polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 25 sierpnia 2022

50 lat dyplomacji polsko-australijskiej. Msza za Ojczyznę w Sydney

 W sobotę, 20 sierpnia 2022 w sydnejskiej katedrze St Mary’s   odprawiona została  uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w związku z obchodami 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Australią. W nabożeństwie wzięli udział m.in. Gubernator  NSW Margaret Beazley i Konsul Generalna RP Monika Kończyk. Obecny był też,  przybyły w tych dniach do Sydney poseł na Sejm RP Kacper Płażyński.  W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele organizacji polonijnych ze sztandarami, młodzież z zespołów folklorystycznych, szkół polonijnych i harcerze.

Mszę świętą odprawioną w monumentalnej neogotyckiej katedrze sydnejskiej  przez dwóch księży chrystusowców posługujących od wielu  lat wśród Polonii australijskiej,  rozpoczęła równie monumentalna pradawna  pieśń  Bogurodzica. Tuż przed rozpoczęciem liturgii odśpiewane zostały  narodowe hymny Polski i Australii.

 Ksiądz Tadeusz Przybylak  TCh w homili nawiązał m.in. do historii polskiego uchodźctwa na antypodach. Przypomniał o przybyciu w 1856 roku pierwszej 230 osobowej grupy polskich emigrantów z Wielkopolski, którzy osiedlili się w okolicach Adelajdy.  Przypomniał też o przyjęciu w 1944 roku  733 polskich sierot  przez Nową Zelandię – ofiar II wojny światowej. Wskazał też na fakt przyjęcia  przez Australię 50 tys. polskich powojennych emigrantów a także 25 tys. Polaków z emigracyjnej  fali  lat 80-tych.  Podkreslił, że w  momencie celebracji  50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między władzami Polski  i  Australii należy podziękować Australijczykom za otwarcie się na przybywających tu  Polaków.

W homili kapłan zacytował słowa papieża-Polaka, św. Jana Pawła II na temat patriotyzmu:

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. (...)

Polacy mieszkający w Sydney  przybywając na tę uroczystą mszę świętą  z flagami swoich dwóch ojczyzn  i polsko-australijskim sercem pamiętają o tych słowach.

 Pół wieku temu, 20 lutego 1972 roku we wspólnym komunikacie władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Związku Australijskiego ogłoszono o nawiązaniu pełnych  stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Pierwszy ambasador z Polski przybył  do Canberry rok póżniej a budynek ambasady zostal otwarty  w 1977 roku. Ambasador PRL w  Australii został jednoczesnie akredytowany w Nowej Zelandii.

Pierwszy ambasador Australii w Polsce początkowo rezydowal w Moskwie. Rok później już w Warszawie.  Budynek ambasady Australii w stolicy Polski otwarto w 1975 roku. Ambasador Australii w Polsce pelni również funkcję  ambasadora Republiki Czeskiej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że konsularne relacje polsko-australijskie zaczęly się znacznie wczesniej  bo  102 lata temu, kiedy to utworzono  honorowe konsulaty w Sydney i Melbourne. Pierszym honorowym konsulem odrodzonej  wówczas po zaborach Rzeczpospolitej był Wladysław Noskowski, o którego życiu obszerną książkę pt. "Konsul" napisała zamieszkała w Melbourne Bogumiła Żongołłowicz.

KB/BumerangMedia


Oto relacja Bumeranga Polskiego z uroczystości w St Marys Cathedral

 (Channel YT BumerangMedia):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy