polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 15 grudnia 2015

Sztuka improwizacji. Koncerty Konrada Doreckiego

Konrad Dorecki będzie improwizował kompozycje
Tadeusza Kościuszki na Festivalu PolArt
w Melbourne. Fot. H.Nagórska 
Często zadajemy sobie pytanie, co to jest improwizacja? Jak ona różni się od muzyki, którą najczęściej słyszymy, wyuczonej z nut, stworzonej przez wielkich kompozytorów. Organizuje się słynne konkursy, na których te same utwory powtarzane są dziesiątki razy przez wielu pianistów, w obecności profesjonalnego jury, które po kilku etapach i wielu godzinach dyskusji – wybiera czołówkę danego muzycznego wydarzenia. Czasami te decyzje  są kontrowersyjne, pamiętamy z historii różne na to przykłady – cóż, to nie matematyka, gdzie tylko jeden wynik może być prawidłowy.

Na tym tle improwizacja wygląda zupełnie inaczej. Są jej dwa rodzaje – jeden, że artysta tworzy coś na podstawie znanych utworów przekształcając je według własnej wyobraźni; drugi – artysta tworzy w danej chwili, w ułamku sekundy, swoje oryginalne kompozycje, które dyktuje mu jego talent.

A jak było w przeszłości z wybitnymi kompozytorami, których szczególna obfitość przypada na XIX wiek. Improwizacja była bardzo częstym „narzędziem” ich tworzycieli. Grali w salonach i bardzo często tworzyli swoją muzykę natychmiast. Czasami improwizowali na temat muzyki swoich „konkurentów”, co nie zawsze spotykało się z ich aprobatą. Na przykład Chopin „ostrzegał” Liszta – jak grasz moje utwory, nie zmieniaj – baw się swoimi.

Praktycznie wszyscy wielcy kompozytorzy tego okresu potrafili improwizować. Często była „moda” przy komponowaniu danego utworu nie pisać zakończenia, pozostawiając je w gestii danego wykonawcy.

Niestety, ta „sztuka” została w dużej mierze współcześnie zarzucona, ale  na szczęście nie całkowicie. Nastąpiła pewna specjalizacja artystów; jedni są nastawieni na odtwarzanie muzyki wielkich mistrzów – są to pianiści często bardzo dobrzy! Inni tworzą coś nowego, przedstawiają swoje improwizacje, dając czasami także inny „smak artystyczny” utworom znanym.

W tym miejscu chciałbym się posłużyć przykładem młodego improwizującego artysty Konrada Doreckiego. Konrad występował w Melbourne Recital Centre, w australijskiej telewizji. Posiada tytuł „Schimmel Artist” – nadany przez znanego światowego producenta fortepianów firmy Schimmel. Jest jedynym z dziewięciu Australijczyków posiadających ten tytuł, który dostał za własne improwizowane kompozycje. W marcu tego roku otrzymał Fellowship Diploma w dziedzinie fortepianowej improwizacji nadany mu przez ANZCA (Australian and New Zealand Cultural Arts Organization) – jako jedyny artysta w Australii i Nowej Zelandii.

Konrad jest znany australijskiej i polonijnej publiczności z wielu koncertów. W najbliższym czasie będzie występował dwukrotnie na festiwalu PolArt.

We środę 30 grudnia 2015, o godz. 17.00 w Deakin Edge na Federation Square. W sobotę 2 stycznia 2016 o godz. 12 w południe w Swanston Hall w Melbourne Town Hall.
 
 

W programie Konrad będzie improwizował na temat muzyki polskiego Bohatera Narodowego – Tadeusza Kościuszki ( nie każdy wie, że Kościuszko skomponował kilka utworów na fortepian – nuty otrzymaliśmy od producentki filmu o Tadeuszu Kościuszce! – p. Ernestyny Skurjat) i na temat polskich tańców ludowych.

Specjalną atrakcją będzie 3-częsciowy koncert z orkiestrą na fortepian solo (fortepian będzie  spełniał również rolę orkiestry). Jako ciekawostka, nagrania improwizowanych koncertów Konrada na fortepian solo z orkiestrą, są pierwszymi tego typu na świecie. Możliwe są także inne niespodzianki!

Po koncercie będą dostępne dyski z jego innych koncertów. Konrad będzie prowadził swoje koncerty w języku angielskim i polskim.

 A-Dodo    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy