polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi w związku z sprzeciwem wobec polityki polskich władz. Na portalu Telegrm napisał: Z powodu niezgody na politykę i działania władz zostałem zmuszony do opuszczenia rodzinnego kraju i obecnie przebywam na Białorusi. Byłem prześladowany i zastraszany za swoją niezależną postawę polityczną. Wyrażam swój protest władzom Polski, które pod wpływem USA i Wielkiej Brytanii prowadzą kraj do wojny. Naród Polski opowiada się za pokojem i dobrosąsiedzkimi stosunkami z Białorusią i Rosją. Dlatego jestem w Mińsku i jestem gotów powiedzieć prawdę. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Chiński prezydent Xi Jinping po pięciu latach wraca do Europy. Europejską wizytę Xi rozpoczyna od Francji, potem odwiedzi Serbię i Węgry. Chiny, Francja i UE muszą wspólnie przeciwdziałać eskalacji konfliktu na Ukrainie i stworzyć warunki do rozmów pokojowych, oświadczył Xi Jinping w Paryżu. * Na Kremlu odbyla się po raz piąty inauguracja prezydentury Władimira Putina. Putin będzie rzadził Federacją Rosyjską do 2030 roku. * Moskwa odpowie na wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę atakiem nuklearnym na Waszyngton, Paryż i Londyn – oświadczył Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji. Ostrzegł, że zachodnie elity nie będą miały drogi ucieczki przed reakcją Rosji na Kapitolu, Pałacu Elizejskim i Downing Street. "Kennedy i Chruszczow byli w stanie to zrozumieć ponad 60 lat temu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 31 lipca 2023

Wędrówki po Polsce: Zamek królewski w Niepołomicach

Zespół zamkowy w Niepołomicach
Fot. Wikimedia commons
 Z cyklu turystyczno-krajoznawczego Ewy Michałowskiej-Walkiewicz - Wędrówki po Polsce  zwiedzamy w dalszym ciągu   Malopolskę. Tym razem Niepołomice i zamek króklewski. 

Niepołomice to urocze miasto leżące w województwie małopolskim. O historycznej przeszłości Niepołomic, świadczą stare kroniki pisane przez Jana Długosza, Marcina Bielskiego oraz Bartosza Paprockiego. Stare druki różnych zapisków i sporządzanych archiwaliów, rachunki dworu królewskiego, dowody wizytacji krakowskich biskupów oraz historyczne zabytki, zawierają w sobie prawdziwą historię tego miasta. Perłę architektury miasta stanowi zamek królewski. 

 

Pradawny okres

Początki Niepołomic sięgają pradawnego okresu organizowania się Państwa Polskiego. Za panowania pierwszych Piastów, kiedy to Kraków został siedzibą panujących ówcześnie książąt, sąsiadująca z nim Puszcza Niepołomicka była ulubionym miejscem polowań elit polskich. W czternastym stuleciu, ostatni z Piastów król Kazimierz nakazał wybudować w Niepołomicach zamek myśliwski nad Wisłą i wystawił tu jako dar wotywny gotycki kościół.

Przebudowa zamku

W okresie panowania dynastii Jagiellonów, przebudowano tutejszy zamek, który   stał się drugą po krakowskim Wawelu siedzibą królewską i stąd Niepołomice w tym okresie nazywane były w zapiskach kronikarskich Jana Długosza, drugą po Krakowie stolicą Polski.

Spore i bogate miasto

Według spisu austriackiego ludności, który oczywiście powstał w czasach zaborów a dokładnie w roku 1900, w 622 budynkach w Niepołomicach na obszarze 1899 hektarów mieszkały 4692. Jak zatem widać było to dość spore miasto, które we wspomnianym czasie skupiało wiele ugrupowań patriotycznych, dążących do niepodległości kraju.

II RP

W dwudziestoleciu międzywojennym, stacjonował w Niepołomicach 2 Dywizjon Pociągów Pancernych, jedna z dwóch jednostek tego typu w ówczesnej Polsce.

Atrakcja turystyczna

 Główną atrakcją turystyczną Niepołomic jest oczywiście, już wcześniej wspomniany XIV-wieczny zamek królewski. Dlatego, iż nakazał go pobudować Kazimierz Wielki, często jest on zwany zamkiem piastowskim lub kazimierzowskim. Przypuszcza się, że zamek istniał już w roku 1349, ponieważ król Kazimierz wydał wówczas podpisany przez kilku świadków dokument państwowy pochodzący właśnie z Niepołomic. Pierwotna rezydencja królewska różniła się dość znacznie od tej, która istnieje w dobie dzisiejszej. Stało się to dlatego, iż bryła architektoniczna tego obiektu, raz po raz na ówczesne potrzeby była przebudowywana. Na przykład dlatego, iż w zamku niegdyś były zorganizowane koszary dla wojska.

 XIX stulecie

 Po użytkowaniu zamku przez wojsko, od początku XIX stulecia zamek niepołomicki służył jako siedziba różnych instytucji. Z upływem czasu, wspomniany zamek popadał w ruinę. Po II wojnie światowej, brakowało funduszy na jego sukcesywną renowację. Prace remontowe rozpoczęły się dopiero po przemianach ustrojowych w roku 1989. Trwająca kilkanaście lat odnowa zamku, ostatecznie zakończyła się w roku 2007.

 Dzisiaj wspomniany zamek jest wizytówką miasta. Znajdują się w nim gotyckie oraz renesansowe piwnice, parterowe sale balowe, a także sale dziedzińcowe. Na zamkowym poddaszu, znajdują się pokoje hotelowe oraz Centrum Konferencyjne.


Ewa Michałowska- Walkiewicz


Zamek królewski w Niepołomicach znajduje się na skraju słynnej Puszczy Niepołomickiej, ulubionych terenów polowań dawnych władców polskich. Map. Google map


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy