polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Liczba poszkodowanych w ataku terrorystycznym w Crocus City Hall pod Moskwą wynosi 182 osoby, poinformowało Ministerstwo Zdrowia regionu moskiewskiego. Liczba zabitych - 137. Sąd w Moskwie aresztował czterech oskarżonych w sprawie ataku terrorystycznego 22 marca. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

niedziela, 22 listopada 2015

Polskie uznanie dla Marka Burdajewicza

Marek Burdajewicz. Fot. T.Koprowski
Wielce zasłużony działacz polonijny,  wieloletni  koordynator  sydnejskiego oddziału Australijskiego  Instytutu Spraw Polskich (AIPA) i jego wice prezes, Marek Burdajewicz otrzymał Krzyż  Kawalerski Orderu Zasługi  przyznany przez b. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  Wręczenie tego wysokiego odznaczenia odbyło się w miniony czwartek w Konsulacie Polskim w Sydney na uroczystym koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości  zorganizowanej w sydnejskim Konsulacie RP   dla upamiętnienia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości  przez Polskę w 1918 roku, przy szczelnie wypełnionej Sali   wystąpil wybitny skrzypek polski – Janusz Wawrowski, jeden z nielicznych na świecie  wirtuozów skrzypiec  wykonujący  24 kaprysy Niccolo Pagainiego podczas jednego  występu.  Wawrowski  odbywa obecnie swe tournee po Australii, na którym wykonuje m.in. prapremierę utworu australijskiego kompozytora Marka Grandsona.

Uroczystość Święta Niepodległości  jest jak zwykle   okazją do wręczenia polskich odznaczeń zaslużonym  członkom spoleczności polonijnej. Konsul Generalna  RP Regina Jurkowska odznaczyła Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi  Rzeczpospolitej Polskiej  Marka Burdajewicza -  wieloletniego wice przezsa  Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.
To państwowe odznaczenie  jest nadawane zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

 
Marek Burdajewicz  - urodzony w Poznaniu, wykształcony na Politechce Szczecińskiej, pracujacy jako specjalista w dziedzinie transportowej w Polsce, RPA i Australii  nie szczędził czasu na działalność społeczną.  Od 1995 r.  jako koordynator,  a od 2005 jako wice prezes AIPA  był organizatorem i współorganizatorem wielu pamiętnych  spotkań w Sydney ze znaczącymi osobami, które odgrywały ważne role w historii współczesnej Polski :  intelektualistami, politykami i działaczami społecznymi.  Dzięki jego inicjatywom Australijczycy i społeczność polonijna mieli okazję  wysłuchać opinii takich znanych postaci życia politycznego i kulturalnego Polski, niektórych już historycznych jak:  Jan Karski, Jan Nowak-Jeziorański, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Adam Michnik,  abp Józef Życiński,  Leszek Balcerowicz,  Adam Rotfeld,  Paweł Śpiewak czy Krzysztof Zanussi.
Jego wytrwałe działania i pomoc  doprowadziły do  wydania w Australii poematu  „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza   w angielskim  tłumaczeniu Marcela Weylanda.

Przez wiele lat odpowiadał za budowanie i pogłębianie polskich więzów  z instytucjami  Nowej Południowej Walii takimi jak:  Radio  ABC,  Australian Institute of International  Affairs, Lowe Institute, Centre of Independent Studies czy  Macquarie University.  Był też koordynatorem spotkań  działaczy katolickich i pisarzy polskich w Muzeum Żydowskim w Sydney.
Marek  Burdajewicz był też inicjatorem akcji zwalczania pojawiajacych się w australijskich mediach oszczerstw typu „polskie obozy koncentracyjne” i  interwencji  w tej sprawie u przedstawicieli władz Australii.  

 
W swoim podziękowaniu za wyróżnienie  polskim odznaczeniem,  Marek Burdajwicz  zaznaczył na czwartowej uroczystości w Konsulacie, że  nastąpiło to w odpowiednim czasie, bowiem wlasnie na zakończenie jego pracy jako vice prezesa AIPA.
Pozycje koordynatora oddzialu Instytutu przejęła niedawno Aleksandra Hadzelek.
Poinformował również, że Instytut w przyszłym roku będzie obchodził 25 lecie swego istnienia.

Krzysztof Bajkowski
Zdjecia: Tomek Koprowski


3 komentarze:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy