polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

wtorek, 15 grudnia 2015

Odszedł Franciszek Rutyna - polonijny działacz w Queensland


Franciszek Józef (Frank) Rutyna, OAM
1928 – 2015. Fot. R.Fedorowicz
W czwartek 10 grudnia w wieku 86 lat zmarł Franciszek Rutyna - wieloletni działacz Polonii australijskiej, niestrudzony kolekcjoner historycznych materiałów polonijnych, współzałożyciel Polonijnego Archiwum i Muzeum przy Stowarzyszeniu Polaków w stanie Queensland - "Polonia".

Jak informuje nas Ita Szymańska - rzecznik Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej  msza św pogrzebowa  odbędzie się  18 grudnia o godz. 10:30 w kościele polskim na Bowen Hills w Brisbane , po czym uroczystości pogrzebowe na Nudgee Cementary. Spotkanie wspomnieniowe po pogrzebie odbędzie się w Domu Polskim przy 10 Marie Street, Milton.

Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej składa kondolencje i najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, bliskim i przyjaciołom z powodu śmierci kolegi Franciszka Rutyny, wieloletniego działacza społecznego Polonii australijskiej, niestrudzonego kolekcjonera historycznych materiałów polonijnych, współzałożyciela Polonijnego Archiwum i Muzeum przy „Polonii” – Stowarzyszeniu Polaków w stanie Queensland.

Franciszek Rutyna urodził się w 1928 roku w Przechówku koło Świecia w Polsce. W 1942 roku wraz z matką i młodszym bratem został wywieziony na roboty do Rzeszy, skąd po wojnie losy doprowadziły Go na Antypody, gdzie dał się poznać jako patriota, organizator polonijnej działalności społecznej i krzewiciel wiedzy o Polsce.


Był dobrze znany wśród Polaków w Australii, dokąd przyjechał w 1949 roku. Po krótkim pobycie w ośrodku dla emigrantów w miejscowości Greta w Nowej Południowej Walii przeniósł się do Brisbane, gdzie początkowo został zatrudniony przy budowie miejskich linii tramwajowych, a następnie w Królewskim Szpitalu m. Brisbane oraz Szpitalu im. Królowej Elżbiety II. W międzyczasie ukończył studia humanistyczne I stopnia i nauczał języka polskiego na kursach prowadzonych przez Instytut Języków Współczesnych na Uniwersytecie stanu Queensland. Pracował również w sekcji opieki nad osobami starszymi przy Radzie Środowisk Etnicznych w Queensland.
Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa „Polonii” Stowarzyszenia Polaków w Queensland oraz jego prezesa. Wspierał działalność polskiej parafii w dzielnicy Bowen Hills, pomagał w organizowaniu życia polonijnego poza okręgiem miasta Brisbane, był członkiem prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Szczególnie troszczył się o sprawy młodzieżowe, pragnął, aby struktury polonijne były przyjazne młodszym działaczom nowego pokolenia i mocno zachęcał do nawiązywania współpracy międzyorganizacyjnej.
Dom Franciszka był skarbnicą materiałów archiwalnych ukazujących życie Polonii w stanie Queensland. Część zbiorów przekazał Polonijnemu Archiwum i Muzeum stanu Queensland, założonemu z jego inicjatywy w 2005 roku. Jako cel postawił sobie zabezpieczenie, skatalogowanie i opublikowanie dokumentów i materiałów o znaczeniu historycznym dla społeczeństwa polskiego oraz całego społeczeństwa w Queensland. Brał udział w szkoleniach organizowanych przez Stanową Bibliotekę w Queensland oraz Archiwum Narodowe Australii, aby prace podejmowane przez Polonijne Archiwum i Muzeum stanu Queensland miały profesjonalny i trwały charakter. W dowód wdzięczności, kilka lat temu, Polonijne Archiwum i Muzeum stanu Queensland otrzymało imię Franciszka Rutyny jako patrona.
Za swoja działalność społeczną na rzecz środowiska polonijnego oraz wieloletni wkład w budowanie wielokulturowej społeczności w Queensland otrzymał wiele odznaczeń państwowych – australijskich i polskich, a między innymi:
  • Order Australii (1986)
  • Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta (1991)
  • Nagroda za Zasługi dla Środowiska Emigrantowi Rządu stanu Queensland (1991)
  • Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (1993)
  • Medal Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (2009).
 
    Cześć Jego Pamięci!

Prezydium
Rada Naczelna Polonii Australijskiej

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy