polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

wtorek, 5 sierpnia 2014

Wakacyjne podróże: Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice. Fot. W.Ihnatowicz
Kalwaria Zebrzydowska, największe  europejskie  kalwaryjne sanktuarium jest miejscem duchowości, pokoju, spokoju,  nastroju refleksjii i medytacji. Ten skarb architektury  wplatając się  swym pięknem w  krajobraz okolicznych  gór, jest - co najważniejsze -  symbolem  głebokiej  chrześcjanskiej wiary. To miejsce jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tu Jan Paweł II powiedział niezwykłe słowa" "Totus Tuus ego sum​​, et omnia mea tua sunt. Accipio te w mea omnia. Praebe mihi cor tuum, Maria ". ("Jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy. Przyjmuję Ciebie całym sobą. Daj mi Swoje serce, Maryjo").
Kiedy Europa próbowała bronić chrześcijaństwa od ekspansji Imperium Osmańskiego, na ziemiach polskich bardzo silnie katolickiego  kraju , Mikołaja Zebrzydowskiego w 1600 roku zaczął budować, ten uduchowiony cud architektury. Tak pięknie wkompnowany  w przepychu natury Gór Beskidu.  Ujęcie  Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach lasów , krzewów , starych bukow, sosen, dębów , projektu  opartego na  modelu mapy Jerozolimy  z  1584 roku , który został przygotowany przez Christiana Kruik van Adrichem, było niezwykłym zadaniem na owe dni .  Był to projekt  świadczacy o potędze polskiego ducha  chrześcjanstwa  oraz  dedykacji i głębokiej wiary Mikołaja Zebrzydowskiego.  Było  to pierwsze Kalwaryjne sanktuarium na  polskiej ziemi  .W obrębie świątyni piękno regionu  stało się  duchową świątynią  Europy.
Uduchowienie sanktuarim  splata się  tu z uroczym  charkterem  beskidzkiej przyrody .  W dniach 16- go stylecia , gdy w całej Europie od 30 lat szalała wojna, gdy Polska była nękana przez Turków osmańskich  a Jerozolima  była  w  rękach  Imperium Osmańskiego, region  Południowej Polski  , stał się źródłem duchowej siły dla Polski i  Europy . Wielu  szlachetnych pielgrzymów  z całej Europy przybywało  do Kalwarii Zabrzydowska aby  kontynuować  i pasję chrześcijaństwa. Tutaj w spokoju natury Beskidów mogli przemyslać swe zywoty oraz  pokutować za swe winy . Gora Lanskorona prezentuje  Górę Oliwną  a góra  Zarek  symbolizuje Golgotę .
Wiele innych morfologicznych i rzecznych aspektów pieknej ziemi beskidzkiej prezentowalo pielgrzymom  okazję do skruchy i spłaty szacunku dla Jezusa Chrystusa i Jego Matki . W spokojnej atmosferze boskiej natury, z myslami o Chrystusie i Maryji , gdy oczy spoczywaly na  niesamowitych budowlach sakralnych, pielgrzymi modlili się z upragnienionym uduchowieniem i poświęceniem .

Otoczeni drzewami i roślinnością Karpat, rozciągajacych sie w kształcie  „Połksiężyca”  od  Bratysławy na zachodzie  aż do  Zelaznych Wrót Dunaju na wschodzie, pielgrzymi i turyści , w tym to sanktuarium  , zagłębiali się w swój świat uduchowienia , rozwiązując  zagadkę tajemnicy Boga  oraz boskości jako życiowego  światopogladu. Obszar Kalwarii Zebrzydowskiej  , symbol męki Jezusa Chrystusa i życia Marii Panny  rozwijał się etapami . W połowie XVII wieku po zwycięstwie Polski nad Szwecją w tak zwanym  "Potopie " , gdy  w 1655 roku  szwedzkie wojska splądrowany Kalwarię  Zebrzydowską , kompleks odzyskał swą świetność dzięki  szlachetnemu zaangażowaniu rodziny Czartoryskich .
Sanktuarium  Kalwaryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej  poza zewnętrzną szatą piękna  kapliczek i koścółków ,  zawiera również wiele  bogactwa stylów i artystycznego kunsztu  we wnetrzach tych oto  budowli. Najlepszym przykładem  bogactwa  stylów jest kościół i klasztor który powstał między latami  1604 i  1609. Można tu, w Bazylice Mariackiej zobaczyć twórczość  Giovanni Maria Bernardoni. Jego umiejętność  architektonicznego projektowania oraz  wspaniała zdolność o wielkiej delikatnosci , tego złotnika z Antwerpii prezentuje się w stylowym etapie wczesnego baroku. Generalnie Bazylika Matki Bożej Anielskiej, jest najbardziej popularnym miejscem wizyt  w Sanktuarium  . Bazylika postrzegana jest za wspaniały przykład późnego baroku i rokoka. Pielgrzymi, poza wizytą w Bazylice mają  możliwość wędrówki  po jednej z dwóch głównych  „dróżek”  takich jak  „ Dróżka Pana Jezusa”  oraz „Dróżka Matki Boskiej „ .  W czasie tych okolło 3,5 godzinych  wędrówek można znależć tu miejsca na samotność i duchowy kontakt z Bogiem . Jest się   tu samym ale nie samotnym. Na pięknych scieżkach  iście duchowych, boskich  bezustannie mamy obecność sił Boga  oraz  uduchowienia  istniejacego w  Kalwarii Zebrzydowskiej.
Z Kalwarii Zebrzydowskiej to tylko kilka minut jazdy autobusem do Wadowic, miejsca narodzin Karola Wojtyły,  kochanego papieża Jana Pawła II , który  27  kwietnia bieżącego roku   ku radosci milionów wiernych na całym świecie  został kanonizowany  i jest  świetym Janem Pawlem II. Wizyta w Wadowicach  dostarcza niesamowitych doświadczenń .  Patrząc  na jakże architektonicznie  estetyczny i sympatyczny  aspekt   Rynku , gdzie  znajduja sie instytucje bliskie Janowi Pawłowi II-mu , przeżywa się ogromnie wzruszające chwile . Kościół, szkoła, wąskie uliczki  Wadowic  tworzą  wokół  odwiedzajacych  poczucie  duchowej łączności z Janem Pawłem II. To tutaj młody Karol Wojtyła rozwinął  swa miłość do gór  i Kalwarii Zebrzydowskiej. W Wadowicach rozpoczął swoją duchową podróż przez życie, właśnie stąd  miały  miejsce  pierwsze wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej . Wizyty te Jan Pawel II kontynuowal  w czasie wszystkich etapach  swego życia i świętości.
Oczywiście wszyscy podróżni, pielgrzymi podobnie,  obok emocjonalnych duchowych  doświadczeń oczuwaja także glod. Ziemska potrzebe  zjedzenia czegos smacznego.. Po  wedrowce  po Kalwarii Zebrzydowskiej  oraz odwiedzinach miejsc bliskich Janowi Pawlowi  II,  warto  tu w Wadowicach spróbować kulinarnych pysznosci polskiej kuchni.


Smaczne dania w  Wadowickich , uroczych restauracjach na Głównym Rynku miasta . Smaczny  "Krupnik" , „ Zurek „ "Bigos"    piwo "Żywiec"  , warzone w pobliskiej miejscowości Żywiec  czaruja podniebienia gości  .  Po obiedzie , będąc w Wadowicach  warto także sprobowac słynnej  "Kremówki  " ,  ciastka  którym to rozsmakowywal się Karolek, później Karol Wojtyła a takze juz jako Jan Pawel II , w czasie wizyt do swej ukochanej Polski.

Wizytę  do Kalwarii Zebrzydowskiej i  Wadowic można połączyć z wizytą w Krakowie. Czeęsto kursujące  autobusy a także pociągi  dostarczają szeroką  komunikacyjną oferte  między Krakowem i   beskidzkim rejonem  .Mozna również rozważyć wizytę w tych pieknych miejscowościach w ramach wizyty w regionie  Gór Beskidu owiedzając  także  Żywiec, Bielsko - Biała  .Oczywiście do  Krakowa  możana dostać się pociągiem, autobusem lub samolotem z Warszawy oraz innych  miast  Polski oraz naszego Globu . Polska  będąc  w  geograficznym centrum Europy  jest  także na trasie przewoźnika jak Singapore Airlines, które mają usługi typu code-share z PLL LOT.
Tekst i zdjęcia: Wojciech Ihnatowicz  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy