polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

poniedziałek, 26 września 2022

Reportaż o karierze Krzysztofa Frankowskiego

Krzysztof Frankowski - sydnejski mistrz judo.
Mimo 70 lat nadal aktywny sportowo.
Fot. BumerangMedia


Pochodzący z Krakowa Krzysztof Frankowski uprawia judo od  54 lat. W sierpniu wpominaliśmy o nim przy okazji prezentacji filmowej tzw. "Klubu Szyderców" - polskiej grupy porannego pływania w morzu na Bronte Beach. Dziś oczekiwana filmowa opowieść o jego mistrzowskiej karierze. 

Przypomnijmy: Krzysztof walczył na matach światowych przez 45 lat reprezentując Polskę, Nową Zelandię i Australię. Zdobył wiele złotych,  srebrnych i brązowych medali na Mistrzostwach Świata Weteranów. Z kilku miedzynarodowych zawodów przywiózł po trzy zlote medale. Jak sam mówi jest  nieoficjalnie najdłużej biorącym udział w zawodach judo  sportowcem na świecie.  Mieszka w Sydney i  mimo 70 lat nadal jest aktywny sportowo.

 

Jest trenerem Sydney University Judo Club od 25 lat  i od 11 lat prowadzi treningi judo  w Waverley College. Jest to pierwsz szkoła w Australi i całej Oceani,  gdzie w programie nauki  judo jest przedmiotem obowiązkowym.  Kiedy przyjechał do Australi  w 1993 roku miał wówczas 40 lat i we wszystkich zawodach bił się z zawodnikami 15 a nawet 30 lat mlodszymi.

W 2013 I 2014 roku na  Japan Veterans International Judo Championships w KODOKANIE , kolebce japonskiego Judo zdobył  2 złote medale.  Tym samym  został  pierwszym Polakiem  i Australijczykiem,  który wygrał zawody w Kodokanie ( w paszczy LWA).

Posiada  szósty DAN  International Judo Federation  i szósty DAN Jujitsu.

W 2018 Sydney Uni Judo Club odznaczył  go za 45 lat walki na matach światowych orginalnym mieczem samurajskim KATANA.

O polskim judoce mieszkajacym w Australii nie zapomniała też Polska. Został odznaczony Srebrnym I Zlotym medalem  Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz  Krzyżem Kawalerskim Sztuk Walki nadanym przez Kapitułę Centrum Falerystycznego za wieloletnie wybitne osiagniecia I zaslugi w promowaniu Sztuk Walki.

W 2019 roku podczas treningu MMA walki  w parterze jego  serce zatrzymalo się.  Właściciele ośrodka  MMA w sydnejskiej dzielnicy Bondi Junction  zrobili CPR (pierwsza pomoc, sztuczne oddychanie)  i doprowadzili Krzysztofa  do odzyskania przytomności.  Pogotowie zabrało go  do szpitala. Dokonano  wymiany zastawki i  po 2 miesiacach – jak mówi nam zdobywca drugiego życia -  mógł powrócić na matę, osiągajac nawet  lepsze rezultaty.

Teraz już od dwóch lat, każdego poranka, niezależnie od pory roku i pogody wraz z grupą rodaków spotyka się w sydnejskiej nadmorskiej dzielnicy Bronte by popływać  dla zdrowia i relaksu. Grupa porannego pływania nazwała się „Klubem Szyderców’. 

Zapraszamy na premierę reportażu Bumeranga Polsiego  o karierze Krzysztofa Frankowskiego: BumerangMedia: Krzysztof Frankowski . Realizacja: Krzysztof Bajkowski

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy