polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Liczba poszkodowanych w ataku terrorystycznym w Crocus City Hall pod Moskwą wynosi 182 osoby, poinformowało Ministerstwo Zdrowia regionu moskiewskiego. Liczba zabitych - 137. Sąd w Moskwie aresztował czterech oskarżonych w sprawie ataku terrorystycznego 22 marca. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

poniedziałek, 26 września 2022

Reportaż o karierze Krzysztofa Frankowskiego

Krzysztof Frankowski - sydnejski mistrz judo.
Mimo 70 lat nadal aktywny sportowo.
Fot. BumerangMedia


Pochodzący z Krakowa Krzysztof Frankowski uprawia judo od  54 lat. W sierpniu wpominaliśmy o nim przy okazji prezentacji filmowej tzw. "Klubu Szyderców" - polskiej grupy porannego pływania w morzu na Bronte Beach. Dziś oczekiwana filmowa opowieść o jego mistrzowskiej karierze. 

Przypomnijmy: Krzysztof walczył na matach światowych przez 45 lat reprezentując Polskę, Nową Zelandię i Australię. Zdobył wiele złotych,  srebrnych i brązowych medali na Mistrzostwach Świata Weteranów. Z kilku miedzynarodowych zawodów przywiózł po trzy zlote medale. Jak sam mówi jest  nieoficjalnie najdłużej biorącym udział w zawodach judo  sportowcem na świecie.  Mieszka w Sydney i  mimo 70 lat nadal jest aktywny sportowo.

 

Jest trenerem Sydney University Judo Club od 25 lat  i od 11 lat prowadzi treningi judo  w Waverley College. Jest to pierwsz szkoła w Australi i całej Oceani,  gdzie w programie nauki  judo jest przedmiotem obowiązkowym.  Kiedy przyjechał do Australi  w 1993 roku miał wówczas 40 lat i we wszystkich zawodach bił się z zawodnikami 15 a nawet 30 lat mlodszymi.

W 2013 I 2014 roku na  Japan Veterans International Judo Championships w KODOKANIE , kolebce japonskiego Judo zdobył  2 złote medale.  Tym samym  został  pierwszym Polakiem  i Australijczykiem,  który wygrał zawody w Kodokanie ( w paszczy LWA).

Posiada  szósty DAN  International Judo Federation  i szósty DAN Jujitsu.

W 2018 Sydney Uni Judo Club odznaczył  go za 45 lat walki na matach światowych orginalnym mieczem samurajskim KATANA.

O polskim judoce mieszkajacym w Australii nie zapomniała też Polska. Został odznaczony Srebrnym I Zlotym medalem  Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz  Krzyżem Kawalerskim Sztuk Walki nadanym przez Kapitułę Centrum Falerystycznego za wieloletnie wybitne osiagniecia I zaslugi w promowaniu Sztuk Walki.

W 2019 roku podczas treningu MMA walki  w parterze jego  serce zatrzymalo się.  Właściciele ośrodka  MMA w sydnejskiej dzielnicy Bondi Junction  zrobili CPR (pierwsza pomoc, sztuczne oddychanie)  i doprowadzili Krzysztofa  do odzyskania przytomności.  Pogotowie zabrało go  do szpitala. Dokonano  wymiany zastawki i  po 2 miesiacach – jak mówi nam zdobywca drugiego życia -  mógł powrócić na matę, osiągajac nawet  lepsze rezultaty.

Teraz już od dwóch lat, każdego poranka, niezależnie od pory roku i pogody wraz z grupą rodaków spotyka się w sydnejskiej nadmorskiej dzielnicy Bronte by popływać  dla zdrowia i relaksu. Grupa porannego pływania nazwała się „Klubem Szyderców’. 

Zapraszamy na premierę reportażu Bumeranga Polsiego  o karierze Krzysztofa Frankowskiego: BumerangMedia: Krzysztof Frankowski . Realizacja: Krzysztof Bajkowski

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy