polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

wtorek, 4 lipca 2023

Poznań: Wydawniczy pomnik pracy organicznej

 Ta książka jest darem dla Wielkopolski i dla wszystkich pokoleń Polaków – mówią przedstawiciele opiniotwórczych środowisk, którzy zapoznają się z publikacją pt.: „Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego * Historia i dokonania * 1998-2022”. Jej autorem jest dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa THC. Rangę wydawnictwa podkreślają partnerzy projektu, a wśród nich: Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Powiat Poznański. Partnerem wydawnictwa jest ENEA. 

Wartość merytoryczną podkreśla współpraca autora z Radą Programową, w której widnieją takie osoby jak: prof. Marian Gorynia, prof. Tomasz Łodygowski, prof. Grzegorz Skrzypczak, prof. Tadeusz Wallas, Edmund Dudziński, Jerzy Gołębiewski, Marek G. Nowak, Ryszard Szulc i Dominik Górny (sekretarz rady).

Książka ma ponad 700 stron, twardą okładkę w firmowych kolorach Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, na której widnieje postać patrona organizacji. Wstęp ma charakter popularno-naukowy i piórem prof. Przemysława Matusika opowiada o tym, czym jest praca organiczna na przestrzeni wieków. Stanowi to świetne wprowadzenie do odczytania kolejnych jej stron przez pryzmat tradycji i szacunku do wartości patriotycznych.

 

Marian Król  i Dominik Górnypodczas promocji ksiażki

12 rozdziałów, opisy najważniejszych przedsięwzięć Towarzystwa na przestrzeni ostatnich 25 lat, a wśród nich budowa dwóch pomników: Cegielskiego i Paderewskiego; wykazy laureatów medali i statuetek Kapituły THC… Bogata dokumentacja fotograficzna, teksty informacyjne, publicystyczne i literackie, tekst i nuty hymnu Towarzystwa, skany wybranych listów. To wszystko daje spektrum treści, która zainteresuje zarówno historyków jak i osoby myślące kategoriami przyszłości. Dla wielu z nas ta książka podaruje chwile wzruszenia i miłych wspomnień. Chyba wszyscy Wielkopolanie choć raz uczestniczyli w wydarzeniach, które Towarzystwo organizuje cyklicznie od ponad dwóch dekad. Kluczowa wartość książki polega jednak na tym, dokumentując działalność Towarzystwa, przywołuje zdarzenia i ludzi, którzy są ważni nie tylko dla tej organizacji ale dla budowania dziedzictwa całego regionu Wielkopolski.

To książka o dziedzictwie naszego regionu i o tym jak je doceniać, reinterpretować i przetransponować na grunt współczesny. Jak cieszyć się z tego, że je mamy i możemy dalej kreować. Obcujemy w tej książce z materiałami źródłowymi po raz pierwszy udostępnionymi dla szerszego grona odbiorców. Czyta się tę książkę z przyjemnością i ze świadomością, że cokolwiek jest w niej napisane, choć niektórych z nas bezpośrednio nie dotyczy, to jednak jest istotne dla jakości życia społecznego, wpływającego na nasze postawy i morale. Kluczową rolę odgrywa w tym pióro i praktyczne doświadczenie autora – dr. Mariana Króla, który jako pomysłodawca stworzenia Towarzystwa, sam w sobie jest źródłem wiedzy o tym, co historia mogłaby lub chciałaby nie raz przemilczeć. Wartość edukacyjną i stricte oświatową wydawnictwa uzmysławia jego charakter monograficzny i skupienie na faktach a nie na komentarzach, co zresztą wpisuje się w maksymę Hipolita Cegielskiego – „Labor Omnia Vincit” – „Praca Wszystko Zwycięża”.

Spotkanie promujące wydawnictwo odbyło się 22 czerwca 2023 roku w Sali Hipolita Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Przybyli na nie reprezentanci opiniotwórczych środowisk, w tym młodzież ze szkół noszących imię Cegielskiego z regionu Powiatu Poznańskiego.

Dominik Górny  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy