polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

sobota, 8 czerwca 2013

Paweł Śpiewak: Dlaczego możliwy jest sojusz PiS z SLD?

Prof. Paweł Śpiewak podczas wykładu w Sydney,7.06.2013.
Fot. K.Bajkowski
Platforma Obywatelska traci poparcie wyborców w sposób gwałtowny. Sojusz PiS z SLD jest możliwy. Zarówno PiS jak PO to partie wodzowskie. Obie rozpadną się gdy odejdą ci, którzy są ich twarzami, a więc Kaczyński w przypadku PiS i Tusk w przypadku PO. Ogólnie  sytuacja jest dynamiczna i ciekawa – mówił w piątek w Sydney prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei z Uniwarsytetu Warszawskiego podczas prelekcji  nt. blasków i cieni polskiej współczesnej sceny politycznej. 
 Prof. Śpiewak,  przyjechał do Sydney na zaproszenie Australijskiego Instytutu Spraw Polskich (AIPA).  Spotkanie odbyło się w Sali Konsulatu RP.
Paweł Śpiewak znany jest w Polsce szerokiej opinii publicznej ze swych analiz politycznych i socjologicznych  w  mainstreamowych mediach – w prasie,  radiu i telewizji.


W Bumerangu Polskim przedstawiamy pierwszą część piątkowego, niezwykle interesującego wykładu prof.Śpiewaka, w której mówi dlaczego możliwy jest sojusz dwóch pozornie różnych partii PiS i SLD w obliczu wyborów parlamentarnych mających się  odbyć  w Polsce za dwa lata.
 (Video - BumerangMedia YT Channel):




Paweł Śpiewak (ur. 17 kwietnia 1951 w Warszawie) – polski socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji. W 2007 nie ubiegał się o reelekcję.
Zajmuje się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej. Bada i popularyzuje zachodnią filozofię i teorię polityki, zwłaszcza myśl liberalną i konserwatywną (m.in. Johna Stuarta Milla, Johna Actona, Ervinga Goffmana, Michaela Oakeshotta, Leo Straussa czy Erica Voegelina). Zajmuje się także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Uważany jest również za jednego z autorów hasła "IV Rzeczypospolitej". Jest autorem licznych prac naukowych z tych dziedzin. Efektem jego zainteresowania Biblią jest publikacja Midrasze. Księga nad Księgami oraz cykl komentarzy w "Tygodniku Powszechnym".

 Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był w kolegiach redakcyjnych "Res Publiki Nowej" i "Przeglądu Politycznego". Stały współpracownik "Wprost" i "Życia Warszawy". Publikował także w "Tygodniku Powszechnym" oraz w wielu gazetach codziennych: "Dzienniku", "Fakcie", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". Współpracuje z tygodnikiem internetowym "Kultura Liberalna".
3 października 2011 otrzymał nominację na dyrektora Żydowskiego Instytut Historycznego.
Podczas 13. Dni Tischnerowskich , które odbyły się w kwietniu br. w Krakowie Paweł Śpiewak otrzymał  Nagrodę Znaku i Hestii imienia ks.Józefa Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości. Prof. Śpiewak został wyróżniony za całokształt twórczości, "w której przekonująco łączy socjologię, filozofię, historię, etykę, religię i politykę" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. "Nie boi się podejmować trudnych tematów, ufając, że rzetelne i odpowiedzialne myślenie służy wspólnemu dobru".
kb/BumerangMedia/Wikipedia

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy