polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 6 sierpnia 2014

Polacy, którzy złamali kod Enigmy, docenieni prestiżową nagrodą

Pomnik poświęcony polskim kryptologom:
Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu
 Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu,
przed zamkiem cesarskim w Poznaniu.
Fot. Pnapora (Wikipedia)
Wkład polskich matematyków i kryptologów w zwycięstwo aliantów nad nazizmem został – po blisko 80 latach – nareszcie doceniony. Trzej wspaniali ludzie  z Poznania – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, którzy poza wszystkim innym swoje osobiste kariery naukowe poświęcili dla wojska – zostali uhonorowani najwyższą możliwą nagrodą, przyznaną przez IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers), nazywającą sie Milestone (kamień milowy).

 Nagrodę tę otrzymują uczeni za najwyższej klasy osiągnięcie, które decydująco wpłynęło na losy świata. Wśród laureatów tej nagrody są Alexander Graham Bell, Thomas Alva Edison oraz Nicola Tesla, czyli zestaw autentycznych geniuszy.
  Enigma to niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, która szeroko wykorzystywana była przez Niemców przed i podczas II wojny światowej. Złamanie jej kodu, do którego doszło po raz pierwszy w 1942 roku, miało istotny wpływ na skrócenie wojny, a tym samym oszczędzenie życia milionom ludzi.

  Polacy wiedzą (a przynajmniej mam nadzieję, że od teraz będą wiedzieli), że za złamaniem kodu Enigmy stoją nasi matematycy, Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Niestety przez dekady po wojnie to Brytyjczycy, którym nie dość chyba było oddania nas w ręce Stalinowi i haniebnego potraktowania naszych wspaniałych pilotów broniących Wielką Brytanię, przypisywali sobie tę zasługę. Na szczęście prawdy nie dało się zakłamywać wiecznie. - komentuje wydarzenie magazyn PC World.
Cały artykuł: Docenieni po latach
Wczoraj, 5 sierpnia w południe przed budynkiem Insytutu Matematyki PAN w Warszawie odsłonięto z tej okazji tablicę pamiątkową ku czci polskich matematyków, którzy złamali kod ENIGMY: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Polacy działali w Krajowym Biurze Szyfrów.
"Złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie, zbudowali „bombę” – pierwszą maszynę deszyfrującą kody Enigmy". (...) Jak głosi polskojęzyczna tablica, osiągnięcie polskich matematyków "było podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej Wojny Światowej" - można przeczytać na stronie Politechniki Warszawskiej.

Zdaniem historyków złamanie przez poznańskich matematyków zasady działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma skróciło II wojnę nawet o dwa lata.
 W Poznaniu przed Zamkiem Cesarskim o  trójce matematyków przypomina pomnik ale od dłuższego czasu myśli się o stworzeni Muzeum Enigmy. Teraz idea nabrała realnych kształtów. Inicjatywę popiera kanclerz Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, który przyznał, ze Muzeum Enigmy mogłoby powstać w Collegium Historicum. Szacuje się, że koszt stworzenia muzeum to około 500 tys. zł.
kb/BumerangMedia/StudioOpinii/PCWorld/MMPoznan


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy