polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

sobota, 2 kwietnia 2022

Bilans humanitarny konfliktów

 Mija miesiąc i tydzień od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Bez czterech dni to tyle samo, co od rozpoczęcia agresji USA na Irak w 2003 r. Na froncie ukraińskim panuje zastój, więc możemy z grubsza przyjąć, że jesteśmy w analogicznym punkcie historycznym.

Bilans humanitarny konfliktów:
1) Irak: od ok. 3 000 (dane USA) do ok. 7 000 (dane antysystemowych aktywistów z USA i UK) ofiar cywilnych;
2) Ukraina: od ok. 2 000 (dane ONZ – niemal na pewno zaniżone) do ok. 6 500 (dane ukraińskie – niemal na pewno zawyżone) ofiar cywilnych.

Reakcja:
– „Putin to zbrodniarz”, w bloku atlantyckim (i tylko w bloku atlantyckim – reszta świata w tym nie uczestniczy) nagonka na wszystko co rosyjskie lub rusofilskie/prorosyjskie;
– Bush i Blair może trochę kłamali ale w sumie to dobrze zrobili (a polskie partie od SLD, przez PO po PiS i PSL dobrze że „odpowiedzialnie” zjednoczyły się w poparciu dla agresji), bo „wyzwolili” Irak i „Saddam to zbrodniarz” (całkowita liczba ofiar wojny w Iraku do 2011 to według różnych szacunków od 100 000 do nawet ok. 1 mln. ludzi).

Mój komentarz:
1) nie – celem tego wpisu nie jest wybielanie Rosji ani Putina. Celem tego wpisu jest wskazanie na hipokryzję/zmanipulowanie/konformizm całego reżymowego spektrum politycznego: od konserwatystów (również tych integralnych – monarchistów-legitymistów), poprzez liberałów, narodowców, po socjaldemokratów (także tych rzekomo „nonkonformistycznych” – walczących z „dyktatem neoliberalizmu”), którego uczestnicy atakują tylko to, co niepoprawne politycznie i atakowanie czego nie grozi im przykrymi konsekwencjami.
2) nie – celem tego wpisu nie jest „przerzucanie się trupami”; każda niewinna śmierć jest czymś unikalnym i godnym pożałowania. Celem tego wpisu jest jedynie wskazanie na hipokryzję/zmanipulowanie/konformizm sił systemowych, które paplają wszystko co im się podyktuje z telewizora/niezależnej.pl/KrytPola/Nowego Obywatela/Tygodnika Powszechnego//PCh24 etc.
3) nie – celem tego wpisu nie jest granie na egzaltacji moralnej. Uważam, że moralność (niekoniecznie chrześcijańska) jest integralną i niezbywalną składową polityki, ale też jestem świadom że w niewielkim (choć niezerowym) stopniu jest w polityce czynnikiem sprawczym. Ofiary cywilne są zmienną mogącą wpływać na morale stron (choć nie zawsze tak jest), toteż ich znaczenie dla rozstrzygnięcia, a zatem i znaczenia, poszczególnych konfliktów jest jedynie pośrednie i warunkowe. Nie chodzi mi więc o zastępowanie trzeźwej oceny politycznej moralną demagogią – chodzi mi o napiętnowanie takiej demagogii u wymienionych wyżej sił prosystemowych.

Ronald Lasecki

Myśl Polska


Zobacz też podsumowanie pierwszego miesiąca wojny na Ukrainie tegoż samego autora:

„Punkty zwrotne wojny ukraińskiej”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy