polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

środa, 20 marca 2024

Zmarł wybitny Wielkopolanin – dr Marian Król

dr Marian Król (1939 - 2024)
 Pogrążeni w bólu, z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 15 marca 2024 roku zmarł wybitny Wielkopolanin – dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, założyciel i pomysłodawca stworzenia tej organizacji.

Pozostanie w naszej pamięci i sercach jako niekwestionowany autorytet, który swoją postawą osobistą i zawodową świadczył o istnieniu wartości humanitarnych. Człowiek głębokiej wiary w ludzi. Z odwagą i osobistą klasą piastował wiele odpowiedzialnych ról i funkcji, które przyczyniały się do budowania jakości życia społecznego, obywatelskiego, samorządowego, kulturotwórczego i gospodarczego na terenie Poznania, Wielkopolski i całego kraju. Dzieła, które po sobie pozostawił wpisały się w trwałe dziedzictwo historii i współczesności narodu polskiego.

Dr Marian Król był współtwórcą obowiązującej Konstytucji RP; inicjatorem, organizatorem i współtwórcą budowy w Poznaniu dwóch pomników: Hipolita Cegielskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W latach 1989-1991 dyrektor Oddziału Wojewódzkiego PZU w Poznaniu. Poseł na Sejm dwóch kadencji: IX kadencji Sejmu PRL (1985-1989) i II kadencji Sejmu RP (1993-1997). Wielki Mistrz Królewskiego Orderu Św. Stanisława BM (2013-2023). Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Poznaniu (2018-2022). Zainicjował stworzenie czołowych projektów, które przez lata stały się wizytówką działalności Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Dawał przykład jak na co dzień wypełniać zadania i obowiązki w poczuciu szacunku do wartości uniwersalnych.

Za swoje zasługi nagrodzony wieloma polskimi i zagranicznymi odznaczeniami m.in.: branżowymi oraz resortowymi, wśród których szczególne miejsce zajmuje Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2004).

Panie Prezydencie!

Zapamiętamy Pana jako kreatora nowego wizerunku pracy organicznej nie tylko w Wielkopolsce, życzliwego mentora, szlachetnego inspiratora, prawdziwego patriotę a dla wielu – oddanego przyjaciela.

 

Wieczna cześć Panie Prezydencie!

 

Zarząd Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

Wielkopolscy organicznicy-pozytywiści

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy