polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

niedziela, 30 lipca 2023

W Dniu Drzewa "Eukaliptusowe Tango" z Gór Błękitnych

Fot. Danuta Wawrzyniec

 Tradycyjnie co roku pod koniec lipca w Australii celebrujemy " National Tree Day". Już w 1890 roku zapoczątkowano w szkołach akcję sadzenia australijskich drzew -Tydzień Drzewa. Potem - " Dzień Drzewa", "School Tree Day," a także ustanowiono NATIONAL Tree Day.

Ponad 90 odmian eukaliptusójw zwanych "gum tree" znajduje się w Górach Błękitnych NSW, gdzie nastąpił początek ich ewolucji około 70 milionów lat temu . W całej Australii rośnie obecnie prawie 850 gatunków eukaliptusow, które dzielą się na różne grupy w zależności od środowiska. Znaleźć je można na wybrzeżu, na terenach alpejskich w Górach Śnieżnych, w tropiku i na terenach pustynnych w centrum Australii. Jest to drzewo, które posiada znakomitą adaptację klimatyczną oraz siłę przetrwania i odrodzenia po  pożarach , które  Ich sezonowo  nawiedzają.

Ponad milion hektarów naturalnego środowiska Eukaliptusów w Górach Błękitnych / Blue Mountains/-  w 2000 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO World Heritage List.

Gum Tree jest symbolem Australii.

Rozwinęły się Narodowe parki, rezerwaty przyrody i ogrody botaniczne, które odgrywają ogromną rolę w poznawaniu Australijskiej Natury.

Warto  wiedzieć, że w 1988 roku w ramach projektu na obchody 200 lecia białego osadnictwa w Australii, posadzono ponad 400 różnych odmian Eukaliptusów w Mt Annan Nature Botanic Garden w Nowej Poludniowej Walii.

Poza tym ,aby zapobiec zagrożeniu i dewastacji przez  komercjalną eksploatację/wyrębu/australijskich drzew-powstał narodowy projekt 2020 VISION z przeznaczeniem, żeby do tego roku powstawały przemysłowe plantacje drzew, szczególnie eukaliptusowych - ogółem około 3 miliony hektarów - co zapobiegłoby niszczeniu naturalnego środowiska drzew.

Okazuje się, że już 100.000 hektarów plantacji młodych drzewek może wchłonąć około dwa miliony ton  dwutlenku węgla. Kochajmy DRZEWA !!!

Takst i zdjecia: Danuta Wawrzyniec

Eukaliptusowe drzewa kwitną przeważnie na biało, żółto i kremowo. Najlepiej prezentują się te, które kwitną na czerwono
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy