklaracje uczestnictwa w Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych spłynęły z ponad 30 krajów. Ostróda będzie gościć 120 pedagogów z tradycyjnie współpracujących ze Wspólnotą Polską ośrodków polonijnych z krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, czy Kanady, ale także z odległej Australii, Brazylii, Gruzji, a nawet Azerbejdżanu. Świadczy to o potrzebie poszerzania specjalistycznej wiedzy z zakresu nauczania dzieci dwujęzycznych, ale również potwierdza konieczność budowania światowej społeczności pedagogów polonijnych, mogących współpracować i wspierać się w realizacji swoich małych i dużych misji oświatowych.

Tegoroczne spotkanie będzie nawiązywać zarówno do doświadczeń pierwszej konferencji z 2010 roku, jak i kolejnych, poświęconych metodyce dwujęzyczności i specjalistycznym zagadnieniom dydaktycznym. Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie prof. dr hab. Jana Żaryna z Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącego 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz prof. dr hab. Haliny Grzymały – Moszczyńskiej z Uniwersytetu Jagielońskiego poruszającego kwestie tożsamości dzieci i młodzieży. W ramach proponowanych bloków tematycznych uczestnicy będą mieli okazję poznać istotne zagadnienia z zakresu edukacji dzieci dwujęzycznych, kultury, logopedii i terapii, a także historii najnowszej. W każdej z proponowanych sesji udział biorą uznane autorytety z danej dziedziny oraz osoby mające duże doświadczenie praktyczne, co w zamyśle ma przyczynić się do uzyskania dużej efektywności i atrakcyjności merytorycznej Zjazdu.

Tradycyjnie już oprócz wykładów, warsztatów i paneli przewidziano program towarzyszący dedykowany wydarzeniom i postaciom, którym rok 2016 poświęcony jest szczególnie ze względu na przypadające rocznice (Rok Henryka Sienkiewicza i Rocznica Chrztu Polski). Dodatkowo, Zjazd będzie również dobrą okazją do zapoznania się z koncepcją wsparcia oświaty polonijnej w świetle aktualnych uregulowań prawnych oraz z proponowanymi na 2016 rok formami szkoleniowymi będącymi w ofercie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli SWP.

Zarówno podczas sesji Zjazdowych, jak również w czasie przerw i imprez towarzyszących będzie można spotkać się z przedstawicielami instytucji wspierających oświatę oraz tegorocznego partnera polonijnego, co da możliwość uzyskania odpowiedzi na ważne pytania, ale również do budowania polonijnej wspólnoty oświatowej.

Udział w tegorocznym Zjeździe zadeklarowało wielu gości honorowych, których obecność pozwoli na podniesienie rangi i merytorycznego poziomu obrad. Są wśród nich między innymi:

- Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski - organizator Zjazdu
- Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej dr Jolanta Tatara - partner polonijny
- Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki
- Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin
- J.M. Rektor UWM prof. dr hab. Ryszard Górecki
- Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz

Uroczystego otwarcia Zjazdu dokona  Gość Honorowy Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.
(mat. prasowe)    
 
             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy