polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

100 lat od wybuchu I wojny światowej. Australia wspomina

Fragment makiety wojennej w War Memorial Museum
w Canberze. Fot.K.Bajkowski
W ostatnich dniach w różnych krajach odbywają się uroczystości upamiętniające 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Dziś to historyczne zdarzenie upamiętnia Australia, która jako dominium  Wielkiej Brytanii dołączyła się do wojny 4 sierpnia.  Konflikt zbrojny zwany wowczas „wielką wojną” trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię pochłonął 17 mln istnień ludzkich. W jego rezultacie Polska odzyskala niepodległość.

Był to największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich. Wojna zakończyła się klęską państw centralnych, likwidacją mocarstw Świętego Przymierza i powstaniem w Europie Środkowej i Południowej licznych państw narodowych. Była też jedną z głównych przyczyn rewolucji październikowej w Rosji. Mimo ogromu strat i wstrząsu wywołanego nimi wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co 21 lat później doprowadziło do wybuchu II wojny światowej.

 Dokładnie 28 lipca 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Rozwój konfliktu podzielił świat na dwa bloki. Po stronie Austro-Węgier stanęły Niemcy, Turcja oraz Bułgaria, które utworzyły tzw, blok państw centralnych. Serbię wsparły natomiast: Rosja, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Rumunia. Do państw Ententy w 1915 r. przyłączyła się również Japonia, a w 1017 r. USA.

 Iskrą zapalną trwającego od 1914 do 1918 roku konfliktu był zamach na austriackiego arcyksięcia przeprowadzony w Sarajewie przez serbskiego nacjonalistę Gawriło Principa, oraz odrzucenie postawionego Serbii przez Austro-Węgry ultimatum. Austro-Węgry zawarły w nim punkt przewidujący przeprowadzenie na terenie Serbii śledztwa ws. zamachu. Władze Serbii zdecydowały, że nie mogą spełnić tego warunku, co poskutkowało wypowiedzeniem Serbom wojny.

Władający Austro-Węgrami Franciszek Józef wspierany przez cesarza Niemiec, 28 lipca rozpoczął krwawą ofensywę. Jeszcze tego dnia na stolicę Serbii spadły pierwsze bomby. Przywódcy Austro-Węgier i Niemiec wyszli z założenia, że osłabiona wcześniejszymi konfliktami Serbia szybko się podda, jednak nikt nie przewidział, że na przestrzeni tygodni konflikt obejmie cały świat i rozrośnie się na inne kontynenty.


Ceną wojny było całkowite zburzenie panującego dotychczas na świecie ładu politycznego oraz śmierć ponad 10 milionów żołnierzy. Szacuje się łącznie życie straciło 17 milionów ludzi! I Wojna Światowa była końcem epoki królów. Przyniosła ona kres panowaniu wielkich rodów Hohenzollernów, Habsburgów, Romanowów oraz dynastii osmańskiej. Austria, Rosja, Turcja i Niemcy oraz wiele innych krajów tzw. Nowej Europy przerodziło się w republiki.

Długo wyczekiwany koniec krwawej wojny przyniosły pierwsze pokojowe porozumienia zawarte z państwami centralnymi w 1918 roku przez Rosję – 3 marca, a następnie przez inne państwa ententy z Niemcami 11 listopada. Pokój umocniono 28 czerwca 1919 roku w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego. To właśnie tam zwycięskie państwa podpisały traktat pokojowy (Traktat Wersalski) z Niemcami a następnie traktaty z Austrią w Saint-Germain-en-Laye 10 września 1919 r., Bułgarią w Neuilly-sur-Seine 27 października 1919 r., Węgrami w Trianon 4 czerwca 1920 r. i Turcją w Sevres 10 sierpnia 1920 r.

Niezwykle ważnym dla nowego politycznego obrazu Europy było odrodzenie się i powstanie niepodległych państw takich jak Polska, Czechosłowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Serbia, Chorwacja i Słowenia.

I wojna światowa była zderzeniem XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną strategią i taktyką. Po raz pierwszy w historii zastosowano w walce nowoczesną broń chemiczną, samoloty, okręty podwodne, czołgi i samochody ciężarowe. Wybuch I wojny światowej wyznaczył symboliczny koniec wieku XIX i koniec hegemonii europejskiej na świecie. Od tego momentu coraz większą rolę w stosunkach międzynarodowych zaczęły odgrywać Stany Zjednoczone i Związek Radziecki.

Na różnych frontach I wojny światowej brało udzial ponad 400 tys. Australijczyków. 62 tys. zginęło w bojach a 137 tys. zostało rannych.
Dzisiaj o godzinie 17:00 w Canberze pod War Memorial odbędą się centralne uroczystości wspominające wybuch I wojny światowej. Zob. ABC 24 coverage
kb/BumerangMedia/SuperExpress.pl/Wikipedia/SMH

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy