polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W środę wieczorem w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyły się rozmowy z rolnikami, którzy protestowali przeciwko wwożeniu ukraińskiego zboża do Polski. Zostało wypracowane porozumienie, które obejmuje 11 punktów, m.in. przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy oraz wprowadzenia „Tarczy dla branży rolno-spożywczej” w wysokości co najmniej 10 mld zł. Od czerwca 2022 roku Ukraina mogła bez ograniczeń taryfowych i pozataryfowych wwozić zboże do UE. W praktyce większość pozostawala w Polsce co zrodziło narastające problemy polskich producentów. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Serbia zapomni o agresji NATO z 1999 roku tylko wtedy, gdy wszyscy Serbowie znikną, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucic, przemawiając na uroczystościach żałobnych z okazji 24. rocznicy agresji NATO na Jugosławię. Wypowiedź Vucicia była odpowiedzią na słowa ambasadora USA w Belgradzie Christophera Hilla, który wyraził nadzieję, że "Serbowie zapomną o swoich żalach" wobec agresji NATO.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

sobota, 8 czerwca 2013

Paweł Śpiewak: Dlaczego możliwy jest sojusz PiS z SLD?

Prof. Paweł Śpiewak podczas wykładu w Sydney,7.06.2013.
Fot. K.Bajkowski
Platforma Obywatelska traci poparcie wyborców w sposób gwałtowny. Sojusz PiS z SLD jest możliwy. Zarówno PiS jak PO to partie wodzowskie. Obie rozpadną się gdy odejdą ci, którzy są ich twarzami, a więc Kaczyński w przypadku PiS i Tusk w przypadku PO. Ogólnie  sytuacja jest dynamiczna i ciekawa – mówił w piątek w Sydney prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei z Uniwarsytetu Warszawskiego podczas prelekcji  nt. blasków i cieni polskiej współczesnej sceny politycznej. 
 Prof. Śpiewak,  przyjechał do Sydney na zaproszenie Australijskiego Instytutu Spraw Polskich (AIPA).  Spotkanie odbyło się w Sali Konsulatu RP.
Paweł Śpiewak znany jest w Polsce szerokiej opinii publicznej ze swych analiz politycznych i socjologicznych  w  mainstreamowych mediach – w prasie,  radiu i telewizji.


W Bumerangu Polskim przedstawiamy pierwszą część piątkowego, niezwykle interesującego wykładu prof.Śpiewaka, w której mówi dlaczego możliwy jest sojusz dwóch pozornie różnych partii PiS i SLD w obliczu wyborów parlamentarnych mających się  odbyć  w Polsce za dwa lata.
 (Video - BumerangMedia YT Channel):




Paweł Śpiewak (ur. 17 kwietnia 1951 w Warszawie) – polski socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji. W 2007 nie ubiegał się o reelekcję.
Zajmuje się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej. Bada i popularyzuje zachodnią filozofię i teorię polityki, zwłaszcza myśl liberalną i konserwatywną (m.in. Johna Stuarta Milla, Johna Actona, Ervinga Goffmana, Michaela Oakeshotta, Leo Straussa czy Erica Voegelina). Zajmuje się także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Uważany jest również za jednego z autorów hasła "IV Rzeczypospolitej". Jest autorem licznych prac naukowych z tych dziedzin. Efektem jego zainteresowania Biblią jest publikacja Midrasze. Księga nad Księgami oraz cykl komentarzy w "Tygodniku Powszechnym".

 Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był w kolegiach redakcyjnych "Res Publiki Nowej" i "Przeglądu Politycznego". Stały współpracownik "Wprost" i "Życia Warszawy". Publikował także w "Tygodniku Powszechnym" oraz w wielu gazetach codziennych: "Dzienniku", "Fakcie", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". Współpracuje z tygodnikiem internetowym "Kultura Liberalna".
3 października 2011 otrzymał nominację na dyrektora Żydowskiego Instytut Historycznego.
Podczas 13. Dni Tischnerowskich , które odbyły się w kwietniu br. w Krakowie Paweł Śpiewak otrzymał  Nagrodę Znaku i Hestii imienia ks.Józefa Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości. Prof. Śpiewak został wyróżniony za całokształt twórczości, "w której przekonująco łączy socjologię, filozofię, historię, etykę, religię i politykę" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. "Nie boi się podejmować trudnych tematów, ufając, że rzetelne i odpowiedzialne myślenie służy wspólnemu dobru".
kb/BumerangMedia/Wikipedia

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy