polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby zainwestować w to 10 mld zł. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera w rejonie przy granicy z Azerbejdżanem. Również wszyscy członkowie delegacji prezydenta Iranu, w tym minister spraw zagranicznych Hosein Amir Abdollahian, zginęli, donosi agencja prasowa Mehr. Rozbity helikopter to amerykański Bell 212, donosi Tasnim. Maszyna, w której leciał Raisi, została całkowicie spalona. Przyczyny wypadku są wciąż nieznane.19 maja Raisi i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się na granicy państwowej, aby wziąć udział w inauguracji nowych elektrowni wodnych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 31 lipca 2023

Wędrówki po Polsce: Zamek królewski w Niepołomicach

Zespół zamkowy w Niepołomicach
Fot. Wikimedia commons
 Z cyklu turystyczno-krajoznawczego Ewy Michałowskiej-Walkiewicz - Wędrówki po Polsce  zwiedzamy w dalszym ciągu   Malopolskę. Tym razem Niepołomice i zamek króklewski. 

Niepołomice to urocze miasto leżące w województwie małopolskim. O historycznej przeszłości Niepołomic, świadczą stare kroniki pisane przez Jana Długosza, Marcina Bielskiego oraz Bartosza Paprockiego. Stare druki różnych zapisków i sporządzanych archiwaliów, rachunki dworu królewskiego, dowody wizytacji krakowskich biskupów oraz historyczne zabytki, zawierają w sobie prawdziwą historię tego miasta. Perłę architektury miasta stanowi zamek królewski. 

 

Pradawny okres

Początki Niepołomic sięgają pradawnego okresu organizowania się Państwa Polskiego. Za panowania pierwszych Piastów, kiedy to Kraków został siedzibą panujących ówcześnie książąt, sąsiadująca z nim Puszcza Niepołomicka była ulubionym miejscem polowań elit polskich. W czternastym stuleciu, ostatni z Piastów król Kazimierz nakazał wybudować w Niepołomicach zamek myśliwski nad Wisłą i wystawił tu jako dar wotywny gotycki kościół.

Przebudowa zamku

W okresie panowania dynastii Jagiellonów, przebudowano tutejszy zamek, który   stał się drugą po krakowskim Wawelu siedzibą królewską i stąd Niepołomice w tym okresie nazywane były w zapiskach kronikarskich Jana Długosza, drugą po Krakowie stolicą Polski.

Spore i bogate miasto

Według spisu austriackiego ludności, który oczywiście powstał w czasach zaborów a dokładnie w roku 1900, w 622 budynkach w Niepołomicach na obszarze 1899 hektarów mieszkały 4692. Jak zatem widać było to dość spore miasto, które we wspomnianym czasie skupiało wiele ugrupowań patriotycznych, dążących do niepodległości kraju.

II RP

W dwudziestoleciu międzywojennym, stacjonował w Niepołomicach 2 Dywizjon Pociągów Pancernych, jedna z dwóch jednostek tego typu w ówczesnej Polsce.

Atrakcja turystyczna

 Główną atrakcją turystyczną Niepołomic jest oczywiście, już wcześniej wspomniany XIV-wieczny zamek królewski. Dlatego, iż nakazał go pobudować Kazimierz Wielki, często jest on zwany zamkiem piastowskim lub kazimierzowskim. Przypuszcza się, że zamek istniał już w roku 1349, ponieważ król Kazimierz wydał wówczas podpisany przez kilku świadków dokument państwowy pochodzący właśnie z Niepołomic. Pierwotna rezydencja królewska różniła się dość znacznie od tej, która istnieje w dobie dzisiejszej. Stało się to dlatego, iż bryła architektoniczna tego obiektu, raz po raz na ówczesne potrzeby była przebudowywana. Na przykład dlatego, iż w zamku niegdyś były zorganizowane koszary dla wojska.

 XIX stulecie

 Po użytkowaniu zamku przez wojsko, od początku XIX stulecia zamek niepołomicki służył jako siedziba różnych instytucji. Z upływem czasu, wspomniany zamek popadał w ruinę. Po II wojnie światowej, brakowało funduszy na jego sukcesywną renowację. Prace remontowe rozpoczęły się dopiero po przemianach ustrojowych w roku 1989. Trwająca kilkanaście lat odnowa zamku, ostatecznie zakończyła się w roku 2007.

 Dzisiaj wspomniany zamek jest wizytówką miasta. Znajdują się w nim gotyckie oraz renesansowe piwnice, parterowe sale balowe, a także sale dziedzińcowe. Na zamkowym poddaszu, znajdują się pokoje hotelowe oraz Centrum Konferencyjne.


Ewa Michałowska- Walkiewicz


Zamek królewski w Niepołomicach znajduje się na skraju słynnej Puszczy Niepołomickiej, ulubionych terenów polowań dawnych władców polskich. Map. Google map


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy