polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 22 listopada 2015

Polskie uznanie dla Marka Burdajewicza

Marek Burdajewicz. Fot. T.Koprowski
Wielce zasłużony działacz polonijny,  wieloletni  koordynator  sydnejskiego oddziału Australijskiego  Instytutu Spraw Polskich (AIPA) i jego wice prezes, Marek Burdajewicz otrzymał Krzyż  Kawalerski Orderu Zasługi  przyznany przez b. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  Wręczenie tego wysokiego odznaczenia odbyło się w miniony czwartek w Konsulacie Polskim w Sydney na uroczystym koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości  zorganizowanej w sydnejskim Konsulacie RP   dla upamiętnienia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości  przez Polskę w 1918 roku, przy szczelnie wypełnionej Sali   wystąpil wybitny skrzypek polski – Janusz Wawrowski, jeden z nielicznych na świecie  wirtuozów skrzypiec  wykonujący  24 kaprysy Niccolo Pagainiego podczas jednego  występu.  Wawrowski  odbywa obecnie swe tournee po Australii, na którym wykonuje m.in. prapremierę utworu australijskiego kompozytora Marka Grandsona.

Uroczystość Święta Niepodległości  jest jak zwykle   okazją do wręczenia polskich odznaczeń zaslużonym  członkom spoleczności polonijnej. Konsul Generalna  RP Regina Jurkowska odznaczyła Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi  Rzeczpospolitej Polskiej  Marka Burdajewicza -  wieloletniego wice przezsa  Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.
To państwowe odznaczenie  jest nadawane zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

 
Marek Burdajewicz  - urodzony w Poznaniu, wykształcony na Politechce Szczecińskiej, pracujacy jako specjalista w dziedzinie transportowej w Polsce, RPA i Australii  nie szczędził czasu na działalność społeczną.  Od 1995 r.  jako koordynator,  a od 2005 jako wice prezes AIPA  był organizatorem i współorganizatorem wielu pamiętnych  spotkań w Sydney ze znaczącymi osobami, które odgrywały ważne role w historii współczesnej Polski :  intelektualistami, politykami i działaczami społecznymi.  Dzięki jego inicjatywom Australijczycy i społeczność polonijna mieli okazję  wysłuchać opinii takich znanych postaci życia politycznego i kulturalnego Polski, niektórych już historycznych jak:  Jan Karski, Jan Nowak-Jeziorański, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Adam Michnik,  abp Józef Życiński,  Leszek Balcerowicz,  Adam Rotfeld,  Paweł Śpiewak czy Krzysztof Zanussi.
Jego wytrwałe działania i pomoc  doprowadziły do  wydania w Australii poematu  „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza   w angielskim  tłumaczeniu Marcela Weylanda.

Przez wiele lat odpowiadał za budowanie i pogłębianie polskich więzów  z instytucjami  Nowej Południowej Walii takimi jak:  Radio  ABC,  Australian Institute of International  Affairs, Lowe Institute, Centre of Independent Studies czy  Macquarie University.  Był też koordynatorem spotkań  działaczy katolickich i pisarzy polskich w Muzeum Żydowskim w Sydney.
Marek  Burdajewicz był też inicjatorem akcji zwalczania pojawiajacych się w australijskich mediach oszczerstw typu „polskie obozy koncentracyjne” i  interwencji  w tej sprawie u przedstawicieli władz Australii.  

 
W swoim podziękowaniu za wyróżnienie  polskim odznaczeniem,  Marek Burdajwicz  zaznaczył na czwartowej uroczystości w Konsulacie, że  nastąpiło to w odpowiednim czasie, bowiem wlasnie na zakończenie jego pracy jako vice prezesa AIPA.
Pozycje koordynatora oddzialu Instytutu przejęła niedawno Aleksandra Hadzelek.
Poinformował również, że Instytut w przyszłym roku będzie obchodził 25 lecie swego istnienia.

Krzysztof Bajkowski
Zdjecia: Tomek Koprowski


3 komentarze:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy