polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm w piątek zadecydował o uchyleniu immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Posłowie poparli wniosek oskarżyciela prywatnego Zbigniewa Komosy, który zarzuca szefowi PiS, że ten go uderzył. Za uchyleniem immunitetu było 241 parlamentarzystów, 206 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sprawa ma związek z oskarżeniem Kaczyńskiego przez Komosę o pobicie podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, do czego miało dojść 10 października 2024 r. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa. Pytany, czy Rosja jest w stanie wojny z Ameryką, Ławrow odparł, że "nie powiedziałby", by tak było.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 14 maja 2024

22. edycja Gali Polskiej Mody. Fotoreportaż z Poznania

Polskie trendy modowe na wybiegu.
Fot. E.Jaśkowiak
 22 edycja Gali Polskiej Mody udowodniła, że moda jest sztuką użytkową i może do nas mówić we wszystkich językach świata – wszystko za sprawą prezentacji 14-stu kolekcji nagrodzonych przez Kapitułę Polskiej Akademii Mody – organizatora wydarzenia, które odbyło się 28 kwietnia br. w Concordia Design w Poznaniu. Rangę gali podkreślili również goście, w tym senatorowie, ambasadorowie i posłowie.

W ramach 49 edycji Konkursu o Srebrną Pętelkę laureatkami głównych nagród zostały Oliwia Krokosz (kolekcja „Horrendus”) i Julia Moruha („Gentlewoman”). Wyróżnienia powędrowały do Michaliny Pikuzińskiej-Kaczmarek („Dea Magna”), Dominiki Chuchli („Soirée”) i Aliny Sposób („Real Love”) a dyplomy z podziękowaniami za udział w konkursie dostały Amelia Nowak („Angelic”) i Julita Opara („Wygoda ponad wszystko”). Nagroda imienia Jagody Komorowskiej wyróżniła Barbarę Chwesiuk (firma Bialcon, emanująca szkocką kratą kolekcja „Tartan”).

Statuetką Złotej Pętelki – najbardziej prestiżowym i pożądanym wyróżnieniem w świecie polskiej mody zostali uhonorowani: Julia Tomaszewska (autorska „Moja wizja”) i Dominik Górny (jako czwarty w historii dziennikarz i pierwszy Poznaniak). W finale podziwialiśmy pokaz sygnowany marką La Metamorphose, który pokazał, że sztuka projektowania łączy się z kreatywną wizją i magią stylu. Jej właścicielki: Ewa Gawkowska i Małgorzata Szczęsna, ambasadorki PAM otrzymały statuetkę Złotej Super Pętelki.

Złote Odznaki Polskiej Akademii Mody „za zasługi w promowaniu Polskiej Akademii Mody oraz ponadczasowych wartości mody i stylu życia” nagrodziły ambasadorki PAM: Halinę Rostkowską-Niemczyk, redaktor naczelną „La Mode et La Diplomatie” oraz Lidię Przybylską, redaktor naczelną „Moda w Polsce”.

Polska Akademia Mody, która – jak mawiają w branży „jest na topie”, uhonorowała Statuetką Top Moda – znakiem dobrej jakości i modnego wzornictwa Monikę Szymikowską („z miłości do piękna” pokaz „Anashko”) oraz Krystiana Grzeszczaka (kolekcja torebek „Przebiśnieg” spod znaku marki Fabiola). Tytuł Kreatora Mody 2024 przyjęła Dorota Gąsiorowska (inspirowane architekturą Gaudiego „Espacio”). Po raz pierwszy wręczono Statuetkę Awangarda w Modzie 2024, którą otrzymała Aneta Gendosz (inspirowana klimatem sułtańskiego pałacu kolekcja „Mroczna Dusza”) oraz Złote Berło Kultury dla Kaliny Izabeli Zioła, poetki i pisarki. Medal Młodego Pozytywisty przyznany przez Kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego podkreślił zasługi projektanta Krystiana Zawady. Nagrody wręczał Stefan Kostecki, prezes Polskiej Akademii Mody wraz z osobami towarzyszącymi.

Partnerami 22. Gali Polskiej Mody zostali: „Moda w Polsce”, „La Mode et la Diplomatie”, Telewizja STK, Blue Team, Pogotowie Techniczne Poznań, Simply Beauty – Patrycja Borówka, Euro Partner, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP – Oddział Wielkopolski, Dom Kultury „Krąg”, Concordia Design, Firma Zawada, Omage, Damosfera, Sery Grądzkie, „Moda i Ja”, „Image”, „Poznański Prestiż”, Magazyn „ONA”, „Nasz Głos Poznański”, Towarzystwo im Hipolita Cegielskiego, Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy, Cukiernia Kórnicka, Prezesowa Oliwowa i Winnica Vera, której  wina degustowali goście after party.

„Elegancja nie polega tylko na tym, aby być zauważonym, lecz aby zostać zapamiętanym” – powiedział niegdyś Giorgio Armani. Sądząc po reakcji publiczności i samych projektantów, 22 Gala Polskiej Mody pozostanie nam na długo w pamięci.

Dominik Górny


Fotoreportaż z 22. Gali Mody Polskiej w Poznaniu. Zdjęcia: Ewelina Jaśkowiak:

























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy