polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 15 grudnia 2015

Odszedł Franciszek Rutyna - polonijny działacz w Queensland


Franciszek Józef (Frank) Rutyna, OAM
1928 – 2015. Fot. R.Fedorowicz
W czwartek 10 grudnia w wieku 86 lat zmarł Franciszek Rutyna - wieloletni działacz Polonii australijskiej, niestrudzony kolekcjoner historycznych materiałów polonijnych, współzałożyciel Polonijnego Archiwum i Muzeum przy Stowarzyszeniu Polaków w stanie Queensland - "Polonia".

Jak informuje nas Ita Szymańska - rzecznik Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej  msza św pogrzebowa  odbędzie się  18 grudnia o godz. 10:30 w kościele polskim na Bowen Hills w Brisbane , po czym uroczystości pogrzebowe na Nudgee Cementary. Spotkanie wspomnieniowe po pogrzebie odbędzie się w Domu Polskim przy 10 Marie Street, Milton.

Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej składa kondolencje i najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, bliskim i przyjaciołom z powodu śmierci kolegi Franciszka Rutyny, wieloletniego działacza społecznego Polonii australijskiej, niestrudzonego kolekcjonera historycznych materiałów polonijnych, współzałożyciela Polonijnego Archiwum i Muzeum przy „Polonii” – Stowarzyszeniu Polaków w stanie Queensland.

Franciszek Rutyna urodził się w 1928 roku w Przechówku koło Świecia w Polsce. W 1942 roku wraz z matką i młodszym bratem został wywieziony na roboty do Rzeszy, skąd po wojnie losy doprowadziły Go na Antypody, gdzie dał się poznać jako patriota, organizator polonijnej działalności społecznej i krzewiciel wiedzy o Polsce.


Był dobrze znany wśród Polaków w Australii, dokąd przyjechał w 1949 roku. Po krótkim pobycie w ośrodku dla emigrantów w miejscowości Greta w Nowej Południowej Walii przeniósł się do Brisbane, gdzie początkowo został zatrudniony przy budowie miejskich linii tramwajowych, a następnie w Królewskim Szpitalu m. Brisbane oraz Szpitalu im. Królowej Elżbiety II. W międzyczasie ukończył studia humanistyczne I stopnia i nauczał języka polskiego na kursach prowadzonych przez Instytut Języków Współczesnych na Uniwersytecie stanu Queensland. Pracował również w sekcji opieki nad osobami starszymi przy Radzie Środowisk Etnicznych w Queensland.
Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa „Polonii” Stowarzyszenia Polaków w Queensland oraz jego prezesa. Wspierał działalność polskiej parafii w dzielnicy Bowen Hills, pomagał w organizowaniu życia polonijnego poza okręgiem miasta Brisbane, był członkiem prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Szczególnie troszczył się o sprawy młodzieżowe, pragnął, aby struktury polonijne były przyjazne młodszym działaczom nowego pokolenia i mocno zachęcał do nawiązywania współpracy międzyorganizacyjnej.
Dom Franciszka był skarbnicą materiałów archiwalnych ukazujących życie Polonii w stanie Queensland. Część zbiorów przekazał Polonijnemu Archiwum i Muzeum stanu Queensland, założonemu z jego inicjatywy w 2005 roku. Jako cel postawił sobie zabezpieczenie, skatalogowanie i opublikowanie dokumentów i materiałów o znaczeniu historycznym dla społeczeństwa polskiego oraz całego społeczeństwa w Queensland. Brał udział w szkoleniach organizowanych przez Stanową Bibliotekę w Queensland oraz Archiwum Narodowe Australii, aby prace podejmowane przez Polonijne Archiwum i Muzeum stanu Queensland miały profesjonalny i trwały charakter. W dowód wdzięczności, kilka lat temu, Polonijne Archiwum i Muzeum stanu Queensland otrzymało imię Franciszka Rutyny jako patrona.
Za swoja działalność społeczną na rzecz środowiska polonijnego oraz wieloletni wkład w budowanie wielokulturowej społeczności w Queensland otrzymał wiele odznaczeń państwowych – australijskich i polskich, a między innymi:
  • Order Australii (1986)
  • Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta (1991)
  • Nagroda za Zasługi dla Środowiska Emigrantowi Rządu stanu Queensland (1991)
  • Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (1993)
  • Medal Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (2009).
 
    Cześć Jego Pamięci!

Prezydium
Rada Naczelna Polonii Australijskiej

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy