polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw. * * * AUSTRALIA: Pięć osób nie żyje, a kilka innych trafiło do szpitala po ataku możownika w Westfield na Bondi Junction w sobotę po południu. Napastnik został zastrzelony przez funkcjonariusza policji Nowej Południowej Walii. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 30 lipca 2023

W Dniu Drzewa "Eukaliptusowe Tango" z Gór Błękitnych

Fot. Danuta Wawrzyniec

 Tradycyjnie co roku pod koniec lipca w Australii celebrujemy " National Tree Day". Już w 1890 roku zapoczątkowano w szkołach akcję sadzenia australijskich drzew -Tydzień Drzewa. Potem - " Dzień Drzewa", "School Tree Day," a także ustanowiono NATIONAL Tree Day.

Ponad 90 odmian eukaliptusójw zwanych "gum tree" znajduje się w Górach Błękitnych NSW, gdzie nastąpił początek ich ewolucji około 70 milionów lat temu . W całej Australii rośnie obecnie prawie 850 gatunków eukaliptusow, które dzielą się na różne grupy w zależności od środowiska. Znaleźć je można na wybrzeżu, na terenach alpejskich w Górach Śnieżnych, w tropiku i na terenach pustynnych w centrum Australii. Jest to drzewo, które posiada znakomitą adaptację klimatyczną oraz siłę przetrwania i odrodzenia po  pożarach , które  Ich sezonowo  nawiedzają.

Ponad milion hektarów naturalnego środowiska Eukaliptusów w Górach Błękitnych / Blue Mountains/-  w 2000 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO World Heritage List.

Gum Tree jest symbolem Australii.

Rozwinęły się Narodowe parki, rezerwaty przyrody i ogrody botaniczne, które odgrywają ogromną rolę w poznawaniu Australijskiej Natury.

Warto  wiedzieć, że w 1988 roku w ramach projektu na obchody 200 lecia białego osadnictwa w Australii, posadzono ponad 400 różnych odmian Eukaliptusów w Mt Annan Nature Botanic Garden w Nowej Poludniowej Walii.

Poza tym ,aby zapobiec zagrożeniu i dewastacji przez  komercjalną eksploatację/wyrębu/australijskich drzew-powstał narodowy projekt 2020 VISION z przeznaczeniem, żeby do tego roku powstawały przemysłowe plantacje drzew, szczególnie eukaliptusowych - ogółem około 3 miliony hektarów - co zapobiegłoby niszczeniu naturalnego środowiska drzew.

Okazuje się, że już 100.000 hektarów plantacji młodych drzewek może wchłonąć około dwa miliony ton  dwutlenku węgla. Kochajmy DRZEWA !!!

Takst i zdjecia: Danuta Wawrzyniec

Eukaliptusowe drzewa kwitną przeważnie na biało, żółto i kremowo. Najlepiej prezentują się te, które kwitną na czerwono
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy