polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 8 czerwca 2013

Paweł Śpiewak: Dlaczego możliwy jest sojusz PiS z SLD?

Prof. Paweł Śpiewak podczas wykładu w Sydney,7.06.2013.
Fot. K.Bajkowski
Platforma Obywatelska traci poparcie wyborców w sposób gwałtowny. Sojusz PiS z SLD jest możliwy. Zarówno PiS jak PO to partie wodzowskie. Obie rozpadną się gdy odejdą ci, którzy są ich twarzami, a więc Kaczyński w przypadku PiS i Tusk w przypadku PO. Ogólnie  sytuacja jest dynamiczna i ciekawa – mówił w piątek w Sydney prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei z Uniwarsytetu Warszawskiego podczas prelekcji  nt. blasków i cieni polskiej współczesnej sceny politycznej. 
 Prof. Śpiewak,  przyjechał do Sydney na zaproszenie Australijskiego Instytutu Spraw Polskich (AIPA).  Spotkanie odbyło się w Sali Konsulatu RP.
Paweł Śpiewak znany jest w Polsce szerokiej opinii publicznej ze swych analiz politycznych i socjologicznych  w  mainstreamowych mediach – w prasie,  radiu i telewizji.


W Bumerangu Polskim przedstawiamy pierwszą część piątkowego, niezwykle interesującego wykładu prof.Śpiewaka, w której mówi dlaczego możliwy jest sojusz dwóch pozornie różnych partii PiS i SLD w obliczu wyborów parlamentarnych mających się  odbyć  w Polsce za dwa lata.
 (Video - BumerangMedia YT Channel):




Paweł Śpiewak (ur. 17 kwietnia 1951 w Warszawie) – polski socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji. W 2007 nie ubiegał się o reelekcję.
Zajmuje się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej. Bada i popularyzuje zachodnią filozofię i teorię polityki, zwłaszcza myśl liberalną i konserwatywną (m.in. Johna Stuarta Milla, Johna Actona, Ervinga Goffmana, Michaela Oakeshotta, Leo Straussa czy Erica Voegelina). Zajmuje się także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Uważany jest również za jednego z autorów hasła "IV Rzeczypospolitej". Jest autorem licznych prac naukowych z tych dziedzin. Efektem jego zainteresowania Biblią jest publikacja Midrasze. Księga nad Księgami oraz cykl komentarzy w "Tygodniku Powszechnym".

 Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był w kolegiach redakcyjnych "Res Publiki Nowej" i "Przeglądu Politycznego". Stały współpracownik "Wprost" i "Życia Warszawy". Publikował także w "Tygodniku Powszechnym" oraz w wielu gazetach codziennych: "Dzienniku", "Fakcie", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". Współpracuje z tygodnikiem internetowym "Kultura Liberalna".
3 października 2011 otrzymał nominację na dyrektora Żydowskiego Instytut Historycznego.
Podczas 13. Dni Tischnerowskich , które odbyły się w kwietniu br. w Krakowie Paweł Śpiewak otrzymał  Nagrodę Znaku i Hestii imienia ks.Józefa Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości. Prof. Śpiewak został wyróżniony za całokształt twórczości, "w której przekonująco łączy socjologię, filozofię, historię, etykę, religię i politykę" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. "Nie boi się podejmować trudnych tematów, ufając, że rzetelne i odpowiedzialne myślenie służy wspólnemu dobru".
kb/BumerangMedia/Wikipedia

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy