polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

piątek, 29 marca 2024

Dr Marian Król – ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie dra Mariana Króla. Z ramienia
 Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego głos zabrał
Dominik Górny. Fot. R.Galowski
 
„Pozostanie w naszych sercach i pamięci jako dobry człowiek – oddany ojczyźnie i ludziom; żarliwy patriota, który swoją postawą świadczył o istnieniu wartości humanitarnych, dla których dziś warto żyć” – słowa te były istotą emocji i wystąpień osób, które żegnały śp. dr. Mariana Króla 23 marca br.. Ciało zmarłego zostało złożone w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Mosinie. Uroczystości pogrzebowe zgromadziły setki osób z Wielkopolski i z terenu całego kraju oraz liczne poczty sztandarowe.

 Wśród przybyłych znaleźli się: reprezentanci środowisk ministerialnych, samorządowych, naukowych, gospodarczych, kulturotwórczych; członkowie zarządu i sympatycy Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego; przyjaciele śp. Prezydenta Towarzystwa, b. Wojewody Poznańskiego; Posła na Sejm IX kadencji z ramienia ZSL oraz Posła II kadencji (lista PSL).

Mszę świętą pogrzebową w kościele pw. Św. Mikołaja w Mosinie odprawił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. W gronie koncelebransów znaleźli się m.in.: ks. prałat Jan Stanisławski, prałat honorowy Jego Świątobliwości; ks. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii przy Bazylice Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie; ks. Adam Prozorowski, proboszcz parafii w Mosinie.

Podkreślając znaczenie dokonań i inicjatyw, które śp. dr. Marian Król podejmował i pozostawił jako trwałe dziedzictwo kultury i życia obywatelskiego; głos zabrali: Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska, która przedstawiła postać zmarłego „jako zaangażowanego społecznika, animatora środowisk naukowych, gospodarczych, oddanego sprawom kultury, sztuki i mediów”.

Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego zaznaczył, że „śp. dr Marian Król był człowiekiem rozlicznych talentów, pasji i kompetencji”. Piotr Zalewski, członek zarządu Powiatu Poznańskiego, podzielił się refleksją w imieniu Jana Grabkowskiego, Starosty Powiatu Poznańskiego – „żegnamy człowieka, który przez całe swoje życie, potrafił skutecznie działać na niwie samorządowej i poselskiej. Zawsze był dyspozycyjny. Jego droga życia była prawa. Był wzorcem patrioty, polityka i dyplomaty”.

Dr Andrzej Byrt, b. ambasador RP w Niemczech i we Francji, wypowiedział się z ramienia Grupy Międzynarodowe Targi Poznańskie. Sednem jego wystąpienia było przypomnienie odegrania kluczowej roli zmarłego „w stworzeniu Targów Rolnych [z których zrodziła się POLAGRA], które stały się dla ruchu ludowego Polski ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej największym w tej części kraju tego typu przedsięwzięciem”. Ireneusz Vowie, Wielki Mistrz Królewskiego Orderu Św. Stanisława BM wspominał śp. dr. Mariana Króla jako niezwykle zasłużonego Wielkiego Mistrza KOSSBM, który kierował się maksymą „Praemiando Incitat – Nagradzając zachęca”.

Z ramienia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego głos zabrał Dominik Górny, Sekretarz Zarządu, który podkreślił – „Drogi Panie Prezydencie, pragniemy kontynuować i rozwijać Pańskie dzieło; chcemy być wierni postawom i ideałom, które w nas zaszczepiłeś. Dziękujemy, że kiedyś zaprosiłeś nas na ścieżkę swojego życia”. 

Rodzina śp. dr Mariana Króla wraz z zarządem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, dziękuje za wszelkie wyrazy wsparcia oraz życzliwości świadczące o pamięci i wielkim szacunku dla zmarłego.

(informacja prasowa THC)


zdjęcia: Ryszard Galowski, Hieronim Dymakski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy