polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

czwartek, 25 sierpnia 2022

50 lat dyplomacji polsko-australijskiej. Msza za Ojczyznę w Sydney

 W sobotę, 20 sierpnia 2022 w sydnejskiej katedrze St Mary’s   odprawiona została  uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w związku z obchodami 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Australią. W nabożeństwie wzięli udział m.in. Gubernator  NSW Margaret Beazley i Konsul Generalna RP Monika Kończyk. Obecny był też,  przybyły w tych dniach do Sydney poseł na Sejm RP Kacper Płażyński.  W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele organizacji polonijnych ze sztandarami, młodzież z zespołów folklorystycznych, szkół polonijnych i harcerze.

Mszę świętą odprawioną w monumentalnej neogotyckiej katedrze sydnejskiej  przez dwóch księży chrystusowców posługujących od wielu  lat wśród Polonii australijskiej,  rozpoczęła równie monumentalna pradawna  pieśń  Bogurodzica. Tuż przed rozpoczęciem liturgii odśpiewane zostały  narodowe hymny Polski i Australii.

 Ksiądz Tadeusz Przybylak  TCh w homili nawiązał m.in. do historii polskiego uchodźctwa na antypodach. Przypomniał o przybyciu w 1856 roku pierwszej 230 osobowej grupy polskich emigrantów z Wielkopolski, którzy osiedlili się w okolicach Adelajdy.  Przypomniał też o przyjęciu w 1944 roku  733 polskich sierot  przez Nową Zelandię – ofiar II wojny światowej. Wskazał też na fakt przyjęcia  przez Australię 50 tys. polskich powojennych emigrantów a także 25 tys. Polaków z emigracyjnej  fali  lat 80-tych.  Podkreslił, że w  momencie celebracji  50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między władzami Polski  i  Australii należy podziękować Australijczykom za otwarcie się na przybywających tu  Polaków.

W homili kapłan zacytował słowa papieża-Polaka, św. Jana Pawła II na temat patriotyzmu:

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. (...)

Polacy mieszkający w Sydney  przybywając na tę uroczystą mszę świętą  z flagami swoich dwóch ojczyzn  i polsko-australijskim sercem pamiętają o tych słowach.

 Pół wieku temu, 20 lutego 1972 roku we wspólnym komunikacie władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Związku Australijskiego ogłoszono o nawiązaniu pełnych  stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Pierwszy ambasador z Polski przybył  do Canberry rok póżniej a budynek ambasady zostal otwarty  w 1977 roku. Ambasador PRL w  Australii został jednoczesnie akredytowany w Nowej Zelandii.

Pierwszy ambasador Australii w Polsce początkowo rezydowal w Moskwie. Rok później już w Warszawie.  Budynek ambasady Australii w stolicy Polski otwarto w 1975 roku. Ambasador Australii w Polsce pelni również funkcję  ambasadora Republiki Czeskiej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że konsularne relacje polsko-australijskie zaczęly się znacznie wczesniej  bo  102 lata temu, kiedy to utworzono  honorowe konsulaty w Sydney i Melbourne. Pierszym honorowym konsulem odrodzonej  wówczas po zaborach Rzeczpospolitej był Wladysław Noskowski, o którego życiu obszerną książkę pt. "Konsul" napisała zamieszkała w Melbourne Bogumiła Żongołłowicz.

KB/BumerangMedia


Oto relacja Bumeranga Polskiego z uroczystości w St Marys Cathedral

 (Channel YT BumerangMedia):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy