polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 17 marca 2024

"Mam Teatr" w Polskiej Szkole w Sydney

W sobotę 3 marca gościł w Polskiej Szkole w Sydney z siedzibą Randwick teatr z Warszawy o nazwie Mam Teatr, prezentując dla naszych uczniów spektakl pod tytułem „Zamieszanie”.

 

Było to niezwykle frapujące przedstawienie, które zdołało przykuć uwagę i zaangażować nawet tę najmłodszą i chyba jednocześnie najbardziej wymagającą część widowni. „Zamieszanie”, to widowisko epatujące wielopoziomowością, gdyż twórcy kierują je nie tylko do dzieci, ale także słowami puszczają oko do dorosłych. Scenariusz i teksty piosenek napisała do niego Marzanna Graff, wcielająca się również w rolę tytułowego Zamieszania - Radości Księżniczki. Drugim aktorem towarzyszącym jej na scenie, był Aleksander Mikołajczak, który odgrywał rolę kilku postaci.

Aktorzy, przy minimalnych dekoracjach, niezwykle sprawnie stworzyli atmosferę dobrze znanych większości krain baśniowych, malując przed oczami widzów ów świat, który nagle zaczął funkcjonować na bazie technologii: telefonów komórkowych, komputerów albo GPS-u oraz przedstawiając konsekwencje, które musieli ponieść jej użytkownicy w bajkach. Jak nietrudno jest się domyślić, skutkami wprowadzenia urządzeń do bajek były między innymi kłótnie, zaburzona komunikacja pomiędzy przyjaciółmi, brak harmonii, znowu tytułowe zamieszanie, zmiana stylu życia czy nieszczęście. Zaginął także Bajczuwacz, autor pomysłów do bajek i jednocześnie osoba odpowiedzialna za kolorowe sny dzieci. Niewykluczone, że taka sytuacja jest ogólnie dobrze znana, więc może warto zastanowić się nad rolą technologii w życiu. Spektakl skłania do takiej, ale i innych refleksji, na przykład nad istotą przyjaźni, nad wytrwałością w dążeniu do celu lub ponoszeniem konsekwencji swoich wyborów.


Dziękujemy teatrowi Mam Teatr za to, że zechciał gościć w naszej szkole, przyczyniając się do ugruntowania miłości do widowisk scenicznych wśród naszych uczniów i wspomożeniu nas w krzewieniu języka polskiego wśród Polonii.

Agnieszka Oćwieja

Nauczycielka w Polskiej Szkole w Sydney - Randwick

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy