polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 9 kwietnia 2022

Napad na Jugosławię genezą wojny na Ukrainie

 Operacja lotnicza NATO
 w 
Federalnej Republice Jugosławii
 USA twierdzą, że są bardziej równe niż inne państwa i działają zgodnie z tym twierdzeniem ze szkodą dla milionów ludzi na całym świecie. Świat teraz się temu sprzeciwia.

W poniższym wywiadzie dla Strategic Culture Foundation Daniel Kovalik wyjaśnia, jak prowadzona przez USA wojna z byłą Jugosławią w 1999 roku była fatalnym i brutalnym atakiem na porządek międzynarodowy. Otworzyło to drzwi dla szybkiej ekspansji na wschód bloku wojskowego NATO, z naruszeniem zapewnień skierowanych do rosyjskich przywódców. I w ten sposób stworzyła warunki do dzisiejszej wojny na Ukrainie. Interwencja wojskowa Rosji na Ukrainie jest kulminacją agresji USA i NATO, której początki sięgają ich blitzkriegu przeciwko Serbii 23 lata temu.

Daniel Kovalik jest światowej sławy amerykańskim prawnikiem zajmującym się prawami człowieka, autorem i komentatorem polityki międzynarodowej. Wykłada międzynarodowe prawa człowieka na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Pittsburghu. Jest prawnikiem zajmującym się prawami człowieka i prawami pracy. Pracował nad wieloma sprawami w Ameryce Łacińskiej, w tym pomagał kolumbijskim pracownikom pozwać firmę Coca-Cola w związku z domniemanymi powszechnymi nadużyciami. Dużo pisze dla Counterpunch i Huffington Post. Kovalik jest autorem kilku książek, w tym The Plot to Scapeat Russia.

 

Pytanie: Zachodnie rządy i media potępiły rosyjską interwencję wojskową na Ukrainie jako najgorszą międzypaństwową przemoc w Europie od czasów II wojny światowej. Ale w zeszłym tygodniu właśnie obchodziliśmy 23. rocznicę zbombardowania byłej Jugosławii przez USA i NATO, kiedy amerykańskie samoloty bojowe atakowały Serbię przez 78 dni, wojna, która została prawie wymazana z zachodniej pamięci publicznej. Czy jesteś zaskoczony rażącymi podwójnymi standardami?

Daniel Kovalik: Prawdę mówiąc wcale się nie dziwię. Żyjemy w świecie orwellowskiej podwójnej mowy, której celem jest wytworzenie zgody wśród mas na wojnę. Zawsze jest tak, że jesteśmy zachęcani do potępiania działań tych, o których mówi się, że są naszymi wrogami, podczas gdy mamy ignorować, a nawet zapomnieć o zbrodniach naszych własnych rządów. Bombardowanie Serbii, oparte na twierdzeniach o obronie praw człowieka, było obrzydliwością, która skupiała się na niszczeniu ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej, chociaż jest pamiętana w zbiorowej świadomości jako rodzaj szlachetnego pościgu.

Pytanie: Czy uważasz, że te dwie wojny są porównywalne? Rosja twierdzi, że działała na zasadzie samoobrony ludności rosyjskojęzycznej; USA i NATO twierdzą, że działały w obronie Albańczyków z Kosowa, na których, jak twierdzą, były dokonywane czystki etniczne przez siły serbskie?

Daniel Kovalik: Z pewnością istnieją pewne podobieństwa między tymi dwiema operacjami wojskowymi, ponieważ obie zostały oparte, przynajmniej w dużej mierze, na obronie atakowanych ludzi. Istnieją jednak zasadnicze różnice. Po pierwsze, Rosja faktycznie graniczy z Ukrainą, a ci, którzy są atakowani na Ukrainie przez rząd Ukrainy, to etniczni Rosjanie, z których większość to także obywatele rosyjscy. I tak Rosja ma z pewnością większy udział w tym, co dzieje się na Ukrainie, niż USA, jako lider operacji NATO w Serbii, miały w tym odległym kraju. 

Po drugie, Rosja twierdzi też, w przeciwieństwie do USA czy innych państw NATO, że działa we własnej obronie w operacjach na Ukrainie. Rosja widziała, jak Ukraina jest wykorzystywana jako grupa inscenizacyjna w celu destabilizacji, jeśli nie zniszczenia Rosji, a USA otwarcie mówi o tych celach, w tym w wypowiedziach samego amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w ciągu ostatnich kilku dni. USA i NATO nie miały takich obaw w zakresie samoobrony w Serbii i nawet się do tego nie przyznawały. Po trzecie, Rosja w rzeczywistości dołożyła starań na Ukrainie, aby uniknąć śmierci i ofiar wśród cywilów, podczas gdy NATO specjalnie atakowało cywilów i infrastrukturę cywilną.

Pytanie: Kierowane przez USA bombardowanie Serbii i stolicy Belgradu przez NATO trwało 78 dni; Siły rosyjskie uderzają w ukraińskie lokalizacje od nieco ponad 38 dni. Czym te dwie operacje różnią się pod względem zadanych szkód, w tym ofiar wśród ludności cywilnej?

Daniel Kovalik: Ponownie, przynajmniej do tej pory, Rosja starała się unikać atakowania ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej, podczas gdy NATO faktycznie atakowało ich. Oczywiście nie oznacza to, że na Ukrainie nie było dużych ofiar cywilnych ani zniszczeń budynków cywilnych. A wojna na Ukrainie nadal trwa, więc będziemy musieli zobaczyć, jak wojna się rozwija lub zmienia, aby poznać pełny zakres szkód w tym kraju. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze znalezienie rozwiązania tego konfliktu w drodze negocjacji.

Pytanie: Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA, która zmarła w zeszłym tygodniu w 23. rocznicę bombardowania Serbii przez NATO, była głównym graczem w rzekomych rozmowach pokojowych – rozmowach w Rambouillet w lutym 1999 r. – które doprowadziły do ​​kampanii NATO w marcu 1999. Dlaczego wysiłki dyplomatyczne nie zapobiegły wojnie?

Daniel Kovalik: Bardzo dobrze wiemy, że rozmowy pokojowe w byłej Jugosławii nie powiodły się właśnie dlatego, że USA chciały, aby one zakończyły się niepowodzeniem. Istniały dwa oddzielne porozumienia pokojowe, które mogły zapobiec znacznemu rozlewowi krwi, który tam miał miejsce, a Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, aby zniweczyć oba te porozumienia. Stany Zjednoczone zrobiły to, ponieważ chciały wojny w byłej Jugosławii, tak jak chciały wojny na Ukrainie. W przypadku byłej Jugosławii USA chciały, aby wojna zdołała zniszczyć resztki socjalizmu w Europie. Chciała również, aby wojna pokazała światu, że może rozpocząć wojnę jednostronnie i bez upoważnienia Rady Bezpieczeństwa ONZ. To znaczy, chcieli wojny dokładnie po to, by pokazać światu, że mogą najechać każdy kraj, jaki chcą, i o każdej porze. To była w rzeczywistości wojna z międzynarodowym porządkiem prawnym.

Pytanie: Czy uważasz, że kierowane przez USA bombardowania Serbii przez NATO w 1999 r. były kluczowe dla późniejszej szybkiej ekspansji NATO na wschód jako organizacji wojskowej?

Daniel Kovalik: Z pewnością, uważam, że bombardowanie Serbii ułatwiło ekspansję NATO na wschód. Ustanowiło również precedens, by NATO służyło jako siły powietrzne Stanów Zjednoczonych na całym świecie, w tym w miejscach poza Europą, takich jak Libia.

Pytanie: Czy bylbyś skłonny ocenić, że bombardowanie Serbii przez USA/NATO leży u podstaw obecnego konfliktu na Ukrainie? Innymi słowy, trwająca wojna na Ukrainie jest tylko częścią większego globalnego obrazu?

Daniel Kovalik: Bombardowanie Serbii wciąż trwa w umysłach Rosjan, którzy byli przerażeni bombardowaniem przez NATO bratniego kraju w Europie. Pamięć o tym wydarzeniu jest z pewnością czynnikiem motywującym do obaw Rosji, że i ona może być ofiarą NATO, o czym niedawno mówił prezydent Rosji Władimir Putin. A więc z pewnością to bombardowanie odegrało rolę w doprowadzeniu do konfliktu na Ukrainie.

Pytanie: Nieżyjąca już Madeleine Albright, podobnie jak wielu polityków amerykańskich, była wielką orędowniczką „amerykańskiej wyjątkowości” i prawa Ameryki do jednostronnego użycia przemocy w celu osiągnięcia swoich geopolitycznych celów. Czy ta doktryna leży u podstaw dzisiejszego międzynarodowego konfliktu między Zachodem a Rosją, a nawet Chinami?

Daniel Kovalik: Tak, na pewno. Pomysł, że Stany Zjednoczone są „podstawowym narodem”, jak twierdzili zarówno Albright jak i były prezydent Barack Obama, został wykorzystany do uzasadnienia roszczenia Stanów Zjednoczonych do możliwości jednostronnego działania przeciwko dowolnemu narodowi na świecie w celu ochrony ich interesów. Oczywiście inne kraje również mają interesy, w tym interes pokoju i bezpieczeństwa – są to najbardziej podstawowe prawa każdego narodu, jak określono w Karcie Narodów Zjednoczonych, która została ustanowiona w 1945 roku po drugiej wojnie światowej. Nieustanna agresja Stanów Zjednoczonych zniszczyła to prawo narodów i sam system ONZ a kraje takie jak Rosja i Chiny chcą je przywrócić. Karta Narodów Zjednoczonych w swoich warunkach opiera się na założeniu, że wszystkie narody są równe w świetle prawa międzynarodowego. Stany Zjednoczone twierdzą, że w jakiś sposób są bardziej równe od innych i działają zgodnie z tym twierdzeniem ze szkodą dla milionów ludzi na całym świecie. Świat teraz się temu sprzeciwia.

Finian Cunningham

Źródło oryginalne: Strategic Culture 

Wybór, redakcja i korekta tłumaczenia automatycznego SpiritoLibero.

NEon24


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy